Yatırım yapmaya başla!

YEP Kapsamında Memurların Mesai Saatleri Değişiyor

Yeni Ekonomi Programı'nda gündeme gelen esnek çalışma saatleri ile ilgili detaylar netleşmeye başladı. Buna göre; memurların mesai saatlerinde değişikliğe gidiliyor. İşte detaylar;
YEP Kapsamında Memurların Mesai Saatleri Değişiyor

Yeni Ekonomi Programı ile gündeme gelen esnek çalışma konusu, memurların mesai saatlerini değiştirecek. Memurlara yönelik atılan bu adım ile hizmetin özeliğine göre çalışma saatleri yeniden ayarlanacak. Memurlar kendi çalışma saatlerini belirleyebilecekken, taslağa göre işin en yoğun olduğu saatlerde ofiste olacaklar. Ama kalan sürede mesaisine her an ihtiyaç duyulmayan memura evde çalışma izni verilebilecek.

Kendi çalışma saatlerini belirleyebilecek olan memurlar, işin en yoğun olduğu saatlerde ofislerinde bulunacaklar.

Yoğun Saatlerde Mesaide Olacaklar

Aynı zamanda Yeni Ekonomi Programı ile kamu personel rejiminin de değişeceğinden bahsedilmişti. Hizmetin özelliğine göre; kamu çalışanları hangi saatlerde çalışacaklarını kendileri belirleyecekler. Hazal Ateş’in haberinde göre; memurlar, haftalık doldurmak zorunda oldukları 40 saatlik mesai süresini nasıl tamamlayacaklarına kendileri karar verebilecekler.

Memurlar işin en yoğun olduğu 10:00 – 12:00 ve 13:00 – 15:00 saatleri arasında mesaide olacaklar.

Diğer Saatleri Kendileri Belirleyecek

Memurlar bu saatler dışındaki çalışma sürelerini kendileri belirleyecekler. Kamu personeli ise isterse bir gününü tamamen boşaltabilecek. Bu değişiklikler ile OECD ülkeleri, ABD ve Avrupa ülkelerinin büyük bölümünde kamu kurumlarında uygulanan esnek çalışma modeli Türkiye’de de uygulanmış olacak. Kamu kurumları ile çalışanların ihtiyaçları ve tercihleri de uyumlu hale getirilmiş olacak.

Memurlar haftalık doldurmak zorunda olduğu 40 saatlik mesaide başlama ve bitirme süresini işin özelliğine göre belirleyebilecekler.

Haftalık 40 Saat Doldurulacak

Bu esnek mesai saatlerine karşılık, yoğunluğun çok olduğu saatlerde işlerinin başında olma zorunlulukları gelecek. Bu durum ise işin özelliğine göre ayarlanabilecek. 10:00 – 12:00 ve 13:00 – 15:00 saatlerinde mesailerinin başında olacakları gibi; bunlar dışındaki çalışma saatlerini sosyal aktiviteler, eğitim programları, çocukların durumuna göre belirleme hakları olacak.

Mesaisine her an ihtiyaç duyulmayan memurlara evde çalışma izni verilecek ve işlerini aksatmama, zamanında bitirme gibi şartlar söz konusu olacak.

Evden Çalışmaya İzin Verilecek

Evde çalışma izni verilen hizmet grupları, mesailerini işlerini aksatmadan ve zamanında tamamlamak kaydı ile çalışabilecekler. Esnek çalışma modeli ile personel aktif, üretken olurken sosyal yaşamlarına da zaman ayırmış olacaklar. Ayrıca eğitim programlarına katılmak ve aileleri ile daha fazla zaman geçirmek için vakitleri olacak.

Bu sisteme göre; sabah 08:00’de işe gelip 21:00’de çıkabilecek. Bu saatler arasında toplam 12 saat çalışmış olacak. Doldurması gereken 40 saatin 28 saatini diğer günler doldurabilecekler. İsterlerse bir günlerini tamamen boşaltabilecek ve günlük 10’ar saatlik mesailerle 4 gün çalışabilecekler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum