Paylaşım

Tesla Model Serilerine Getirilen Güncelleme ile Otonom Sürüş Zirveye Taşınmış!


 

Elon Musk'un geçen sene "Tesla araçlarımızın yazılımları güncelleniyor" demesinden sonra gelen bir video ile yeni yazılımın boyutunu anlayabiliyoruz.

Eskiden yeni bir araba çıktığı zaman ABS var mı?, hava yastığı var mı? ve bunlardan kaç adetmiş onlara bakardık. Bir de kliması varsa en keyifli sürüşlere yelken açardık. İsteklerimiz artık standartlaşan paketleri aşıp “otonom var mı?” durumuna geldik. Herkesin bildiği gibi tamamı elektrikli otomobilleri hayatımıza sokan Tesla, kendi kendine sürüş eğilimine ilk giden firma diyebiliriz. Bizlere uzay çağı filmlerini yaşatan marka, gün geçtikçe yaptıklarının üzerine bir şeyler ekliyor.

Amerikalı şirketin sevdiğim yanı da kullanıcılara inanılmaz derece kulak vermesi. Sosyal medya üzerinden gelebilecek en ufak sorunlara CEO Musk bizzat cevap veriyor. Twitter kullacısının araç içi ses şikayeti gibi! Konumuza dönecek olursak; Tesla, Model Serilerine kapsamlı bir güncelleme getirdi ve otonom pilotu daha aktif pozisyona soktu.

Aşağıda Tesla kullanıcısı tarafından yayınlanan videoda neler olduğunu sizlere anlatalım.

Oto pilot sistemine alınan araçlar genellikle şerit çizgilerini takip ederler. Radar sinyal sistemiyle organize çalışan otonom, bölgesinde kalma eğilimi ile yol alır. Yani parelel karşılıklı çizgilerin olmadığı kısımlarda algıma sorunları başlar.

Geçen sene Elon Musk, sosyal medya hesabı üzerinden Tesla araçlarının 2018 yılında yazılım güncellemesi yaşayacağını bildirmişti. Ve güncellemenin etkilerini naklen yukarıdaki video da gördük.

Yeni yazılımla beraber yol çizgilerinin veya ani kesişmelerin bir önemi kalmamış.

Normal seyrinde giden kullanıcı, bir anda yol çalışması bölgesine doğru gidiyor. Ancak o kısımda yolun bir şeritlik kısmı kapatılmış ve daraltılmış. Gördüklerimiz karşısında gerçekten şaşırdık. Yol daraldığı ve şerit çizgilerinin karışık olduğu noktada Tesla bunu algılıyor ve yine normal seyrinde devam ediyor.

Sizce de büyük bir olay gibi durmuyor mu? Şerit takip sistemlerinden sonra gelinen nokta tek kelimeyle mükemmel. Yakında otonomu portakalla kandırmaya çalışanlara da bir çözüm bulacaklarına eminim.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın