Yatırım yapmaya başla!

Yeniden Seçim Kararı, Türk Lirası Varlıklarını Olumsuz Yönde Etkiledi

Rabobank Stratejisti Piotr Matys, bazı açıklamalar yaptı. Bu açıklamalarda yeniden seçime odaklanmanın Türk lirası varlıklarına negatif etki yarattığı yorumu yer alıyor.
Yeniden Seçim Kararı, Türk Lirası Varlıklarını Olumsuz Yönde Etkiledi

Rabobank Stratejisti Piotr Matys Bloomberg HT’deki Akıllı Para programında Türk varlıklarına yönelik beklentilerinden söz etti. Matys, Açıl Sezen’e yaptığı değerlendirmede İstanbul’da seçimlerin tekrarlanmasının yatırımcılar için belirsizlik kaynağı olduğunu ve bunun da Türk lirasının diğer para birimlerinden daha az performans göstermesinde rol oynadığını açıkladı.

Türk lirası, son bir yıl içinde dolar karşısında %50 değer kaybı yaşamıştı. Bununla birlikte Türk lirası Arjantin Pezosu ile birlikte dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimi olarak belirlendi.

Konuşmasında bir dizi risklere dikkat çeken Piotr Matys, Türk lirası için şu durumda iyimser olmadığını dile getirdi.

Konuşmasında Bir Dizi Risklere Dikkat Çeken Piotr Matys Türk Lirası İçin İyimser Olmadığını Dile GetirdiStratejist Matys bunlarla birlikte, son 4 haftada Türk lirasında %8 düşüş yaşandığının ve Türk lirasının en kötü performans gösteren gelişen ülke para birimi olduğunun altını çizdi. Bu durumun enflasyonun daha uzun süre yüksek kalmaya devam edebileceği anlamına geldiğini söyledi. Bununla birlikte Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapma ihtimalinin de azaldığını ekledi.

Ayrıca Matys, kur hızlı bir şekilde 6.50’ye ya da 7’li seviyelere yükselirse Merkez Bankası’nın buna mecburen tepki vermek zorunda kalacağının haberini verdi. Bunlara ek olarak, Türk varlıklarına yönelik algının olumlu yönde olmadığını belirtti ve “Borsada 88 bin seviyesini izleyeceğiz. Eğer ABD ile ilişkiler açısından yapıcı söylemler duyarsak Türk varlıklarında iyileşme olabilir. Ama şu anda TL için iyimser olmak zor.” ifadelerini kullandı.

Stratejist Piotr Matys, yeniden seçim yerine yapısal reformlara odaklanılması gerektiğini vurguladı. Bunun Türk lirası varlıklarında negatif etki yarattığını söyledi.

Stratejist Piotr Matys Türk Lirası Varlıklarında Negatif Etki Yarattığını SöylediMatys tüm bunlara ek olarak, ekonomi alanında somut adımlar göremediklerini açıkladı. Ekonomiyi canlandıracak yönde adımların atılması gerektiğini dile getirirken “Yatırımcılar ekonomik politikalarda daha fazla detay görmek istiyor. Merkez Bankası para politikası metninden ‘gerekirse ek sıkılaştırma yapılabilir’ ifadesini çıkartarak şaşırttı. Bu da bence politika hatası oldu. Birbiri ardına yaşanan gelişmeler yatırımcıları endişelendiriyor.” diyerek görüşlerini bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum