Yatırım yapmaya başla!

Yerel Para Birimleri ile Ticaret için D8P Card Geliştirildi

Ticarette yerel para birimlerinin kullanılmasına yönelik adımlara bir yenisi eklendi. Ticarette kullanılmak için D8P Card isimli ortak bir kart geliştirildi.
Yerel Para Birimleri ile Ticaret için D8P Card Geliştirildi

D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato Ku Jaafar Ku Shaari, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üye ülkeler arasında yerel para birimlerinin kullanılması fikrinden hareketle D8P Card (payment card) geliştirildiğini açıkladı. Yerel para ile ticaret fikrinden hareketle kartı geliştirdiklerini söyleyen büyükelçi, “Bu kart ile tüm üye ülkeler, kendi aralarında yaptığı ticaret ve diğer her türlü alışverişte yerel para birimleri ile ödeme yapabilme imkanına kavuşacaklar,” ifadelerini kullandı.

Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya’dan oluşan Gelişen Sekiz Ülke (D-8) ticareti “D8P Card” ile yapacaklar.

D-8 Ülkeleri Ortak Kart Kullanacak1997 yılında Refahyol Hükümeti Başbakanı Necmettin Erbakan önderliğinde 8 ülkenin bir araya gelerek oluşturduğu bir organizasyon olan D-8’de yer alan ülkeler arasında iş birliği geliştirilmeye devam ediliyor. Dato Ku Jaafar Ku Shaari tarafından yapılan bir dizi açıklama, bu iş birliğinin güçlenmeye devam ettiğini göstermiş oldu.

Büyükelçi açıklamalarında enerji konusundaki çalışmalardan da bahsetti. 2019 yılında üye ülkeler arasında özellikle enerji sektöründe iş birliğini çok ciddi bir şekilde hedeflediklerini aktardı. Dato Ku Jaafar Ku Shaari, enerji kaynaklarının üye ülkelere dağıtılması ve iletilmesi konusunda çalışmaların devam ettiğini dile getirdi.

Turizm konusunda da çalışma yapmayı planladıkları potansiye alanlar olduğunu söyleyen büyükelçi, gümrük anlaşmalarına da değindi.

Dato Ku Jaafar Ku Shaari Ticaret YorumuTurizm konusunda çalışmayı planladıkları alanlarla ilgili olarak Dato Ku Jaafar Ku Shaari, “Umuyoruz ki 2019’da imzalamış olduğumu Tercihli Ticaret Anlaşması (Preferential Trade Agreement-PTA) doğrultusunda meyvelerini toplarız. Ayrıca üye devletler arasında varılan gümrük anlaşmasıyla da bu tercihli ticaret faaliyetlerinin devam etmesini istiyoruz,” ifadelerini kullandı.

Dato Ku Jaafar Ku Shaari, havalimanı ağının kurulması ile vize anlaşmasının hayata geçeceğini ve aktif olarak kullanılacağını söyledi.

Sabiha Gökçen Havalimanı Ortak OlacakD-8 Genel Sekreteri havalimanı ağının kurulması ve vize anlaması konusunda Sabiha Gökçen Havalimanı’nı ele aldı. Seçilmiş havalimanı projesinde Sabiha Gökçen Havalimanı’nın seçilmesi konusunda bir iyi niyet mektubu imzaladıklarını açıkladı. Bu havalimanı ile D-8 üyesi ülkelerin vatandaşları için fast track hizmeti sağlanacağını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum