Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toyota CVT Şanzıman Aktarımlı Yeni 2.0L Hibrit Motorunu Tanıttı!

Toyota tamamen yeni geliştirdiği verimi yüksek 2.0L hibrit motoruna, yine alçak devirdeki problemleriyle anılan CVT'yi kendi dilinde tekrar yorumladı.
Toyota CVT Şanzıman Aktarımlı Yeni 2.0L Hibrit Motorunu Tanıttı!
HABER GİRİŞ

Teknolojisinin anavatanı Japonya’da en büyük otomotiv üreticisi olarak anılan Toyota’nın yeni nesil güçlü hibrit motoru konuşuluyor. Yeni bir geliştirme programı yaparken arkasından ikincisini getirmek sanırım Japon ırkına münasıp birşey. Toyota, ileride sunacağı ve ilk profil kısmında gösterilen Auris‘le sunacağı bir motordan bahsetmiştik. 1997 yılından beri hibrit motor dünyasını tekelinde tutan Toyota, bunu bırakmamak adına hep ileri hamleler yapıyor. Onlardan birisi de konumuz olan yeni 2.0L elektrikli ünitesi.

Araçlarını, sistemine aldığı ve son derece aktif güvenlik sistemlerine sahip TNGA platformunda birleştirdiğini biliyoruz. Son geliştirilen CVT aktarımlı olacak ünitesi yavaş yavaş tüm kendi ve Lexus gibi alt markalarında kullanılacak.

Japon temsilci yeni motorun ismine “Dynamic Force Engine” vermiş.

Benzin ve hibritin birleşmesinden doğan verimlilik oranı %41 olarak söylendi. Yeni hibritin değişken zamanlı çalışma mantığı değişip, VVT-I’ın supap açılıp kapanma süreleri de farklılık gösteriyor. Bloktaki pistonun oluşturduğu sıkıştırma oranları bir üst kademeye getirilerek yakıt tasarrufu yönünden avantaj sağlanacağı söylendi. Sıkıştırma oranı benzin motorda 13:1 iken hibrit birleşiminden sonra oran 14:1 olarak alınmış.

Haliyle sıkıştırma ve yüksek sıcaklıktan doğacak aksilikler olacaktı. Bunu da düşünen Japon firma, elektronik su pompası ve termostat ile buna çözüm getirmiş. Hibrit böylelikle 169 ps güç rakamları ve 205 nm tork üretim kapasitesine getirilmiş. Ayrıca 1.8L hibrit motorun daha da geliştirildiği ve genel kütlesinin hafifletildiği söylendi.

GCM Yatırım Banner
Dişli yapısı olmayan CVT şansımanın düşük devir sorunları da çözülmüş.

CVT, eskiden insanların ön yargıyla yaklaştığı bir şanzıman türüydü. Çünkü iç yapısallarının sürekli değişken oranlı olması onu mekanik tipten ayırıyor. En büyük handikaplarından birisi de düşük devir aralıklarında gösteremediği toparlama süreci. Ancak Toyota yeni 2.0L hibrit motorunu yaparken CVT entegrasyonunu geliştirerek sisteme dahil etmiş. Launch Gear mantığının kavratıldığı Toyota’nın CVT’si ivmelenme oranları oldukça akıcı şekilde yapabilecek.

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Toyota Corolla’ya Yeni 1.2T Motor!

Değiştirilen geometrik yapılar sayesinde %21.5 oranında daha hızlı geçişler mümkün kılınmış. Yani Direk Shift CVT, Toyota’nın geliştirdiği en teknolojik ve sorunsuz haliyle modellerine aktarılacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın