Yatırım yapmaya başla!

Yeni Unilever CEO’su 2019 için Zorlu Piyasa Koşullarının Devam Edeceğini Öngördü

Unilever’in yeni CEO’su olan Alan Jope, 2019 için zorlu piyasa koşullarının devam edeceğini öngördü. Detaylar şöyle;
Yeni Unilever CEO’su 2019 için Zorlu Piyasa Koşullarının Devam Edeceğini Öngördü

Dünyanın en büyük yiyecek ve hızlı tüketim ürünleri üreten şirketlerden biri olan Unilever, Perşembe günü beklenenden düşük dördüncü çeyrek bilançosunu açıkladı. Latin Amerika’daki sıkıntılardan ve gelişmiş pazarlardaki zayıf büyümeden etkilenen Unilever’in sonuçları, geçen yıl Kasım ayında şirketin 10 yıllık CEO’su Paul Polman’ın emekliye ayrıldığını duyurmasının ardından göreve getirileceği açıklanan yeni CEO Alan Jope’un hayal kırıklığı yaratan satış performansını devraldığını gösterdi.

Dove sabunlarının ve Ben & Jerry’s dondurmalarının dördüncü çeyrek temel satışlarının yüzde 2.9 oranında arttığını belirtti. Ancak analistler ortalama olarak yüzde 3.5’i bekliyorlardı.

Otuz yıldan fazla bir süredir şirketle birlikte olan Jope, Unilever’in yeni CEO’su olarak bu yılın başında görev yapmaya başlamıştı.

Unilever’in yeni CEO’su Açıklama Jope, 10 yıllık görev süresinin ardından emekli olan Paul Polman’ın yerine geçmişti. Görev süresinin sona ermesi hissedarlara şirketin genel merkezini Hollanda’ya taşımak konusundaki anlaşmazlıkla sakatlanmıştı. Jope analistlere verdiği demeçte; “öncelikle kaliteli büyümenin hızlandırılmasının bir numaralı önceliğim olacağını söyleyeyim” dedi.

Unilever’in hisseleri tam yıl kazançları beklentilerin altında akalan satışlar tarafından gölgelendiği için neredeyse yüzde 3 civarında düşüş gösterdi.

Unilever Hisseleri Düştü Bu noktada Unilever’in Hindistan ve diğer Asya pazarlarındaki güçlü performansın etkisiyle yıllık net karında yüzde 51 civarında artış açıklamasına da dikkat çekildi. Şirket 2018’de 9.8 milyar euro net kar açıklarken, rakam 2017’de 6.5 milyar euroydu. Şirketin 3 bölümünden güzellik ve kişisel bakım, 2018’de Unilever’in cirosuna en fazla katkıda bulunan bölüm oldu.

Uniler yüzde 3 ila yüzde 5 aralığındaki öngörüsüne paralel olarak yüzde 3.1’lik tam yıl satış artışı bildirdi. Bölgesel dağıtım bakımında Asya, 22.9 milyar euro ile en yüksek satış işlemlerini gördü. Ne var ki Latin Amerika’da hafif bir yavaşlama oldu. Bölge geçtiğimiz yıl iş hacmine 7 milyar euro katkıda bulundu ve bu rakam 2017’deki 8.1 milyar euro seviyesindeki katkının aşağısında kaldı. Bu durum gelişen piyasalarda da gözlemlendi ki 2017’de 31.2 milyar euro olan satışlar 2018’de 29.7 milyar euroya düşmüştü.

Jope de konuyla ilgili olarak; “Geleceğe dönük büyümenin, devam etmekte olduğumuz beklentilerimizim alt yarısında olan yüzde 3-4 aralığında olduğunu belirttik ve bu temel olarak gelişmekte olan pazarlardaki, özellikle Latin Amerika’daki dalgalanmaların bir kısmını yansıtıyor” dedi. Asıl meselenin, kayda değer yavaşlamalar gördükleri Arjantin, Brezilya ve Güneydoğu Asya gibi gelişen piyasalardaki volatilite olduğunu belirten Jope, bu yüzden büyüme aralığının en altlarına geldiklerini anlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum