Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yeni Zelanda Ekonomisinin 2019 Seviyesine Dönmesi 4 Yıl Sürecek

Yeni Zelanda ekonomisinin, pandemi kaynaklı kilitlemeler nedeniyle 2016 seviyelerine geri döndüğü söylendi. Detaylar aşağıda;
Yeni Zelanda Ekonomisinin 2019 Seviyesine Dönmesi 4 Yıl Sürecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Mart çeyreğinde 29 yılın en büyük düşüşünü yaşayan Yeni Zelanda için gelen rapor, sert kilitlemelerin Yeni Zelanda ekonomisini 2016 seviyelerine geri getirdiğini gösterdi.

Yeni Zelanda Ekonomik Araştırma Enstitüsü (NZIER) tarafından yapılan araştırma, GSYİH ile ölçülen ekonominin kilitlemelerin bir sonucu olarak 21 milyar dolar gerilediğini söyledi ve GSYİH’nin 2019’da olduğu yere dönmesinin dört yıl süreceğini savundu.

Araştırmaya ilişkin iyi haberin ise raporun hükümetin Covid-19’a verdiği büyük harcamayı hesaba katmaması olduğu belirtildi.

Yeni Zelandalı medya şirketi Stuff, hükümetin on milyonlarca dolarlık enjeksiyonuyla birlikte ekonominin Covid öncesi seviyelere hızla ulaşmasının mümkün olduğunu kaydetti.

NZIER Ekonomisti Laëtitia Leroy de Morel, hükümetin muazzam mali tepkisinin Covid-19’un ekonomiye maliyetini azaltacağını dile getirdi. Rakamlarının hükümetin verdiği tepkiyi ölçmek için bir temel olarak kullanılabileceğini ekledi.

“Modellemeyi Haziran ayında yaptık ve o sırada hükümet maliye politikası tepkisini hazırlıyordu. Karşılaştıracağımız bir şeyin olduğu temeli kurmak istedim” ifadeleriyle de açıkladı. De Morel, 41 milyar dolarlık turizmin en çok etkilenen sektör olduğunu ancak bunun karşısında şaşırmadığını söyledi.

Diğer sektörler üzerindeki etkinin büyüklüğü karşısında şok olduğunu belirterek; “sadece turizmin değil, diğer birçok sektörün de etkilenmesine şaşırdık” dedi.
Yeni Zelanda GSYİH Mart
Kaynak: Stats NZ

Düşenlerin, doğrudan ona bağlı olan konaklama, yiyecek-içecek ve hizmetler olduğunu ekledi. NZIER açıklamasında imalat, inşaat, diğer hizmetler gibi doğrudan turizme bağlı olmayan sektörlerdeki çıktının da azaldığını vurguladı.

“Bu endüstrilerdeki üretim düşüşü, kısıtlama önlemlerinin uygulanmasıyla hareketsiz hale getirilen mevcut emek ve sermayedeki azalmadan kaynaklanmaktadır.” dendi.

GSYİH kaybı, Queenstown-Lakes, Rotorua ve Auckland dahil turizm merkezli bölgelerde en yüksek olurken tüm bölge ekonomilerinin etkileneceği tahmin edildi. Yeni Zelanda ekonomisinin değişen koşullara hızlı bir şekilde adapte olabileceği bir ortamı teşvik etmek için fiziksel ve beşeri sermaye oluşturan yatırıma odaklanmanın, sürdürülebilir bir iyileşmeye en çok yardım edecek şey olduğu da aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu