Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Zelanda Faiz Artırımını Sürdürürken Şahin Mesajlar Verdi

Yeni Zelanda Merkez Bankası, faizi yine artırırken daha fazlasının yolda olduğunu belirtti. Yüksek enflasyon vurgulu açıklamanın detayları haberde;
Yeni Zelanda Faiz Artırımını Sürdürürken Şahin Mesajlar Verdi
HABER GİRİŞ

Küresel sıkılaşma dalgası sürerken Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ), 50 baz puanlık faiz artırımı yaptı. Beklentilere paralel hareket eden RBNZ, böylece oranı yüzde 4,25’ten yüzde 4,75’ye yükseltti.

Faiz oranı Ekim 2021’deki yüzde 0,25’lik rekor düşük seviyeden 450 baz puan artırılmış oldu. Yapılan açıklamaya göre RBNZ, enflasyonun çok yüksek belirterek artırımların süreceğini belirtti. Oranların yüzde 5,5’te zirve yapacağını öngördü.

Bu, oranların 1999’da uygulamaya konmasından bu yana en agresif politika sıkılaştırma serisine işaret etti.

Yeni Zelanda Merkez Bankası, ülkedeki son yıkıcı kasırga ve sellere de değinerek bunların politika sonuçlarını değerlendirmek için çok erken olduğunu belirtti.

Ancak şu ifadelere de yer verdi:

GCM Yatırım Banner

“Bu fırtınalardan önemli ekonomik kayıplar meydana gelirken para politikasının şu anda yapabileceği en iyi katkı, daha yüksek faiz oranları yoluyla talebi yavaşlatarak ekonominin başka yerlerindeki kaynakları serbest bırakmaktır. Bu aynı zamanda orta vadede yaşam maliyetindeki daha fazla artışı da sınırlayacaktır.”

Öte yandan fiyat baskısının hafiflediğine dair erken işaretlere rağmen çekirdek tüketici fiyat enflasyonu çok yüksek kaldığı, istihdamın hala maksimum sürdürülebilir seviyenin üzerinde olduğu ve yüksek kısa vadeli enflasyon beklentileri vurgulandı.

Merkez bankası, ekonominin 2023’ün ikinci çeyreğinde küçülmeye başlayacağı yönünde tahminini korudu. RBNZ’nin şahin mesajları, ülkenin para biriminde ralli yarattı.

Daha önce 0,6204 dolardan işlem gören Yeni Zelanda doları, açıklamanın şahin tonunu yansıtarak kararın ardından ABD doları karşısında 0,6246 dolara kadar yükseldi.

Yazım sırasında yüzde 0,50 artıda seyreden NZD/USD paritesi, günlük değişimde pozitif dursa da aylık ve yıllık bazda ekside hareket ediyor. Bir yılda yüzde 7,5 değer kaybeden parite, Şubat’ta 0,6538 ile ayın zirvesini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.