Yatırım yapmaya başla!

Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın Faizi 50 Bp İndirimle Rekor Düşük Seviyede!

Yeni Zelanda Merkez Bankası politika faizini 50 baz puan indirerek rekor düşük seviyeye çekti.
Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın Faizi 50 Bp İndirimle Rekor Düşük Seviyede!

Dünya genelinde çoğu merkez bankasının güvercin politikaya yönelim amacıyla faizlerinde yaptığı değişikliklere hemen her gün yeni bir banka ekleniyor. Dün, Avustralya Merkez Bankası (RBA) piyasaların beklentisi doğrultusunda hareket ederek faiz oranlarında herhangi bir oynama yapmamış ve rekor düşüş seviyesi %1’de sabit tutma kararı almıştı.

Bugün ise küresel ekonominin güvercin para politikasına yönelimi bir başka bankadan gelen faiz indirim gelişmesiyle hız kazandı. Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) küresel ekonomik büyümenin yavaşladığını gerekçe gösterdi ve politika faizinde değişikliğe gitti.

RBNZ, 50 baz puanlık faiz indirimi yaptı ve politika faizini tarihi düşük seviye olan %1 seviyesine getirdi. Aldığı bu indirim kararı piyasa beklentilerinin üzerinde geldi.

RBNZ 50 Baz Puanlık Faiz İndirimi YaptıBankanın aldığı 50 baz puanlık indirim kararıyla faiz mevcut seviyesi %1.50’den %1’e geriledi. Bu rakam RBNZ tarihinde rekor düşük bir seviyeyi işaret ediyor. Piyasanın beklentisi ise 25 baz puanlık bir indirimdi.

RBNZ Başkanı Adrian Orr ve politika yapıcıların komitenin yavaşlayan ekonomik büyümenin önüne geçmek ve enflasyon oranını merkez bankasının hedefiyle uyumlu hale getirmek için bu karara yöneldiği öğrenildi.

Orr, konuya ilişkin yaptığı açıklamada bankanın gelecek dönemlerde ek parasal gevşemeye gidebilmek için geleneksel olmayan bir politikanın mümkün olabileceğine dair mesajlar verdi.

Adrian Orr Mesajlar VerdiOrr’a göre ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşı tansiyonunun daha da artması ve küresel ekonomik büyümenin daha da kötülemesi bankanın ek parasal gevşeme politikasına ihtiyacını artırabilir. Ekonomik büyümenin son yıllarda yavaşladığını bildiren Orr, parasal teşviğin olmaması halinde istihdam ve enflasyon hedeflerinden uzaklaşmanın çok yüksek bir ihtimal olacağını söyledi.

Orr açıklamasında ülkede son zamanlarda meydana gelen güçlü ekonomik büyüme ve olumlu istihdam verilerinin olumlu olduğunu söylerken, dünya genelinde kötüleşen uluslararası ekonominin ülkeyi etkilediğini belirtti. Gelecek yıl düşük faiz oranları ve artan hükümet harcamalarının ülke ekonomisini toparlayacağını ekledi.

Bankanın faiz kararının ardından Yeni Zelanda doları %2.3 düştü ve 2016 yılının Ocak ayından bu yana en düşük seviyesini gördü. 10 yıllıklarda ise 17 baz puanlık düşüş meydana geldi. Ayrıca 2019’un ilk 6 aylık döneminde ülkede enflasyon %1,7 ve işsizlik ise 3,9 seviyesindeydi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum