Yatırım yapmaya başla!

Yenilenebilir Enerji Fosil Yakıtlardan Daha Az Maliyetli Olduğu için Artık Daha Çekici

Düşünce kuruluşu Milken’in başkanı, yenilenebilir enerjinin artık fosil yakıtlardan daha az maliyetli olduğu için daha çok ilgi çektiğini söyledi. Ayrıntılar aşağıda;
Yenilenebilir Enerji Fosil Yakıtlardan Daha Az Maliyetli Olduğu için Artık Daha Çekici

Dünyanın önde gelen düşünce ve araştırma kuruluşlarından Milken Enstitüsü’nün Başkanı Michael Milken, çevreyi korumanın yenilenebilir enerjiye geçmek için artık tek ikna edici argüman olmadığını söyleyerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Bu tür enerji kaynaklarının birçok fosil yakıttan daha ucuz olduğuna dikkat çekerek; “Bugün, dünyanın üçte ikisi için yenilenebilir enerji önemli miktarda karbon bazlı enerjiden daha ucuzdur, dolayısıyla artık bu sadece bir çevre argümanı değil, şimdi sadece saf ekonomidir” dedi.

Kurumun Singapur’da düzenlenen zirvesinde konuşan Milken; temiz enerji teknolojisine yapılan yatırımların arttığını, bunun da yeni yakıt kaynaklarını daha uygun maliyetli hale getirdiğini söyledi.

Michael Milken Yeni Yakıt Kaynakları Daha Uygun Maliyetli “En düşük maliyetli enerjiye sahip olan eyalet Teksas, ABD’deki en büyük rüzgar gücüne sahip eyalettir” diyen Milken, hidroelektrik, güneş enerjisi, rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının artık büyük çapta kalkışa geçtiğini vurguladı. “Eğer 10 yıl öncesinin Amerika’sına giderseniz, kömür yerine geçecek hiçbir kaynak olmadığını söyleyen liderleri görürsünüz” ifadeleriyle dikkat çekti.

Enerji Bilgi Yönetim İdaresi’nin verilerine göreyse ABD’deki biyoyakıt ve hidroelektrik dışı yenilenebilir enerji kaynaklarının tüketimi, 2000 ve 2018 yılları arasında iki katından fazla artmıştı.

Enerji Bilgi Yönetim İdaresi 2000 2018 Enerji Ajansa göre yenilenebilir enerji geçen yıl Amerika’daki enerji tüketiminin yüzde 11’ini oluşturdu ki bu enerjinin en büyük kaynakları arasında rüzgar ve biyoyakıt vardı. Pimco’nun Başkan Yardımcısı John Studzinski de yatırımcıların giderek daha fazla çevresel, sosyal ve yönetişime odaklandıklarını dile getirdi. Milken gibi etkinlikte konuşan Studzinski emeklilik fonları ve egemen servet fonları gibi büyük yatırımcıların, yüksek ESG (Çevresel, sosyal ve yönetişim) puanlarına sahip iklim odaklı stratejiler istediklerini belirttiklerini söyledi.

Aslında sadece emeklilik fonu sahipleri veya ülke için uygun yatırım yapma açısından değil aynı zamanda geri dönüş istedikleri için de buna yöneldiklerini aktardı.

Michael Milken Yatırımcılar ESG Puan Yüksek Strateji İstiyor “ESG puanları yüksek olan şirketler çok daha iyi yönetiliyor, çok daha titiz, çok daha rekabetçi ve muhtemelen daha düşük ESG puanına sahip olanlardan daha iyi performans göstereceklerdir” dedi. Bu noktada akıllara BP’nin 2019 başlarındaki tahmini geldi.

Enerji devi, Çin, Hindistan ve Asya’nın diğer bölgelerinde artan tüketimden dolayı dünyanın enerji talebinin 2040 yılına kadar üçte bir oranında artacağını öngörmüştü. Bu artışın yaklaşık yüzde 75’inin enerji endüstrisi ve bina ihtiyacından doğacağını, ulaştırma sektöründeki enerji talebinin artmaya devam edeceğini ancak bu büyümenin, araçlar daha verimli hale geldikçe ve daha fazla tüketici elektrikli otomobilleri tercih ettiğinde keskin bir şekilde yavaşlayacağını tahmin etmişti.

Gelecek yirmi yılın sonunda da rüzgar, güneş enerjisi ve diğerleriyle birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarının, dünyanın elektrik enerjisinin çoğunu karşılayacağını ve bu mesafeyi insanlık tarihindeki her türlü yakıttan daha hızlı bir şekilde alacağını bildirmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum