Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Yeni Zelanda Doları Hükümetin Konut Balonu Önlemleriyle Sert Düştü

Yeni Zelanda doları, ülkenin konut krizi riskine yönelik önlemler alacağı yönündeki hamlesiyle sert düşüş kaydetti.
Yeni Zelanda Doları Hükümetin Konut Balonu Önlemleriyle Sert Düştü

Yeni Zelanda doları Pazartesi günü ABD doları karşısında uzun vadeli tahvil getirilerindeki artış nedeniyle düşerek 0.71384 seviyelerine kadar geriledi.

Haftanın ilk gününde ABD 10 yıllık tahvil getirileri 14 ayın en yükseğinden geri çekilerek %1,67’lere gelirken Yeni Zelanda 10 yıllık tahvil getirileri %1,76’larda gerçekleşti.

Bugünkü işlemlerde düşüş sürerken Yeni Zelanda doları, birçok para birimi karşısında önemli kayıplar kaydetti. Yeni Zelanda dolarının Amerikan doları karşısındaki değerini ifade eden NZD/USD, 0.71614 yönündeki kapanışın ardından 23 Mart’a yatay başladı.

Çok geçmeden düşüşe geçen parite gün içinde 0.70682’ye kadar geriledi. Bu 23 Aralık 2020’den bu yana kaydedilen en düşük seviye oldu.
Yeni Zeland Doları Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Yeni Zelanda dolarının İsviçre frangı karşısındaki değerini gösteren NZD/CHF paritesi, güne yatay başlangıcın ardından yönünü aşağıya çevirdi. Düşüş trendini takip eden parite gün içerisinde en düşük 0.6536’yı gördü. Japon yeni karşısında da benzer şekilde değer kaybı yaşadı.

Gün içi en düşük 76.849 yen oldu. Bu 23 Şubat’tan bu yana kaydedilen en düşük seviye oldu.

Ülke para biriminin düşüşü, konut piyasasındaki spekülasyonu azaltmayı amaçlayan ada ülkesi hükümetinin vergiye dayalı teşvikleri azaltmak için önlemler alacağı haberleriyle tetiklendi.

Covid salgınının ardından konut fiyatlarındaki keskin artış, yaklaşan bir konut balonu hakkında endişeler yarattı.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, ülkedeki konut kriziyle mücadele etmeyi amaçlayan bir dizi milyar dolarlık önlem açıklamasında; “ekonomimizin ve ev sahiplerinin ihtiyaç duyduğu son şey tehlikeli bir konut balonu, ancak bir dizi gösterge bu riske işaret ediyor” dedi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum