Yatırım yapmaya başla!

Yeni Toyota Prius’un 5 Bin Km’lik Otonom Yolculuğu!

Kendi kendine gidebilen otomobil sürüşlerinde en uzun mesafe Toyota Prius ile yapıldı...
Yeni Toyota Prius’un 5 Bin Km’lik Otonom Yolculuğu!

Toyota Prius’un sahip olduğu otonom sürüşle bu kadar mesafe gidebileceğini hiç düşünmemiştik.  Ayrıca bu zamana kadar böyle bir test de yapılmadı. Aşağıda vereceğimiz videonun kahramanı Anthony Levandowski. Peki bu kişiyi tanıyor musunuz? Levandowski bir mühendis olup, Uber ve Waymo arasında devam eden yasal bir savaşın tetikleyicisi olarak görülüyor.

Yazılım ve mühendislik konusunda uzman olan bir kişi, tamamlandığı ve “şirketimin teknik kilometre taşı” olarak nitelendirdiği bir otonom sürüş görüntüsü yayınladı. Şaşırtıcı olan ise Prius özerk sürüş yolculuğunun San Francisco’dan New York’a kadar olması. Ve direksiyona dokunulmaması!

Günümüz şartlarına göre değerlendirecek olursak video inanılmaz.

A Weekend Drive from Pronto.ai on Vimeo.

Özerk sürüş teknolojisiyle uğraşan bilindik birkaç şirket ön planda bu işi yapıyor. Elektrikle araçlarıyla popülerite sağlayan Tesla aynı zamanda otomatik pilot teknolojisiyle de ün yapmış bir firmadır. İşin daha çok yazılımsal kısmında otonom araçlara yönelen Waymo’ya karşı finansal anlamda yaptığı katkılarla kendini gösteren Uber‘i örnek verebiliriz.

Japon Toyota’ya baktığımızda üstün teknoloji ışığı altında gelişmiş lidar, radar ve kameralarıyla Lexus’lar üzerinde gelişimlerini tamamlamakta. Prius ile gelen bu görüntülere ilk baktığımızda Toyota’nın “seviye 4 otonom” sürüş tekniklerinde son noktaya gelmiş olduğunu düşündük. Levandowski ise otomobilin “son derece yetenekli seviye 2 otonom” kullandığını söylüyor.

Mühendisin yolculuğu Golden Gate Köprüsü‘nde başlamış ve 4.987 km boyunca devam etmiş. Kendi özel yazılımlarıyla modifiyeli olarak çıkan Prius, yolculuğu 4 günde tamamlamış. Eski Uber mühendisi, direksiyona yakıt ikmali ve planlı duraklamalar haricinde dokunmadığını söyledi.

Eğer ki videoda kaydedilen her şey doğruysa, sürücünün bir otomobile müdahale yapmadan otonom sürüşteki kaydedilen en uzun yol olarak bilinecek. Tesla yanlış anlaşılmalardan dolayı araçlarında otonom ibaresini kaldırmadan önce, seviye 5 özerk sürüşün gerçekleştirebileceğini söylemişti.

Levandowski, “Geçmişte gerçekten yaşamıyorum. Günün sonunda önemli olan gerçeklerdir. Çalışmalarım sonunda ortaya koyduğum bu deneyim için kendimle gurur duyuyorum.” şeklinde konuştu. “Copilit” isminin verileceği sistem şimdiden bizim şaşkınlık yaşamıza neden oldu. Peki, mühendisin iddia ettiği gibi sizce araç seviye 2 otonom sürüşte mi ilerledi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum