Yatırım yapmaya başla!

2017 Yeni Toyota C-HR Tonka Dizayn: “Crossover’ların Off Road Tanrısı”

Amerikalı oyuncak firması Tonka, Hilux pick-up'dan sonra şimdi de Toyota'nın hibrid crossover'ı C-HR'ı evrimleştirdi. İşte karşısınızda Tonka C-HR!
2017 Yeni Toyota C-HR Tonka Dizayn: “Crossover’ların Off Road Tanrısı”

Özellikle Toyota araçlarıyla oynamayı çok seven Amerikalı oyuncak firması Tonka, Japon markanın yeni crossover üyesi C-HR‘ı da boş bırakmadığını görüyoruz. 2016 yılında tanıtımı yapılıp, 2017 yılında Sakarya ilimizde montajlanarak tüm dünyaya gönderilen C-HR, hibrid dünyasında oldukça ses getiren bir model oldu. Coupe tarzını benimseyen C-HR, agresif ve “keen look” bakış prensibinde çizgilerini oldukça iyi taşıyan bir modeldir.

Tonka ise oyuncakcılık dışında 4×4 SUV ve pick-up alanlarında söz sahibi olmuş büyük markaların modellerini ikili anlaşma çerçevesinde tamamen kendine uyarlayarak, yollara akıllara durgunluk veren araçlar çıkartıyor. Yaptığı işlemler öyle basit ve plansız değil! Hatta bildiğimiz standart eklemelerin dışında bu tuning çalışmasında parça çıkarmalar da olmuş. Çünkü dönüştürülmek istenen araba ile koyulmak istenen malzemeler birazcık ters orantılı! Ne kadar ters orantılı olduğuna buyrun beraber bakalım…

Sarı renk üzerinde çalışan Tonka, sağlam off road tamponu ve farlara kadar uzanan koruma demiriyle hangi şartlarda kullanabiliceğinizi açıkça bizlere gösteriyor.

Tampondaki Led sis farları dışında tavanda da daha büyük Led’lere yer verilmiş. Sularda denizatı misali gidilmesi için de şnorkel unsurunun atlanmadığını görüyoruz.

Yan kısımından, engel tanımayan duruşu daha belirgin. Oldukça pahalı ve gelişmiş süspansiyon sistemi ile beraber 90 cm’lik devasa lastikler standart C-HR’ı hayal gücünün ötesine taşımış.

Amerikan canavar kamyonlarının daha büyümemiş çocuğu gibi duran C-HR’ın arka kısmı, taarruza geçmiş bile!

Far koruma demirlerinin ön kısımda olduğu gibi çamurluğa sabitlenmiş. Aynı zamanda demirin tavan rayı görevinde de bulunduğunu görüyoruz.

İşte parça çıkarma kısmına geldik. C-HR’ın bagajı sökülmüş! 90 cm’lik 2 adet lastiği sığdırmak için anca yer açılmış. Tabi onları sabitlemek için de kalın çeki kayışına başvurulmuş.

Tonka, motor kısmında bir değişime gitti mi bilinmiyor. Şayet gitmemişse 1.8 Hibrid ünitesi ek parçaları ve normalin 3 katı olan tekerlekleri ne şekilde döndürür bilemiyoruz!

Aslında motor hakkında bir bilgiye ulaşamamız Tonka C-HR için kafamızda soru işareti bıraktı. Elektriğin gücü belki tartışılmaz ancak hibrid motorların sonuçta menzilleri sınırlı. 1.8 olan benzin ünitenin böyle bir yapıdaki aracın arazi verimi de bence yeterli olmaz. Tonka’nın Hilux çalışması da aynı donanım üzerinden yapılsa da kaputun altında 2.8L güçlü bir dizel barındırıyor. Benim düşünceme göre madem Tonka, C-HR’a kendi tarzında yatırım yaptı kaput altına da Toyota’nın 1.4 D-4D hariç diğer 2.4-2.8 dizellerini koyması daha mantıklı olurdu.

Tonka’nın Toyota ile anlaşmasının sebeblerinden biri de Amerika ve Avustralya’da Hilux gibi C-HR’ın da rekor satış rakamlarına ulaşamasıdır. Yani ilgi olayını daha da yukarıya taşıdılar. Toyota, Avustralya tesisinde 150 tasarımcı ve mühendisini sadece bu iş için görevlendirdi. Bu demek oluyor ki bir süre sonra FourRunner, Tacamo ve en çok görmeyi istediğim Land Cruiser her an Tonka’ya dönüştürülebilir. Bahsettiğimiz arabalar şayet bu yapı üzerinden gidilirse, zıplayarak arabaları ezen Monster Truck sınıfına kaydırabiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum