Yatırım yapmaya başla!

Yeni USMCA Anlaşması ABD Ekonomisini Mütevazı Bir Şekilde Destekleyecek

ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun yayınladığı analiz, yeni Kuzey Amerika serbest ticaret anlaşmasının ekonomiyi mütevazı bir şekilde artıracağını gösterdi. Detaylar şöyle;
Yeni USMCA Anlaşması ABD Ekonomisini Mütevazı Bir Şekilde Destekleyecek

ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun yayınladığı analiz, yeni Kuzey Amerika serbest ticaret anlaşmasının, ekonomiyi mütevazı bir şekilde artıracağını gösterdi. Özellikle de otomobil parçaları üretimini destekleyen anlaşmanın bununla birlikte araç montajını engelleyebileceği ve araçlarda tüketici seçimini sınırlayabileceği aktarıldı.

Raporun, ABD Başkanı Donald Trump’ın NAFTA’Yyı (Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması) kaldırarak yerine getirdiği USMCA (ABD-Meksika-Kanada Anlaşması) isimli anlaşmanın Kongre onayı için kritik bir adım olduğu belirtildi. Sonuçta ticaret anlaşmasının Kongre’deki başarısı ya da başarısızlığı, NAFTA altında işlerini sürekli Meksika’ya yönlendiren sektör olan ABD otomotiv endüstrisini nasıl etkilendiğine bağlı olarak değişebilirdi.

Daha sıkı bölgesel kurallar içeren USMCA anlaşması, bir aracın değerinin şu andaki yüzde 62.5’e kıyasla yüzde 75’inin Kuzey Amerika kaynaklı olmasını gerektiriyordu.

Ayriyeten raporda otomobil endüstrisi istihdamı, parça ve motor üretimi için 30.000 iş artacağı, ancak ABD araç montajının düşeceği aktarıldı. ABD’de araç fiyatlarının yüzde 1.6 yükselerek tüketimin yıllık 140 bin birim düşmesine yol açacağı da öngörüldü. Genel olarak rapor, ekonomistler tarafından ilk başlarda beklenenlerden daha olumluydu.

Beyaz Saray Ekonomik Danışmanı Kevin Hassett de Reuters’a verdiği demeçte, doğru ve iyi yapılmış olarak adlandırdığı farklı modelleme yöntemleri kullanan sonuçlardan memnuniyetle etkilendiğini söyledi. ITC’nin tahminlerinin onların beklentilerine çok daha yakın olduğunu dile getiren Hassett, bunun USMCA’yı yürürlüğe koymak için çok güçlü bir kanıt olduğunu kaydetti.

Ancak bazı Demokratlar, yeni iş gücü standartlarının uygulanmasına yönelik iyileştirme taleplerinden sapmadıklarını söyledi.

Yeni USMCA Anlaşması Onay Bekliyor Mesela; ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Earl Blumenauer, ticaret anlaşması meclis tarafından kabul edilmeden önce üzerinde değişiklik yapılması gerektiğini öne sürdü. Blumenauer rapordaki hiçbir şeyin endişeleri hafifletmediğini anlatırken, Senato Finans Komitesi’nin üst düzey Demokratı Senatör Ron Wyden; “yönetim Meksika’da gerçek, uygulanabilir iş gücü standartlarını boşa harcamamalı” dedi. ITC ise raporunda, USMCA’da kabul edilen çalışma hükümlerinin uygulanması halinde Meksika birliğinde ücretlerin yüzde 17.2 artacağını belirtti.

Ama öyle olsa bile Meksika fabrika ücretleri ABD’deki fiyatların çok altında kalacaktı. Senato Finans Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Senatör Chuck Grassley ise rapora tarife indiriminin ötesinde faydaları vurguladığı için övgüde bulundu. Grassley; “USMCA’daki önemli gelişmelerin çoğu önümüzdeki yıllarda ABD’deki işçilere, işlere ve işletmelere muazzam bir şekilde yardımcı olacak şekilde tarife dışı engelleri azaltıyor ve adil uygulamaları savunuyor” dedi.

ABD Ticaret Temsilciliği ayrı bir raporda, üreticiler bölgesel içerik kurallarına uymak için 34 milyar dolarlık yatırım yaparken anlaşmanın 5 yılda 76 bin otomotiv sektörü işi yaratacağını belirtti.

Yeni USMCA Anlaşması Binlerce İş Yaratacak Keza halihazırda açıklanmış projelerde yaklaşık 15 milyar dolarlık bir tutara ulaşılmıştı. ABD Ticaret Temsilciliği (USTR) yetkilileri analizlerinin, yeni anlaşmanın daha sıkı menşe kurallarına uymak için otomobil üreticileri tarafından ticari ajansa yapılan bildirilere dayandığını açıkladı.

Üst düzey bir USTR görevlisi; “Bize sözlü olarak kurallara uyma niyetinde olduklarını taahhüt ettiler. Bunun bize ara fiyatları üzerinde önemli bir baskı yaratmayacağını söylediler” dedi. Fakat ITC raporunda, bazı otomobil üreticilerinin anlaşmaya uymayacak kadar pahalı araçlar sunmamaya karar verebileceklerini ve bunun da ABD otomobil pazarında tüketici seçimini azaltabileceğini savundu.

Ford, GM ve Fiat Chrysler’ı temsil eden ticaret grubu da USTR analizini ITC’lerden daha doğru gördüğünü bildirdi. Tüm bunların yanında ITC, USMCA anlaşmasının Kanada’ya ABD’nin süt, tavuk ve yumurta ürünlerinin ihracatı için ve Kanada’dan ABD şeker ithalatı ve şeker içeren ürünler için yeni erişim sağlayacağını belirtti. ITC’nin tahmin edilen toplam ABD süt ürünü üretimi, 226.8 milyon dolar, tarım ve gıda ihracatı ise 435 milyon dolar artacaktı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum