Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yeniden 100 Bini Geçen Borsa Bu Kez Sabit Kalacak mı?

BIST 100 endeksi rekorunu tazeledi. 13 Haziran'da 100 bini geçen endeks burada sabit duramamış ve 98 bine kadar gerilemişti. Borsa tüm zamanların en yüksek seviyesini görerek yeniden 100 bini geçti. Detaylar şöyle...
Yeniden 100 Bini Geçen Borsa Bu Kez Sabit Kalacak mı?
Son Güncelleme: 
Yorum

13 Haziran’da 100 bin seviyesini gördükten sonra burada kalıcı olamayan BIST 100 endeksinden yeni bir rekor geldi. Güne yükselişle başlayan endeks %0,67 oranında artış gösterdi ve 100.088 puana kadar yükselerek tüm zamanların rekorunu kırdı. 682,02 puan artış gerçekleştiren endeks günü 100,072 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi 13 Haziran’da 100 bin seviyesini gördükten sonra art arda gelen düşüşlerle 98.000 seviyesine kadar geriledi. Ancak 9 gün aradan sonra yeniden yükselişe geçen endeksten yeni bir rekor geldi.

Yükselişi değerlendiren ve ihtimalleri belirten analistler; teknik açıdan BIST 100 endeksinin 100 bin puanının üzerinde kalıcı olması halinde, 102.200 seviyesinin test edileceği belirtiyor. Endeksteki olası düşüşlerde ise 99.300 destek seviyesi olarak görülüyor.

Analistler Türkiye ekonomisinin birinci çeyrekte beklentinin üzerinde büyüme sağlamasının da piyasalar üzerinde pozitif etki yaratarak, büyümeye destek olduğunu düşünüyor.

Borsanın Yeniden Yükselmesini Sağlayan Etkenler

9 gün aradan sonra rekor tazeleyen ve ikinci kez 100 bini gören endeksteki yükseliş için uzmanlar; ABD Merkez Bankası’nın yıl sonuna kadar başka bir faiz artışı gerçekleştirmeyeceği beklentisinin ve dolar kurundaki gerilemenin etkisi olduğunu belirtiyor.

Bunun yanında FED’in 14 Haziran’dan açıkladığı faiz yükseltme kararının kademeli olarak yapılacağı düşüncesi de piyasalar üzerinde bir rahatlama yarattı. Yapılan anketlere göre FED’in önümüzdeki üç aylık süreçte yapacağı toplantılardan faiz kararı çıkması beklenmiyor. Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında faizlerin sabit kalacağı yönündeki tahminler %83-99 arasında değişkenlik gösteriyor.

FED Haziran ayı toplantısında bilanço küçültme kararını da açıklamıştı. Piyasalar bu kararın da kademeli olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyor. Bilanço küçültme konusundaki beklentiler bir süre daha piyasaların gündem konusunu oluşturacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu