Yatırım yapmaya başla!

Yeni Yılda Alınan Kararları Hayata Geçirmenin Etkili Yolları

Yeni Yılda Alınan Kararları Hayata Geçirmenin Etkili Yolları

Aralık… Evet, nihayet yılın son ayındayız. Diğer bir deyişle; yeni yıla girmemize sadece ama sadece günler var. Ve her ne kadar garip olsa da bu durum, hepimizi bir şekilde heyecanlandırıyor. Çünkü yeni yıl denildiğinde hepimizin aklına benzer şeyler geliyor. Nitekim bu çağrışımlar da olumlu düşüncelerden, hayallerden, bu kez gerçekleştirileceğine inanılan hedeflerden oluşuyor. Sonuçta; yeni yıl demek, aynı zamanda yeni umutlar, açılacak yeni kapılar ve tabii ki geride bırakılacak kötü anılar da demek! İşte bu nedenle de Aralık ayı, biz farkında olmasak da içimizi saran tuhaf neşenin ve aslında beklemekten kaynaklanan heyecanın kaynağı!

Yeni yıldan beklediğimiz o kadar çok şey var ki! Her sene aldığımız ama uygulayamadığımız kararları bu kez uygulamak, geçen bir sene boyunca isteyip de kurtulamadığımız kötü alışkanlıkları bırakmak, kökten bir değişiklikle hayatımızda yeni bir sayfa açmak… Belki yeni bir işe girmek, biten giden ilişkimizin üzerimizde bıraktığı bütün kötü izlerini silmek, yeni arkadaşlar edinmek, sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek, yeni ortamlara girmek, Ocak ayını yeni bir düşünce tarzıyla karşılamak… Oooo, daha zibilyon tane şey! Uzun lafın kısası; yeni yıldan beklenen şeyler, yeni yılda alınan kararlar gerçekten çok fazla! Ama gerçeğe dönüştürülebilenler ne yazık ki aynı fazlalıkta değil!

Efendim? Evet evet! Birazcık da gerçeklerden konuşalım dedim. Sonuçta; her sene aynı tantanayı yaşıyoruz. Yani her sene bir umutla kendimize listeler hazırlıyor, yazıyor, çiziyor, karalıyor; ama kısa süre sonra hevesimizi de inancımızı da kaybederek eski modumuza dönüyoruz. Haksız mıyım? Siz de daha önceki yıllarda aynı şeyleri yaşamadınız mı? “Bu sene çok farklı olacak, her şeyi değiştireceğim, yepyeni bir hayata başlayacağım, aynada artık farklı bir ben olacak” gibi cümleler kurup, aynı hüsran dolu sonuçlarla karşılaşmadınız mı? O zaman sizin de hemen aşağıdaki maddeleri okumaya ihtiyacınız var demektir. Çünkü hemen şimdi yeni yılda aldığınız kararları uygulamak için yapmanız gerekenlerden bahsedeceğiz.

Şayet bu senenin diğerlerinden farklı olmasını istiyorsanız, bu önerileri ciddiye almalısınız!

Gerçekten İsteyin!

Gerçekten İsteyin!Yeni yılda aldığınız kararları uygulamak mı istiyorsunuz? O zaman aldığınız kararın size aidiyetinden emin olun! Eşiniz, sevgiliniz ya da aileniz istiyor diye değil, siz istiyorsunuz diye o kararı aldığınızı bilin. Mesela; sevgiliniz zayıflamanızı istiyor diye, yeni yılda 50 kilo olmayı falan hedeflemeyin. Görünüşünüzden siz hoşnut değilseniz böyle bir karar alın. Veya aileniz sigarayı bırakmanız için üzerinizde baskı kurduğu için değil, siz kendinize değer verdiğiniz için o kötü alışkanlığınızdan kurtulun. Zaten yürekten isteyerek alınan kararlar, aynı zamanda en kolay şekilde gerçeğe dönüştürülebilir olanlardır.

Kararlarınızda Açık ve Net Olun!

Kararlarınızda Açık ve Net Olun!Evet, yeni yıl kararlarınızın uygulanabilir olması için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da belirlediğiniz hedeflerin netliği! Yani kendinize öyle havada asılı kalmış gibi duran hedefler belirlememelisiniz. Ne bileyim; “bu sene kenara para atacağım” demek yerine “bu yıl kenara 5000 lira atacağım” deyip, planınızı sayısal verilerle destekleyerek yapmalısınız. Veya “bu sene sağlıklı yaşamaya özen göstereceğim” değil, “bu sene hayatımdan şu şu şu kötü alışkanlıkları çıkartacağım” demelisiniz. Kararlarınızı ne kadar net alırsanız sonuca da o kadar kolay ulaşırsınız. Hatta tam da bu noktada size daha doğru karar alabilmek için dikkat etmeniz gereken noktalara göz atmanızı öneririm.

Bir Yeni Yıl – Yeni Kararlar Listesi Yapın!

Bir Yeni Yıl-Yeni Kararlar Listesi Yapın!Oturup uzun uzadıya düşündükten ve yeni yıldan gerçekten ne istediğinize karar verdikten sonra, bir liste hazırlayın. Bu listeye yeni yılda ulaşmak istediğiniz bütün hedefleri yazın. Daha sonra listenizde yazanları, teker teker farklı kağıtlara yazın. Her bir kağıtta uygulamak istediğiniz bir kararınız olsun. Daha sonra bunlara birer birer plan yapın. Hepsine belli süreler biçin ve bu sürelerin gerçekçi olmasına lütfen dikkat edin! (1 haftada 10 kilo vermeyi, 1 ayda sular seller gibi Fransızca konulmayı beklemeyin!)

Yeni Yıl Kararlarınızın Sayısına Dikkat Edin!

Yeni Yıl Kararlarınızın Sayısına Dikkat Edin!Yani kendinize kaldırabileceğinizden çok daha fazlasını yüklemeyin. Ne bileyim; aynı anda hem zayıflayıp hem yeni bir işe girip hem yeni bir dil öğrenip hem yeni kişilerle tanışıp hem kötü alışkanlıkları bırakıp hem de başka şeyler yapmaya kalkışmayın. Gerçeğe dönüştürmek istediğiniz çok fazla şey olsa bile makul düşünmeyi öğrenin. Bazılarını daha sonraya bırakıp, sizin için öncelikli olanlara yoğunlaşın. Unutmayın; yeni yıl, yeni kararlar almak ve onları uygulamak için yegane şans değil! Bu yalnızca insanların motivasyonu arttıran; ama aslında diğer tarihlerden pek de farkı olmayan bir tarih! Kısacası; milyon tane yeni yıl kararı almayın! Aksi takdirde pekala başarılı olabilecekleriniz konusunda da hüsran yaşamak durumunda kalırsınız.

Kendinize İnanın!

Kendinize İnanın!Bu senenin, diğerlerinden farklı geçmesini istiyorsanız kendinize inanmalısınız. Yani öncelikle hedeflerinizi gerçeğe dönüştürmeye yönelik bakış açınızı ölçüp tartmalı, kendinize gerçekten inanıp inanmadığınızı sorgulamalısınız. Çünkü içinizde bir yerlerde bu senenin de uygulanamamış kararlarla dolu olarak geçebileceğine dair şüpheler olabilir. Hatta olabilirden de öte büyük ihtimalle içten içe yine aynı olumsuz sonuçla karşılaşmaktan korkuyorsunuz. İşte bu nedenle; önceliğiniz 2017’ye ve 2017 kararlarınıza farklı bir açıdan bakmak olmalı! Bunu başardığınızda, pek çok zorluğun üstesinden de neredeyse hiç çaba sarf etmeden gelmiş olacaksınız.

Pozitif Düşünmeyi, Pozitif Cümleler Kurmayı Alışkanlık Haline Getirin!

Pozitif Düşünmeyi, Pozitif Cümleler Kurmayı Alışkanlık Haline Getirin!Pozitif düşünmeyi, pozitif cümleler kurmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Bu dediğimi yalnızca yeni yıl kararlarınızı uygulamak için değil, hayatın her alanında her zaman başarılı olmak için yapmalısınız. Kararlarınızı uygulama konusunda başarısızlığa mı meylediyorsunuz? Durum tamı tamına böyle olsa bile karamsarlığa kapılmamalısınız. Değil “yine yapamayacağım” demek, bu olumsuz cümleyi iç sesinizle bile zikretmemelisiniz.

Yapamasanız da “yapabiliyorum, yapacağım” diyebilmeli; olumlu düşüncenin, ne kadar büyük bir güce sahip olduğunu unutmamalısınız. Hatta bu dediğim taktiği yeni yıl kararları alırken de kullanmalısınız. Daha açık söylemem gerekirse; “bundan sonra şunu yapmayacağım” demek yerine “bundan sonra şunu yapacağım” demelisiniz. Örneğin; yeni yıl kararlarınızdan bir tanesi zayıflamak! “Bundan sonra şunu şunu yemeyeceğim” demek yerine “bundan sonra şunu şunu yiyeceğim” demelisiniz. İnanın bana, bu yaklaşımınız kararlarınızı uygulayabilmeniz için fazlasıyla yararı dokunacaktır.

“Daha Mutlu ve Başarılı Olmak için Kendinize Söylemeniz Gereken Cümleler” nelermiş, buradan öğrenin!

Küçükten Büyüğe İlerleyin!

Küçükten Büyüğe İlerleyin!Yeni yılda gerçeğe dönüştürmek istediğiniz büyük bir hedefiniz var diyelim. Hatta belki de yıllardır o hedefe ulaşmak için çalışıyor; ama nedense bir türlü istediğiniz başarıya ulaşamıyorsunuz. O halde hareket planınızda hata var demektir. Ya da “insanlar hedeflerine neden ulaşamazlar?” sorusunun yanıtındaki hatalardan birine düşüyorsunuz. Tam da bu noktada önceliğiniz şimdiye kadar neden hedefinize ulaşamadığınızı sorgulamak olmalı! Sonrasında ise o büyük hedefinize ulaşabilmek için kendinize yeni ve daha kolay ulaşılabilir olanları belirlemelisiniz.

Farz edin ki bir iş kurmak için 20.000 liraya ihtiyacınız var. Ama sahip olduğunuz şartlarla bir sene içerisinde o parayı asla biriktiremezsiniz. O zaman bir sene içinde sınırlarınızı zorlayarak ne kadar para biriktirebileceğinizi hesap etmeli, büyük hedefinize ilk önce küçüğüne ulaşarak, emin adımlarla ilerlemelisiniz. Emin olun; bu yöntemle aldığınız kararları gerçeğe çok daha kolay bir şekilde dönüştürürsünüz.

Ufak Başarısızlıklar Karşısında Yılmayın!

Ufak Başarısızlıklar Karşısında Yılmayın!Yeni yıla girdiniz ve aldığınız herhangi bir kararı uygulamaya başladınız diyelim. Ama karşılaştığınız ilk zorlukta “yapamıyorum işte, zaten yapamayacağımı biliyordum” gibi cümlelerle havlu attınız. Yani ne yazık ki daha önceki seneler gibi bu sene de aynı “mağlup” tavrı takındınız. İşte bunu yapmamalısınız. Yürekten isteyerek aldığınız o kararları uygulamak istiyorsanız öyle hemen gardınızı düşürmemelisiniz.

Bu tıpkı rejim yapan pek çok kişinin yaşadığı durum gibi! Hani bir hevesle diyetlere başlanıp, spor salonlarına üye olunur ya! Ama sonra öğle arasında yenilen bir pasta olayın bütün büyüsünü bozar. “Yedim işte, yapamıyorum” diyen rejim mağduru, çıktığı yoldan 6566. kez eli kolu boş döner. Çünkü başarısızlık karşısında yenilmiştir. Aslında başarısızlığı o pastayı yiyerek değil, pastayı yedikten sonra “tamam, bugün böyle oldu, ama sorun değil, akşam hafif bir yemek ve daha çok yürüyüşle bunu çözebilirim” diyemeyerek kabullenmiştir.

İncelemeden Geçmeyin: Zorluklar Karşısında Pozitif Kalabilmek için Kendinize Sormanız Gereken Sorular

Hep Destek Tam Destek!

Hep Destek Tam Destek!Yeni yılda aldığınız kararları uygulamak için yapmanız gereken bir diğer şey de sevdiklerinizin desteğini almak! Gerçi bu dediğimi, kararlarınızın arkasında durabilecek sevdikleriniz varsa yapabilirsiniz ama neyse! Benim umudum, yanınızda böyle kişilerin olmasından yana! Sonuçta; sevdiğiniz insanların elini omzunuzda hissettiğinizde hedefe giden yolda çok daha rahat ilerleyecek, sendeleyip yalpaladığınızda onlardan alacağınız destekle yola devam edebileceksiniz.

İşte bu nedenle; yeni yıla girmeden önce yapmak istediğiniz şeyleri sevdiklerinizle paylaşmanızı öneriyorum. Mesela; sigarayı mı bırakmak istiyorsunuz? Annenizi, babanızı, eşinizi, dostunuzu karşınıza alıp, derdinizi düzgünce anlatmalısınız. “Çok zor olacak biliyorum ama bu yolda bana destek olmanızı, ben vazgeçmek istesem bile şimdi söylediklerimi bana tekrar tekrar hatırlatmanızı istiyorum…” gibi cümlelerle etrafınızdaki kişilerden yardım istemelisiniz. Böylece yükünüzü hafifletecek ve ulaşmak istediğiniz noktaya çok daha hızlı ulaşacaksınız.

Kendinizi Ödüllendirmeyi Unutmayın!

Kendinizi Ödüllendirmeyi Unutmayın!Yeni yıl – yeni kararlar listenizde uygulamaya devam ettiğiniz her karar için kendinizi ödüllendirin. Ne bileyim, yeni yılda çok daha fazla çalışıp istediğiniz terfiyi mi aldınız? Gidin ve küçük bir tatil yapın. Aylar sonra hayalini kurduğunuz kiloya mı ulaştınız? Bütçenizi biraz zorlasanız da deliler gibi alışveriş yapın. Ya da almış olduğunuz kararı uygulamak konusunda istikrarlı adımlarla mı ilerliyorsunuz? Aynı şekilde kendinizi alkışlayın!

Doğru karar alabilen ve onları başarıyla uygulayabilen gururlu insanlar gibi siz de zaferinizle övünün! Hatta şımarın! Çünkü etrafınızda sizin gibi yeni yıl kararı alan ama onları bir çırpıda unutuveren sayısız başarısız insan var! Şımarın ve onlardan farklı olduğunuzu hissedip, hissettirin!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum