Yatırım yapmaya başla!

Konaklama ve Değerli Konut Gibi Kalemlerin Yer Aldığı Vergi Düzenlemesi Teklifi Meclis’ten Geçti

Lüks konut, konaklama ve dijital hizmet vergilerini içeren yeni vergi düzenlemesi teklifi TBMM’de kabul edildi.
Konaklama ve Değerli Konut Gibi Kalemlerin Yer Aldığı Vergi Düzenlemesi Teklifi Meclis’ten Geçti

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede (KHK) Değişiklik Yapan Kanun Teklifini onayladı.

Buna göre; konaklama, dijital hizmet, değerli konut vergisi ve gelir vergisine yeni oran eklenmesi gibi bazı kalemlerde değişikliğe gidildi. Bu sayede “çok kazanandan çok az kanandan az” vergi alınması anlayışı Meclis’ten geçerek yasalaşmış oldu.

Dijital Hizmet Vergisi %7,5 Olacak

Dijital Hizmet Vergisi %7,5 OlacakMecliste onaylanan yeni düzenlemeye göre dijital hizmet vergisi oranı %7,5 olarak belirlenirken, Cumhurbaşkanı bu oranı iki katına çıkarma veya %1’e kadar indirme hakkına sahip olacak. Verginin matrahından gider maliyet ve vergi adı altında indirim yapılamayacak.

Bu vergiler fatura ve fatura yerine geçen belgelerde gösterilmeyecek. Vergilendirme dönemi birer aylık olarak belirlenirken Hazine ve Maliye Bakanlığı bu süreleri üçer aylık şeklinde değiştirebilecek.

Yine söz konusu bakanlık bu vergilerin beyannamesi, şekil ve içeriğinin belirlenmesi, ödeme zamanı ve tahsiline ilişkin esasların belirlenmesi gibi konularda da yetki sahibi olacak.

İlgili hesap döneminde Türkiye’den elde ettiği kazancı 20 milyon TL’den az olanlar veya dünya genelinde 750 milyon Euro’dan az olanlar vergiden muaf tutulacak.

Konaklama Vergisi Gecelik Hizmet Bedeli Üzerinden %2 Olacak

Konaklama Vergisi Gecelik Hizmet Bedeli Üzerinden %2 OlacakYeni eklenen bu vergi türüne göre; pansiyon, apart otel, misafirhane, otel, motel, dağ evi, yayla evi ve kamping gibi yerlerde konaklayanlardan konaklama vergisi alınacak. Konaklama vergisi tesisler tarafından düzenlenen fatura ve benzeri belgelerde ayrıca gösterilecek.

Bu vergilerden hiçbir suretle indirim yapılmayacak. Vergilendirme dönemi faaliyet gösterilen takvim yılının birer aylık dönemleri olarak belirlenecek. Gecelik hizmeti bedeli üzerinden %2 olarak alınacak.

Değerli Konut ve Hakem Vergisi

Değerli Konut ve Hakem VergisiDeğeri 5 milyon lira ve üzerinde olan taşınmazlar değerli konut sınıfına girerken; değeri 5 milyon – 7,5 milyon lira arasında olanlar binde 3, değeri 7,5 milyon lira – 10 milyon lira arasında olanlardan binde 6, değeri 10 milyon lirayı aşanlardan binde 10 oranında vergi alınacak.

Basketbol ve voleybol dallarının en üst liglerinde görev alanlar hariç, amatör spor yarışmalarını yöneten hakemlerden alınan vergilerde sınırlandırmaya gidildi. Buna göre eser sahiplerine tanınan serbest meslek kazançlarında istisna tutarı 500 bin lirayla sınırlı tutulacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum