Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Zelanda’da Enflasyon 1990’dan Bu Yana En Yükseği Gördü

Tüketici fiyatlarındaki artış sürerken, Yeni Zelanda’da son 32 yılın en yüksek enflasyon oranı kaydedildi. Verinin detayları şöyle;
Yeni Zelanda’da Enflasyon 1990’dan Bu Yana En Yükseği Gördü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yeni Zelanda İstatistik Bürosu’nun açıkladığı resmi verilere göre tüketici fiyat endeksi Haziran 2022 dönemine denk gelen ikinci çeyrekte, yıllık olarak yüzde 7,3 seviyesine çıktı.

Tüm dünyada olduğu gibi Yeni Zelanda’da enflasyonun hız kesmeden yükselmeye devam etmesiyle, ülkede 1990 yılından bu yana en yüksek enflasyon oranı kaydedildi.

Enflasyon ilk çeyrekte yüzde 6,9 gelmişti. Haziran’da ise 1989 Yeni Zelanda Rezerv Bankası Yasası’nın yürürlüğe girmesinden kısa bir süre sonra kaydedilen yüzde 7,6’lık artıştan bu yana en büyük yıllık artış açıklandı.

32 yılın zirvesine çıkan enflasyon verisi sonrasında, merkez bankasının sıkılaşma döngüsüne devam edeceği beklentileri de yükseldi. Söz konusu dönemde enflasyonda ana itici gücün artan maliyetler nedeniyle konut ve ev hizmetleri grubu gösterdi.

Yeni konut inşaat fiyatları Haziran 2022 çeyreğinde, Haziran 2021 çeyreğine göre yüzde 18 arttı. Genel Müdür Jason Attewell, bunun Aralık 2021’deki yüzde 16’lık ve Mart 2022’deki yüzde 18’lik artışı takip ettiğini söyledi. Tedarik zinciri sorunları, işçilik maliyetleri ve yüksek talebin yeni bir ev inşa etme maliyetini artırmaya devam ettiğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Konut kiralarının yüzde 4,3 arttığı belirtilen verilerde, yıllık enflasyona en büyük katkının benzin ve motorin fiyatlarındaki artış nedeniyle ulaştırma grubundan geldiği bildirildi.

Enflasyon Bir Önceki Çeyreğe Göre Yüzde 1,7 Arttı

Yeni Zelanda Enflasyon
Kaynak: Statistics New Zealand

Yeni Zelanda’da enflasyon, bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 1,7 oranında artış gösterdi. Söz konusu dönemde inşaat fiyatlarındaki artış oranı yüzde 4,5, konut kiralarındaki yüzde 1,2 oldu.

Akaryakıt fiyatlarındaki artışın etkisine dikkat çeken Attewell, “1 litre 91 oktanlı benzinin ortalama fiyatı, Mart 2022 çeyreğindeki 2,67 dolara kıyasla Haziran 2022 çeyreğinde yüzde 6,3 artarak 2,84 dolara yükseldi” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.