Yatırım yapmaya başla!

Yeniden Yapılandırılan Kamu Borçlarında İkinci Taksit 30 Kasım’a Kadar Ödenmeli

Kamuya yönelik borçların yeniden yapılandırılması uygulamasında bozulma ile karşılaşmamak için ikinci taksidin 30 Kasım'a kadar ödenmesi gerekiyor. İşte detaylar;
Yeniden Yapılandırılan Kamu Borçlarında İkinci Taksit 30 Kasım’a Kadar Ödenmeli

Kamuya yönelik borcu olanlar için uygulanan yapılandırma imkanından yararlanmış olan kişiler için önemli bilgiler yayınlandı. Buna göre; yeniden yapılandırmanın bozulmaması için ikinci taksidin 30 Kasım tarihine kadar mutlaka ödenmesi gerekiyor. 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’un yapılandırma hükümlerine ilişkin başvuru süresi 27 Ağustos’ta sona ermişti.

İlgili kanunun getirdiği imkanlardan yararlanmaya devam edilebilmesi için ilk iki taksitin süresinde ödenmesi gerekiyordu.

Yeniden Yapılandırmada İlk İki Taksit Eksiksiz ve Gününde ÖdenmeliYapılandırılan vergi borçlarının ikinci taksit ödemeleri 30 Kasım tarihinde sona erecek. Eğer bu imkandan yararlandıysanız mutlaka bu tarihe kadar ikinci taksidinizi ödemelisiniz.

Aynı zamanda taksitli ödeme seçeneği tercih etmiş olmanıza rağmen kalan taksitlerin tamamının peşin olarak ikinci taksit ödeme süresi içinde ödenmesi durumunda, taksitli ödeme seçeneği için uygulanan katsayılar kaldırılacak. Hesaplanan Yi-ÜFE tutarı üzerinden yüzde 50, idari para cezalarının aslından yüzde 12,5 indirim uygulanacak.

Peşin ödeme seçeneğini tercih etmekle birlikte 15 Ekim’e kadar ödeme yapamayan vatandaşlar da yapılandırdıkları borçlarını 30 Kasım’a kadar ödedikleri zaman hesaplanan Yi-ÜFE tutarı üzerinden yüzde 50, idari para cezalarının aslından yüzde 12,5 indirim yapılacak.

Ankara Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan da ilk iki taksitin tam ve süresinde ödenmesi gerektiğinin şart olduğunu ifade etti.

Ankara Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan YorumuKarayılan AA muhabirine yaptığı açıklamada, “İlk taksit ödemelerini süresinde yapan vatandaşlarımızın, kanundan yararlanma haklarını kaybetmemeleri için ikinci taksit ödemelerini mutlak surette 30 Kasım’a kadar yapmaları gerekiyor,” dedi. İlk taksiti ödeyenler için peşin ödeme avantajının da devam ettiğini hatırlattı.

Karayılan, vatandaşları herhangi bir sorun yaşamamaları için ödemelerini son gün yoğunluğuna bırakılmamasını da tavsiye etti.

Ödemeler Son Güne BırakılmamalıBaşkan Karayılan, kanunun sağlamış olduğu önemli indirim imkanından yararlanmaya devam edebilmek için ödemelerini tam ve günü gelmeden yapmalarını söyledi. Ödemelerin, son güne bırakıldığını ve yoğunluğun arttığını da hatırlattı.

Karayılan, ödemelerin internet üzerinden yapılabileceğini açıkladı. Yapılandırılan borçların gib.gov.tr adresinden banka kartı, kredi kartı, havale yöntemi ve yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlar ile yapılabildiğinden bahsetti. Aynı zamanda vergi dairesi veznelerinden ve yetkili bankalara nakden veya çekle ödeyebileceklerini söyledi.

6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında yapılandırılan borçların 11. taksit ödemesi ile 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında yapılandırılan borçların 9. taksit ödeme süresi de 30 Kasım’da bitiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum