Paylaşım
in G+

Silah Yasaları Reformu Yeni Zelanda’yı Cami Katliamından Sonra Daha Güvenli Hale Getirecek


 

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Pazartesi günü yaptığı açıklamada cami katliamının ardından yeni silah yasaları duyuracaklarını belirtti. Detaylar aşağıda;

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Christchurch kentindeki iki camiye gerçekleştirilen ve 50 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından yeni silah yasaları duyuracağını belirtti. Beyazların diğer ırklardan daha üstün olduğuna inanan 28 yaşındaki Avustralyalı Brenton Tarrant, Cumartesi günü cinayetle suçlanmıştı ve 5 Nisan’da yeniden mahkemeye çıkması bekleniyordu.

İşte bu noktada Ardern düzenlediği basın toplantısında; Yeni Zelanda’nın şimdiye dek gördüğü en kötü katliamının ardının kabinesinin silah reformu yasaları hakkında temel kararlara vardığını şu sözlerle belirtti: “Bu korkunç terör eyleminden sonraki 10 gün içinde topluluğumuzu daha güvenli hale getirecek reformları açıklayacağız.”

Tüm dünyanın gündemine oturan saldırı, Cuma namazı sırasında iki camide gerçekleştirilmiş, ölen 50 kişiye ek olarak onlarca kişi yaralanmıştı.

Yeni Zelanda’yı Cami Katliamı 50 Kişi Öldü Yeni Zelandalı bir silah mağazası sahibi, saldırganın mağazadan çevrimiçi olarak ateşli silahlar ve mühimmat satın aldığını söylemiş ancak ona katliamda kullanılan yüksek güçlü silahlar
satmadığını belirtmişti. Gun City’nin sahibi David Tipple, iddia edilen silahlı saldırganın Aralık 2017 ile Mart 2018 arasında dört silah ve mühimmat aldığının ortaya çıktığını bildirmişti. Tipple, Christchurch kentindeki basın toplantısında; sözde saldırganın kullandığı iddia edilen askeri tipli otomatik silahın Gun City’den alınmadığını duyurmuştu.

Yeni Zelanda’nın mevcut yasalarına göre A-sınıfı silahlar yarı otomatik olabilirdi ancak yedi atışla sınırlılardı.

Yeni Zelanda Silah Yasaları TartışıyorTipple da bu duruma gönderme yaparak, online alışverişlerin polis onaylı bir süreçle yapıldığını ve A sınıfı ateşli silahların üç ya da dört aşamada alındığını dile getirmişti. Ayrıca Christchurch saldırıları yasal endişeleri gündeme getirirken Yeni Zelanda Başbakanı Ardern’in silah reformu çağrısını desteklediğini vurgulamıştı.

Neticede sadece 5 milyon kişilik bir ülke olan Yeni Zelanda’nın tahmini 1.5 milyon ateşli silahı vardı ve silah lisansına sahip olmak için asgari yaş 16 iken yarı otomatik bir silaha sahip olma yaşı 18’di. Raporlar da 2017 yılında ateşli silah lisansı için başvuranların yüzde 99’undan fazlasının başarılı olduğunu bildirmişti. Yeni Zelanda’nın en iyi online pazar sitesi Trade Me Group da Cuma günkü saldırı sonrasında yarı otomatik silah satışını durdurduğunu açıklamıştı.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı