Yatırım yapmaya başla!

YEP’in Uzun Vadede Olumlu Sonuçlar Doğuracağı Beklentileri Artıyor

Yeni Ekonomik Program açıklaması gerçekçi planların eşliğinde analistler tarafından hayata geçirilebilir bulundu ve uzun vadede olumlu karşılandı.
YEP’in Uzun Vadede Olumlu Sonuçlar Doğuracağı Beklentileri Artıyor

Orta vadeli program, yeni kurgusu YEP ile gündemde. Bakan Berat Albayrak’ın açıkladığı YEP politikaları piyasalarda sağlıklı yenilikler olarak karşılandı ve sürece bakış olumlu. Başta büyüme ve enflasyon olmak üzere önümüzdeki 3 yıllık tahminlerdeki revizyonlar gerçekçi. Programın temel amaçlarında orta vadede sürdürülebilir büyüme ve adaletli paylaşım, kısa vadede fiyat istikrarı ve finansal istikrarın yeniden tesis edilmesi, ekonomide yeniden dengelenmenin ve bütçe disiplininin sağlanması yer alıyor.

Enflasyonda kalıcı bir düşüş ve fiyat istikrarı bekleniyor.

Enflasyon Oranları YEP Kapsamında DüşürülecekYeni Ekonomi Programı’nda öncelikli hedef olarak enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesi ve fiyat istikrarlarının sağlanmasını görüyoruz. Enflasyon tahminlerinde gerçekleşen güncellemenin gerçekçi olduğu düşünülüyor. Maliyet gelişmelerinde tüketici enflasyonunun yıl sonunda yüzde 20,8’e ulaşması bekleniyor.

Maliye ve para politikalarında eşgüdümlü bir güçlenme ve alınacak ek tedbirlerle enflasyonun 2019 yılında yüzde 15,9‘a, 2020‘de tek haneli seviyelere ve 2021‘de ise yüzde 6‘ya düşürülmesi hedefleniyor. Bu olumlu bakışın yanı sıra gelecek yıllarda enflasyondaki düşüşün rölatif yavaş olması para politikasındaki sıkılık konusunda bazı soru işaretleri yaratabilir.

Büyüme oranlarında seyredilen düşüş, 2020 yılı itibariyle değişebilir.

Gerileyen Büyüme Oranlarının 2020 Hedefi OlumluYılın ikinci yarısında iç talepte yavaşlama ile birlikte 2018 yılında büyümenin yüzde 3,8‘e gerilemesi ön görülmekte. Gelecek yıl toplam tüketim ve yatırımlardaki gerilemenin etkisiyle yüzde 2,3‘e geriliyor. Ayrıntıları takip ettiğimizde yatırım alanındaki yavaşlamanın büyük ölçüde kamu tarafında yıllık bazda yüzde 36 daralmadan kaynaklandığını, özel sektör yatırımlarının ise yüzde 2‘lik yıllık büyüme ile 2017’ye göre azalsa da hala artıda kaldığı görülüyor.

2020 yılında özel tüketim alanında ılımlı seyrin devam edeceği, yatırımlarda canlanmanın başlayacağı varsayılıyor. Buna bağlı olarak büyüme 2020 yılında yüzde 3,5‘a yükseliyor. Tüketimde canlanmanın başlamasıyla 2021 yılı itibariyle büyüme yüzde 5‘li seviyelerdeki rallisine geri dönüyor. Ek olarak 2018 ve 2019 yıllarında büyüme oranlarında kayda değer bir etki yaratan ihracat katkısının, 2020 yılında önemli ölçüde azalması dikkat çekiyor.

Mali disiplin çerçevesinde kalıcı tasarruflar da bir diğer çözüm.

Kalıcı Tasarruf Ve Mali Disiplin ÖnemliMaliye politikasında mali disiplinin devamlılığını hedefleyen bir plan benimseniyor. Kalıcı tasarruflar ile ilerleyen süreçte izlenecek 3 yıl içersinde bütçe açığı milli gelir oranının yüzde 2 seviyesinin altında kalması hedefleniyor. Kamu maliyesinde öncelik, harcamaların azaltılması olarak izleniyor. Bu doğrultuda 2019 yılı için 60 milyar TL’lik bir tasarruf öngörülüyor. Tek seferlik gelir kaynaklarına karşılık kalıcı harcamaların oluşturulmayacağının açıklanması orta vadede bütçe adına olumlu bir adım olarak değerlendirilebilir.

Turizm gelirleri ve ihracat sektörü kaybı dengelemekte etkili başlıklar.

Turizm Gelirleri Kaybı Dengelemekte Önemli Bir KalemCari açıkta sürdürülebilir bir seviyeye gelinmesi, böylece dış kaynak gereksiniminden doğan kırılganlıkların azaltılması yerel üretim ve istihdamım desteklenmesi yeni ekonomik programda önce çıkan bir başka hedef. Bu yılın ikinci yarısında Türk lirasındaki değer kaybının ihracata olumlu yansıması ve turizm gelirlerindeki artış ile cari açıkta kayda değer bir dengeleme bekleniyor. Turizm sektörü gelirlerinde beklentiler dahilinde gerçekleşecek güçlü bir artışın ekonomideki dengeleme sayesinde cari açığı 2019‘da 26 milyar dolara geriletmesi bekleniyor.

Açıklanan program politikalarında gerçekçiliğin etkisi piyasalarda olumlu seyredilebilir.

YEP'in Olumlu Karşılanması Piyasalar İçin İyi HaberAçıklanan programda verilen hedeflerin ve getirilecek revizelerin gerçekçi oluşu piyasalar tarafından olumsu seyre yol açabilir. Başlanmamış projelerin askıya alınacağının ve mega yatırımların doğrudan yatırım ve uluslararası finansman ile destekleneceğinin söylenmesi kamu maliyesinde iyi bir haber olarak karşılanıyor. Bankacılık sektöründe son dönemde çıkan yeni yapılandırma ve ilave önlemler konusunda detaylı açıklamanın yapılmaması piyasalarda artan beklentilerin kırılmasına yol açabilir.

TÜSİAD hedeflere kısa vadede ulaşılmasının olumlu sonuçlarını diliyor.

TÜRSİAD'ın Kısa Vadede Somut Beklentileri Var Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan YEP‘in somut sonuçlarına hızlı bir şekilde ulaşmasını dilediklerini belirtti. Bankacılık alanında sağlıklı yapının korunması için yeniden yapılandırma mekanizmaları dahil tüm gerekli tedbirlerin alınmasının önem kazandığını belirten  Bilecik, reel sektörün üretim, istihdam ve büyümeye katkısının devamı için güçlü bir finansal sistemin devamlılığının elzem olduğunu ifade etti.

IMF Yeni Ekonomik Program çerçevesinde politikaları yakından takip ediyor.

IMF Programı Yakından Takip Ettiğini AçıkladıUluslararası Para Fonu’ndan YEP Dış İlişkiler Direktörü Gerry Rice, Türkiyenin yeni programını yakından takip ettiklerini yapılan açıklamada makroekonomik öngörüleri not aldıklarını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum