Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yenilenebilir Enerjide İstihdam 13 Milyonu Aştı

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) temiz enerji kapasitesinin sürekli arttığını bildirdi.
Yenilenebilir Enerjide İstihdam 13 Milyonu Aştı
HABER GİRİŞ

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) tarafından hazırlanan “Yenilenebilir Enerji ve İstihdam 2023 Raporu paylaşıldı. RApora göre yenilenebilir enerji kapasitesi dünya genelinde geçen yıl 295 gigavat artışla 3 bin 372 gigavata yaklaştı.

Dünya genelinde yenilenebilir enerji sektöründeki istihdam ise geçen yıl bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 8 artarak 13 milyon 700 bin kişiye ulaştı.

Geçen yıl yaşanan ve etkileri halen devam eden küresel enerji krizine rağmen, söz konusu artışta, ülkelerin sıfır karbon emisyonu hedefine ulaşma planları, artan talep, rekabet, teknolojik gelişmeler ve üretim süreçlerindeki değişimler etkili oldu.

Rüzgar, güneş, biyokütle gibi temiz enerji teknolojileri temel alınarak hazırlanan rapora göre, istihdamda ilk sırada gelen güneş enerjisi sektöründe çalışanların sayısı geçen yıl itibarıyla 4 milyon 900 bin olarak gerçekleşti.

Aynı dönemde hidroelektrikte 2 milyon 500 bin, biyokütle, biyogaz ile sıvı biyoyakıt sektöründe istihdam 5 milyon 580 bine ve rüzgar enerjisi sektöründe 1 milyon 400 bin kişiye ulaştı.

GCM Yatırım Banner

IRENA Genel Direktörü Francesco La Camera açıklamasında, 2022, birçok zorluğun ortasında yenilenebilir enerji işleri için bir başka olağanüstü yıldı. Milyonlarca yeni iş yaratmak, enerji geçiş teknolojilerine çok daha hızlı yatırım yapılmasını gerektirecek.” ifadelerini kullandı.

Dünya genelinde temiz enerji sektöründe istihdam artışının devam edeceği ve 2030’da bu alanda çalışan sayısının 38 milyonu bulacağı tahmin ediliyor. Diğer enerji dönüşümü teknolojilerinde ise istihdamın bu dönemde 74 milyon 200 bine ulaşması bekleniyor.

Pek çok ülke, uygun sanayi politikalarının desteğiyle tedarik zincirlerini yerelleştirmeye ve yurt içinde istihdam yaratmaya artan ilgi gösteriyor.

Çin, birkaç yıldır bu sanayi politikalarının geniş bir yelpazesini başarıyla uyguladı. Daha yakın zamanlarda AB, Hindistan, Japonya, Güney Afrika ve ABD yerli üretimi teşvik edecek girişimlerde bulunduğunu duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.