Yatırım yapmaya başla!

ABD’ye Örnek Olması Gereken Yeni Zelanda Saldırıdan 6 Gün Sonra Silah Yasalarını Değiştirdi

Yeni Zelanda, 50 kişinin hayatını kaybettiği cami saldırılarının ardından silah yasalarını değiştirdi. Detaylar aşağıda;
ABD’ye Örnek Olması Gereken Yeni Zelanda Saldırıdan 6 Gün Sonra Silah Yasalarını Değiştirdi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Pazartesi günü yaptığı açıklamada cami katliamının ardından 10 gün içinde ülkeyi daha güvenli hale getirecek silah reformlarını açıklayacaklarını duyurmuştu. Beklenen oldu ve Yeni Zelanda Başbakanı tüm dünyanın gündemine oturan cami katliamından sadece 6 gün sonra silah yasalarını değiştirdiklerini bildirdi.

Buna göre ülkede cami saldırılarında kullanılan askeri tarzdaki yarı otomatik ve otomatik silahların satışının derhal yasaklandığı açıklandı. Jacinda Ardern silah yasaları reformuyla alakalı konuşmasında, saldırıda tutuklanan adamın silahlarını ya al olarak ateşli silah lisansı ile satın aldığını ve kapasitelerini basit bir online satın alma yoluyla geliştirdiğini vurguladı.

Cuma günkü terör saldırısında kullanılan her yarı otomatik silahın yasaklanacağını söyleyen Ardern, 15 Mart’ta tarihlerinin sonsuza dek değiştiğini ve artık yasalarının olduğunu dile getirdi.

Yeni Zelanda Saldırıdan 6 Gün Sonra Silah Yasalarını Değiştirdi Yasağın derhal yürürlüğe girdiğini kaydeden Ardern, kapasitesi artırılmış şarjörlerin ve ateş hızını artıran aletlerin kullanımının yasaklandığını da aktardı. Ülkenin bir daha böyle bir katliama tanıklık etmek istemediğinin üzerini çizen Ardern, açıklamalarıyla hem ülkede hem de ülke dışında alkışlandı. Örneğin, saldırının gerçekleştirildiği Christchurch kenti sakini Polly Collins, Ardern’in kurbanlar için bir çiçek anıtı ziyaretinde bulunduğunu duymaktan etkilendiğini anlattı.

Collins, “Başbakan harika, bu olay ‘evet, silah yasaları ile ilgileneceğiz’ deyip hiçbir şeyin yapılmadığı Amerika gibi olmadı” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern Silah ReformuGeçtiğimiz haftalarda dünyanın en zenginlerin vergileri için planıyla gündeme gelen Demokrat başkan adayı Bernie Sanders da Yeni Zelanda’nın kararını kutlayarak, silahlı şiddeti durduracak gerçek eylemin böyle olması gerektiğini savundu. Yeni Zelanda’nın öncülüğünü takip etmeleri gerektiğini belirten Sanders; “Ulusal Tüfek Birliği ile işe başlamalı ve saldırı silahlarının ABD’de satışını ve dağıtımını yasaklamalıyız” dedi.

Tüm bunların yanında yeni silah yasaları kapsamında, silah sahiplerinin internet üzerinden sahip oldukları silahların bilgilerini polisle paylaşması gerektiği, verilen süre içinde bilgi paylaşımı yapmayan ya da silahlarını teslim etmeyenlere para ya da hapis cezası verileceği de söylendi. Ardern bugün yaptığı konuşmada ayrıca Kabine ile birlikte örneğin sürülerini gütmeye ihtiyaç duyan çiftçiler gibi yasağa yasal muafiyetler üzerinde çalıştıklarını, yine de tüm ayrıcalıkların sıkı bir şekilde düzenleneceğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum