Yatırım yapmaya başla!

Kompakt SUV Sınıfını Başlatan Toyota RAV4 Yeni Kasasıyla Sizlerle!

Toyota'nın dünyada kompakt SUV hareketini başlattığı RAV4'ün 5. neslinin çıkış yapısını bizlere gösterdi!
Kompakt SUV Sınıfını Başlatan Toyota RAV4 Yeni Kasasıyla Sizlerle!

Toyota’nın tanıtımını yaptığı FT – AC konseptinin üzerinden çalıştığı yeni RAV4, 24 sene önce kendi sınıfını ortaya çıkartan 4×4 modeldir. Markasının dikkat çekici yapısı kaynaklarını kullandığı ve yeni neslin son derece kapsamlı iyileştirmelerden geçtiğini gördüm. Aslında bu zamana kadar sabit hatlarla gelen RAV4, bu sefer daha ayrıntılı ve keskin bakışlara sahip olmuş.

Her ne kadar Toyota, LA Auto Show’da sergilediği konseptinin akibetinin belli olmadığını söylese de bizler onun yeni bir crossover olduğunu biliyorduk. Bir ön görümüzde, her an farklı bir yapıda 4×4 çıkabileceğiydi. Global alanda sergilenen modellerin kasa yapılarının RAV4 tarafını da uyarladığını görüyoruz. Karakter çizgisinin bu sefer cesur olduğunu net şekilde söyleyebiliriz.

Yeni kasa RAV4’ün sergilediği bakışlar, diğer arazi takımı modelleriyle aynı olmuş.

Eski versiyona göre yapısında kararlı değişimler söz konusu. Bir önceki jenerasyonda her tarza uymayan grafiklere karşı bu sefer ki RAV4’ün başarılı olacağını söylemek mümkün.

Tamponun büyük tutulması karşımızda sanki devasa yapısıyla Tundra duruyor izlenimi verdi.

Güçlü stil teması tampon ve kaputta yeteri kadar hissettirilmiş. Biraz daha dikkatli bakıldığında parça yapılarının yine küçük crossover kardeşi CH-R‘dan alındığını fark edeceksiniz.

Izgara ve alt kısmına gelen şekiller yeni yapısıyla gelen Auris’i de  andırıyor.

Marka yüzü dedikleri tam olarak böyle bir şey oluyor. Normalde altıgen ele alınan ızgaraların, sanırım alışılmışlıktan geldiği için görünümleri hissiyatsız geliyordu. Yeni RAV4’de baktığımız zaman ise sis farı yuvalarının bile normalden büyük tutulmasıyla, alt parçalarla arazi kralının veliahtı LD. Cruiser Prado endamı yüklenmiş.

Toyota gerçekten bir şeye artık “yeni” dediği zaman bir önceki ürünleriyle arasında iz bırakmıyor.

Toyota’nın yeni nesil mimarisi TNGA‘da ele alınacak RAV4, önceki nesline göre dingil mesafesinde 30 mm büyüme kaydetmiş. Dinamik yapısını kaybetmeyen ve 5. nesline kadar taşıyan bu SUV’un yine segment kavgalarında, rakiplerinde olmayan off road yeteneklerini sergileyecek.

Çünkü her bir marka üretim sürecine aldığı kompakt 4×4’lerini bu aracın izleri üzerinden götürmek zorundaydı.

Son jenerasyon bu güzel SUV’un neresine bakarsanız bakın yenilik görüyorsunuz.

18″ büyük jantların yanında tampon ve marşpiyel kısımlarına uyumlu çamurluk kemerleri şık gözüküyor.

Profilden RAV4’ün biraz daha büyüdüğü gözüküyor.

Arka kısma geçiş yaptığımızda önceki seri parçalarının bazı sihirli hareketlerle değiştirilmeye çalışıldığını gördüm.

Aydınlatma grubunun benzer olması dışında, ortandan geçirilen krom detay ile tampon difüzör yapısının daha sportif olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca çift çıkış egzozun güç hissiyatı vermesi de RAV4’e yaracaktır.

Toyota, yeni Corolla hatchbackte de rastladığımız daha verimli bir iç mekan yapısını benimsemiş.

Sanırım 4. nesle dair unsurların hepsi silinmiş. Yapı ve hissiyatı geliştirilen fonksiyonel direksiyon simidi, 8 inç bilgi – eğlence ekranı ve çok şık duran klima kontrol çevresine sahip.

Gösterge paneline de el atılarak, 7 inçlik bir ekranla gerekli takipleri yapabileceksiniz. Diğer kısımlar yine analog olarak bırakılmış.

Bilgi – eğlence kısmında, Toyota’dan yıllardır beklenen yazılım geliştirmeleri nihayet oluşturulmuş.

Artık Apple CarPlay standart olarak Amazon Alexa ve Wİ-Fi bağlantı özellikleriyle geliyor. Multimedya ise Entune yeni 3.0 versiyonuyla ele alınmış. Kaliteli müzik dinlemeniz için de Japon marka sizlere 800 watt 11 hoparlörlü JBL ses sistemi sunacak.

Olması gerektiği gibi konfor düzeyi artırılmış.

TNGA’dan çıkan son süspansiyon sistemi olurken, koltukların yapıları ile fonksiyon kısımlarına eklemeler olmuş.

Toyota yeni RAV4’ü eskisine oranla biraz da ha sertleştrimiş.

Yeni birleşik şasi üzerine konumlandırılan RAV4’ün %57 daha sert olduğu iddia ediliyor. Torkun %50‘sini arka tekerleklere verebilen SUV’da Tahrikli Dinamik Tork Vektör özelliği bulunuyor. Ve bu AWD sistemiyle ile sunulacak.

V6’lara uzun zamandır yanaşmayan RAV4 için hali hazırdaki ünitelerle devam etmesi kararlaştırılmış.

Yani bu duruma göre 2.5L benzinli motora devam edilecek. Yine turbonun olmadığını dip not olarak söylemem gerekiyor. Ancak kaputun yan kısmına yerleştirilen hibrit görevine devam edecek. CVT şanzımanla da aktarımlar gerçekleştirilecek.

5. neslinde Toyota, RAV4’ün tüm kıyafetlerini değiştirerek güzel kostümler almış. Detaylar bu sefer olmadığı kadar öne çıkarılarak, yeni RAV4 olduğundan daha büyük gösterilmeye çalışılmış. 24 senedir bu 4×4 için sağlam kelimesinden başka bir şey söylenmedi. Yüz binlerce adet kaydedilen satış rakamları da bunu gösteriyor.

İç mekan yapısının Auris tarzında, ekranın ayrı üst konuma alınması ve aşağı kısımların sade tutulması daha net bir görüntü veriyor. Ekran ve içeriklerinin geliştirilip özelliklerinin de artırılması, bazı şikayet konusu olan konuları da ortadan kaldırmış olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum