Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Yıl için Maaş Zammı Oranı Tekrar Güncellendi

Ocak zammının ne olacağı sorusu Merkez Bankası’nın enflasyon beklentisiyle netlik kazanmaya başladı. 6 milyonu aşkın vatandaşı ilgilendiren haberin detayları aşağıda;
Yeni Yıl için Maaş Zammı Oranı Tekrar Güncellendi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Memur ve emekli maaşı zammı için beklenen Ekim ayı enflasyon rakamı haftaya Cuma günü açıklanacak. Kasım enflasyonuyla da oran netlik kazanacak. Ancak enflasyon verilerinden önce Merkez Bankası’nın yayımlanan anketinde 2023 yıl sonu enflasyon beklentisinin yüzde 68,01 olarak açıklanması sonrası zam için belirlenecek oranların sinyali şimdiden geldi.

Son açıklanan Eylül ayı enflasyon verisi baz alındığında 3 aylık enflasyon oranı yüzde 25,11 oldu.

Buna göre refah payı hariç 3 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 25,11 olarak hesaplandı.

Aylık memur enflasyon farkı yüzde 18, memur toplu sözleşme zammı yüzde 15 ve 3 aylık memur zammı yüzde 35,73 olarak kayda geçti.

Merkez Bankası’nın Ekim ayı piyasa katılımcıları anketinden çıkan yüzde 68,01’lik orana göre ise 6 aylık enflasyon oranı yüzde 40,27 oldu.

GCM Yatırım Banner

Merkez Bankası tahminine göre 6 aylık memur enflasyon farkı yüzde 32,33, memur toplu sözleşme zammı yüzde 15 ve 6 aylık memur zammı yüzde 52,17 olarak hesaplandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.