Yatırım yapmaya başla!

Yeni Ticaret Tehditlerine Rağmen İstihdam Raporuna Göre İşgücü Piyasası Sağlam

Temmuz ayı tarım dışı istihdam raporu, ekonominin karşılaştığı yeni tehditlere rağmen işgücü piyasasının sağlam olduğunu gösterdi.
Yeni Ticaret Tehditlerine Rağmen İstihdam Raporuna Göre İşgücü Piyasası Sağlam

Açıklanan veriler, ücretlerin ve işe alımların Temmuz ayında güçlü kalmaya devam etse de geçen yıla kıyasla daha yavaş bir hızda arttığını gösterdi. Bu da tam istihdama doğru giden ama hala iş gücüne katılmak isteyen işçilere sahip bir ekonomiyi yansıttı.

Temmuz ayında neredeyse beklendiği gibi ABD’nin tarım dışı istihdam verilerinde 164 bin artış meydana gelirken revizyonlar Mayıs ve Haziran aylarındaki istihdam artışını 41 bin kişi azalttı. Bu üç aylık ortalamayı 140 bin iş kazancına çıkartırken, rakam geçen sonbaharın 200 binin üzerindeki seviyelerinin gerisinde kaldı.

Ücretler Temmuz ayında yüzde 0.3 ya da yıllık bazda yüzde 3.2 artarken, Haziran ayındaki ücret artışı aynı seviyeye yükseltildi.

ABD’nin Temmuz Ayı Tarım Dışı İstihdam Verileri Yıllık Yüzde 3.2 Artış National Securities piyasa stratejisti olan Art Hogan verilerin genel olarak yeterince hissettirdiğini söyledi “Trend sabit görünüyor. Katılımda küçük bir artış vardı. Yönsel açıdan, bu iyi ve kesinlikle iyi haberlere ihtiyacımız olan bir yerde olduğumuzu düşünüyorum. Ticari kaygıların artması açısından neyin sürükleyici olacağı konusunda yeterince kötü haberimiz var” dedi.

Tipik olarak önem arz eden istihdam raporu Cuma sabahı yayınlandı ancak son ticaret gelişmeleri nedeniyle baskı altında kalan hisseler raporun üzerinde fazla durmadı.

Piyasalar ABD’nin Temmuz Ayı Tarım Dışı İstihdam Verileri Fazla İlgilenmedi Nitekim çoğu ekonomist, işletmelerin daha temkinli hale gelip harcamaları daha fazla ertelemeye ya da işe alımları azaltmaya yönlenmeleri durumunda son tarife tehditlerin ekonomik yavaşlama hatta resesyon ihtimalini artırabileceğini savundu. Sonuçta Başkan Donald Trump, Perşembe günü Çin mallarına ek 300 milyar dolarlık tarife getireceğini açıklayarak piyasanın odağını FED’in indiriminden ve Jerome Powell’ın görünüşte şahin yorumlarından başka yöne çekmişti.

Powell’ın daha fazla indirim yapma konusundaki taahhüt eksikliğini görmezden gelen piyasa, şu anda ekonomiyi tarifelerin etkisinden korumak için Eylül ayında bir indirime odaklandı. Ekonomistlerse istihdam raporunun, Eylül’den önce toplanmayacak ve Ağustos raporunu görecek FED üzerinde çok az etkisinin olacağını öngördü.

Grant Thornton baş ekonomisti olan Diane Swonk; “FED, henüz oranları düşürdüğü için rahat hissedebilir. Ne yazık ki, şu an karşılaştığımız dalgalanmalar yüzünden yeniden indirim yapmak zorunda kalacaklar” dedi. Diğer taraftan iş gücüne katılım oranının yüzde 63’e yükseldiğini gören istihdam raporunun, ABD ekonomisinin üçte ikisini oluşturan tüketici harcamasına önemli bir yakıt sağladığı için de önemli olduğu vurgulandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum