HAKKINDA
KÜNYE
GİZLİLİK POLİTİKASI
İLETİŞİM

Yeni Zelanda Doları Kuru Bugün, Alış Satış Fiyatı ve Canlı Grafikler
  Alış Satış Fark

Yorumlar


Finans piyasalarında yüksek işlem hacmine sahip olan dolar türlerinden birisi de Yeni Zelanda dolarıdır. Genel olarak gösterimi $ şeklinde olmasına karşın ayrımın sağlanması için NZ$ şeklinde gösterilmektedir. Uluslararası para kodu ise NZD’dir ve dünyada en çok ticaret yapılan 16 para biriminden birisidir. Yeni Zelanda, Cook Adaları, Niue, Tokelau ve Pitcairn Adaları’nda kullanılmaktadır. Ayrıca bazen kiwi ismiyle de anılmaktadır.

Yeni Zelanda Doları Kurları ve Fiyatları [Dolar, Euro ve Türk Lirası]

Yeni Zelanda doları kuru (NZD/TRY) alış – satış fiyatı canlı grafikleri incelendiği zaman, tüm yıllara göre en düşük seviyesinin 1 Mart 2006 tarihinde 0,8205 lira ile görüldüğü bilinmektedir. En yüksek seviyesi ise 30 Ocak 2017 tarihinde 2,8131 lira ile kaydedilmiştir. Yeni Zelanda doları 10 yıllık canlı fiyat grafiği incelendiği zaman Türk lirası karşısında yükseliş trendi gösterdiği anlaşılmaktadır. Ayrıca NZD/TRY paritesi, 2016 yılına 1,9921 seviyesinden başlamış ve 2017 yılına 2,4512 seviyesinden giriş yapmıştır. 1 yıllık süreçte düzenli bir yükseliş gözlenmiştir.

Yeni Zelanda doları, Amerikan doları kuru (NZD/USD) alış – satış fiyatı canlı grafikleri incelendiğinde; tüm zamanların en düşük seviyesi, 1 Şubat 2009 tarihinde 0,5030 seviyesi ile görülmüştür. Tüm zamanların en yüksek seviyesi ise 31 Mayıs 2014 tarihinde 0,8776 ile kaydedilmiştir. Yeni Zelanda doları, Amerikan doları karşısında güçlü seyreden para birimlerinden bir tanesidir.

Yeni Zelanda doları, Euro kuru (NZD/EUR) alış – satış fiyatı canlı grafiği incelendiğinde de tüm zamanların en düşük seviyesinin, 1 Şubat 2009 tarihinde 0,3967 ile görüldüğü bilinmektedir. Tüm zamanların en yüksek seviyesi ise 21 Nisan 2015 tarihinde 0,7142 ile kaydedilmiştir. Euro karşısında da güçlü seyreden bir döviz olduğunu söylemek mümkündür.

Kısaca Yeni Zelanda Ekonomisi Hakkında Bilgiler

Dünyanın 55. En büyük ekonomisi olarak görülen Yeni Zelanda’da 2017 itibariyle kişi başına milli gelir 40.569 dolardır. Refah düzeyi, dünyanın diğer ülkeleriyle karşılaştırıldığı zaman iyi düzeydedir. Ekonomi; denizcilik, altın madenciliği, keten üretimi ve keresteciliğe dayalıdır. Modern ve gelişmiş ekonomisi ise Yeni Zelanda, yün ihracatında en büyük kapasitesi olan ülkedir. Tarım sektörü, GSYİH içerisinde % 4,2’lik bir orana sahiptir. Aynı zamanda gıda işleme sanayisi, hem üretim hem de toplam istihdam açısından önemli bir gelir kaynağıdır.

Yeni Zelanda, dünya kivi üretiminin dörtte birini karşılamaktadır. Buradan da anlayacağınız gibi meyve ihracatı, ülkenin önemli kalemlerinden birisini oluşturmaktadır. Hizmet sektörü ise GSYİH oranının % 69’unu kapsamaktadır. Özellikle turizm sektöründe çalışanlar, toplam iş gücünün % 12,7’sini temsil etmektedir. Ülkenin turizm gelirleri ise döviz gelirlerinin % 18’ini oluşturmaktadır.

Ülke ekonomisinin 2014 yılındaki büyüme oranı % 3,3 iken, 2015 yılında ivme kaybetmiş ve % 2,5 olarak gerçekleşmiştir. 2016 – 2019 döneminde ise büyümenin % 2,6 olacağı tahmin edilmektedir. 2015 – 2019 yılları arasındaki büyümenin hızlandırıcı gücünün ise özel tüketim harcamaları olması beklenmektedir.

Yeni Zelanda Ticari İlişkileri

Yeni Zelanda’nın başlıca ticaret ortakları; Çin, Avustralya, ABD ve Japonya’dır. Ülkenin önemli ihracat kalemleri; mandıra ürünleri, yumurta, bal, et, kerestedir. İthalat kalemleri ise mineral yakıtlar, yağlar, damıtma ürünleri, nükleer reaktör, kazan, elektrikli ve elektronik donanımlardır.

Türkiye ile ikili ilişkilerde ise başlıca ihraç ürünlerimiz; tren ve tramvay harici araçlar, meyve, çerez, narenciye kabuğu, kavun, karpuz, makine, nükleer reaktördür. Başlıca ithal ürünlerimiz ise mandıra ürünleri, yumurta, bal, tüketim amaçlı hayvansal ürünler, at kılı, yün, hayvan derisi, optik, teknik ve sağlık aparatlarıdır.

Yeni Zelanda ile Türkiye’nin dış ticaret hacmi 2001 yılında 28 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. 2015 yılına gelindiğinde ise 150 milyon dolar ile bu oranın 7 kat arttığı görülmektedir. Türkiye ile Yeni Zelanda arasında İş Konseyi, 2012 yılında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu bünyesinde oluşturulmuştur.

Çevirici

USD
EUR

Haberler