Yatırım yapmaya başla!

10 Bin Kilometre Menzilli Toyota’nın Yeni Uzay Aracı “Lunar Rover”

Toyota, Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı ile girdiği bir projede Ay'da yaşama olanak sağlayan Lunar Rover'ı gösterdi!
10 Bin Kilometre Menzilli Toyota’nın Yeni Uzay Aracı “Lunar Rover”

Dünyanın süper güç ülkelerinin uzay ve havacılıkla olan ilişkilerini biliyoruz. NASA gibi bir kuruluşun yanında Elon Musk gibi bir deha da Space X çalışmasıyla Mars çalışmaları yapmaktaydı. Teknoloji ve buna dair çözüm denilince akla gelen Japonlar, JAXA (Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı), uzay araştırmaları için Toyota ile işbirliği içerisinde.

Otomotivin devlerinden Toyota, içerisinde teknoloji ve araç geliştirmesi geçen çoğu noktada aktif çalışmalar yapıyor. Lunar Rover adını verdikleri uzay aracı, Ay yüzeyinde gidebilmesi için tasarlandı. Lunar Rover, tipik olarak NASA’nın Mars Rover aracıyla ortak yönler besliyor. İlk ortak noktalarına ise korkutucu karoser tasarımlarını söyleyebiliriz. Aracın diğer özellikleri neymiş ona bakalım…

JAXA ve Toyota aralarında yapılan protokol anlaşmasından sonra ortaya ciddi bir uzay aracı çıkartılmış. Dijital olarak!

Lunar Rover’ın dünya dışı şeklinde, ön yüzü kaplayan cam ve LED aydınlatmalar görüyoruz. İlk bakıştaki izlenim ise bu araca hiç bir uzay felaketi zarar veremez! JAXA Başkan Yardımcısı Koichi Wakata, “2029’da uzayda keşfetmeyi planlıyoruz. Ayın geniş kapsamlı insan keşfi için, bu tür ortamlarda 10.000 km’den daha fazla yol alabilen basınçlı bir gezici bir zorunluluktur. Toyota’nın ‘uzay mobilitesi’ konsepti bu tür görev gereksinimlerini karşılıyor.” dedi.

Lunar Rover, dış yüzeyi dahil olmak üzere uzayın sert hava durumlarına dayanacak şekilde tasarlanmış.

Gövde bileşenleri Ay’ın yüksek sıcaklıklarına ve sert radyasyonlarına dayanması gerekiyor. Nihayetinde insan yaşamına imkan vermeyen uzay şartlarında korunmaya ihtiyaç var. Toyota, yatkın olduğu elektrikli araç teknolojisini Lunar Rover’da belkide 5 katına çıkarmış. Yakıt hücreli elektrikli aktarım organları araca entegre edilmiş. Sorun şu ki Ay’a taşınacak enerji miktarı sınırlı olacaktı. Japon markanın uzay mobilitesinde bunun sorun olmaması için Lunar Rover’ın 10.000 km yol alabilecek şekilde kaynaklar yerleştirilmiş.

Aslında bu araç hakkında yazılacak çok şey olsa da Toyota sadece boyutları hakkında bilgi verdi.

JAXA & Toyota uzay aracının uzunluğu 6 metre ve yüksekliğinde 3.8 metre. Devasal solar paneller taşıyan Lunar Rover’da 13 metreküp yaşam alanı sunuluyor. Fena olmayan bir iç mekan genişliğinde 2 kişi sürekli, acil durumlarda ise 4 kişiye kadar ev olabilecek şekilde dizaynı yapılmış. İşte bu kütle de 6 adet özel lastik üzerine konumlandırılmış.

Toyota CEO’su Akio Toyoda, “Bu proje için, Toyota araçlarının bugüne kadar geliştirilen dayanıklılığı ve sürüş performansına ve yakıt hücresi çevre teknolojilerimize beklentiler getirdiğine sevindim.” dedi. Önemli bir konu üzerine çalışmalar yapan Toyota’nın Ay aracı projesini kendisine veren Japon Devlet’i, markanın yüksek teknolojili araç üretim mantığında Lunar Rover’ı en iyi şekilde üreteceğini biliyor. Toyota kara, deniz ve son olarak da uzay aracı Lunar Rover’ı yaparak otomotiv liderliğini biraz daha bizlere ispat etmiş oluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum