Yatırım yapmaya başla!

YEP’in Ardından Sakin Seyreden Dolar/TL 5,65 Seviyelerinde Geziniyor

Dolar/TL 5,65 bandındaki sakin seyrini korurken kura hakim olan iyimser hava Ekim ayının ilk gününde de kendini gösteriyor.
YEP’in Ardından Sakin Seyreden Dolar/TL 5,65 Seviyelerinde Geziniyor

Eylül ayında piyasalara damga vuracak en önemli konulardan biri Yeni Ekonomi Programı (YEP) idi. Pazartesi günü 11:00’de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanması beklenen YEP’ten önce dolar/TL 5,65 seviyelerinin üzerindeydi. Söz konusu programın kurun seyri üzerinde etkili olacağı biliniyordu.

Albayrak’ın YEP’i açıklamasıyla birlikte kurda hafif aşağı yönlü bir seyir hakim oldu. Dün yaşadığı dik geri çekilmeden sonra yatay bir seyre geçen dolar/TL, günü 5,6479 liradan kapattı. Salı gününe yine yatay seyirle başladı ve Asya piyasalarındaki seviyesi 5,64-5,66 lira arasında gözlemlendi.

Yurt içi piyasaların açılmasına yakın hafif hareketlenen dolar/TL TSİ 09:23’te 5,6590 liradan alıcı buluyor.

Yurt İçi Piyasaların Açılmasına Yakın HareketlendiSakin seyrini sürdüren dolar/TL, haftanın YEP’ten sonra en önemli ikinci gündem maddesi olan enflasyon verilerinden etkilenecek. Şu an için iyimser seyrini sürdüren ve sakin hareket eden kurda bu etkilerin devam edip etmeyeceği izleniyor.

Bazı analistlerin görüşleri, yabancı kurumların TL-rand ikili işlemlerinde TL’nin lehine poziyon açıldığını belirtti ve böylelikle TL’de pozitifliğin hakim olduğuna işaret etti. Eylül ayı genelinde 5,65-5,75 bandında dalgalanan kurda bu bandın üzerine Suudi Arabistan’daki petrol sahasına yapılan saldırı ile yalnızca birkaç kez çıkılmıştı.

Son zamanlarda TL’de görülen iyimser havada ABD ile olan ilişkilerin olumluya yönelmesi etkili oluyor.

ABD ile Olan İlişkiler Olumluya YöneldiBunun yanında TCMB Başkanı Murat Uysal’ın bundan sonra yapılacak faiz indirimlerinin sınırlı olduğunu bildirmesi de yine TL üzerinde aynı etkiyi yaratıyor. Dün açıklanan YEP ile önümüzdeki üç yıl için ekonominin yol haritası çizildi.

Söz konusu programda 2019 yılı için büyüme beklentisi %2.3’ten %0.5’e revize edildi ve gelecek 3 yıl için büyüme beklentisi %5 seviyesinde belirlendi. Bunun yanında Albayrak tarafından 2019 yılını pozitif büyümeyle kapatmanın hedeflendiğini açıklandı.

“Değişim başlıyor” ana temasının işlendiği söz konusu programda geleceğe yönelik konulan hedefler doğrultusunda faaliyetler yapılacağı belirtildi.

Diğer taraftan Ekim ayının ilk gününe 5,66’nın hemen altında başlayan dolar/TL’de belirleyici olan yurt içi ve yurt dışı piyasaların diğer önemli veri akışları bu ay da oldukça yoğun olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum