Yatırım yapmaya başla!

Tesla Model Y SUV’un Tanıtımıyla Birlikte Teknik Detay ve Fiyatı da Açıklandı

Tesla nihayet Model 3 üzerine konumlandırdığı kompakt SUV'u Model Y'i tanıttı. Fiyatlar diğerlerine göre cazip gözüküyor!
Tesla Model Y SUV’un Tanıtımıyla Birlikte Teknik Detay ve Fiyatı da Açıklandı

Halen daha otomobillerde elektriğin mucidi olarak görülen Tesla, Model X’in mini bir versiyonunu gösterdi. Sektörün crossover ve SUV alanlarına yönelmesi, yeni modellerin hızlı şekilde doğmasına sebep oldu. Her ne kadar da çoğalsa da Model Y alanının şimdilik ayrı bir tarafını temsil ediyor. Tesla’nın yeni normal kapılara sahip arazi aracının şekline dair bir süredir sağlam tahminler yapılmıştı.

O yüzden dış karoser bakımından şaşırmadık dersek doğru olur. Model 3 üzerine yerleştirilen yeni arazi aracı, fiyat/performans konusunda herkesi mutlu edecek. Gün geçtikçe gelişen pil paketleri sayesinde Model Y uzun menzil ve yüksek süratlere çıkabilme yeteneğine sahip olacak. O zaman hep beraber yeni EV SUV’un teknik detay ve özelliklerine bakalım.

Model Y, dış kısımda da minimalist bir örtü içerisinde.

Tesla Kompakt SUV'u Model YTesla araçlarını, resimlerde tanıyıp sonradan canlı şekilde görenlerin genelinde daha iyi izlenim bırakmıştır. Bizde öyle kabul ederek Model Y’nin sade ama gösterişli bir yapıda olduğunu düşünüyoruz. İhtiyacı olmayan hava girişleri diğer modeller gibi kapalı. Model 3’ün üzerine konumlandırılması aynı zamanda far ve genel duruşunun da benzemesi sağlanmış.

Elon Musk, Model S’e alternatif olan Model 3 ile birlikte Model X’in daha alınabilir bir modeli olarak Model Y’i çıkardı.

Tesla’nın dünya çapında bayilerini kapatıp internet satışlarına geçme haberinden sonra gelen Model Y, insanlara arazi araçları arasında EV yapısıyla daha ulaşılabilir bir konumda. Bazı detayların atlanmadığını gördük ve kompakt araçta da 7 kişinin yolculuk edebileceğini öğrendik. Yüksek talep isteği için güzel bir taktik.

Model Y, 3 farklı paketle müşterilerine sunulacak.

Giriş paketi olarak Standart Range ile menzil rakamları 370 km’yi gösterirken, kompakt elektriklinin kalkış hızı 6 saniye civarları verildi. İkinci donanım seviyesinde Model Y, Long Range olarak gösterilecek. Bunda ise menzil artırılan pil gücü sayesinde menzilin 482 km‘ye kadar çıkacağı aktarıldı. Model Y’i en üst seviyede isteyenler Performance paketine yönlendirilecek. Buradaki değerler ise kalkış hızı 5 saniye altında olurken, hıza göre 450 km menzile sahip olacak.

Tesla’nın diğer modellerinde kullanılan konsept, Model Y için de geçerli olmuş.

Dış kısımda olduğu gibi minimalist yaklaşımla şekillendirilen kokpit, beyaz deri koltukları ile ferah bir ortamı vadediyor. Öte yandan aracın komplesinin kontrol edildiği dokunmatik pc, başlı başına kabin içerisindeki dijital havayı besliyor. Dediğimiz gibi abisi Model X gibi Model Y’de 3. sıra koltukla kalabalık ailelere hitap edecek.

Amerikalı marka en merak edilen fiyat konusunda da bir şeyler söyledi.

Standart Paketli Model Y için 47.000 dolar düşünülüyor. Donanım seviyesiyle birlikte yükselen Long Range paketi 51.000 dolar seviyelerinde. Ek olarak marka, Long Range ile Performance arasında her iki paketin orta konumundaki 4 çeker AWD sistemli hızlı versiyonun da 53.000 dolarda seyretmesi ön görülüyor.

Model Y’i hız, menzil ve daha fazla özellikle almak isteyenlere çıkacak Performance modeller 60.000 dolar fiyatla satılacak. Tesla başarılı yeni bir kuruluş olduğundan planları birkaç senedir tutmuyor. Bahsettiğimiz fiyat değerlenmesi değişebilir. Zira gelecek yeni devlet teşvikleri sayesinde Amerikalı marka giriş seviye Model Y’nin 39.000 dolara düşeceğini bizlere aktardı. Çıkış süresini merak edenlere; ABD ile Avrupa pazarına 2020 yılının ortalarında aynı anda gönderimlerinin yapılacağı tahmin ediliyor. Tesla’nın yeni kompakt SUV’u için sizler ne düşünüyorsunuz? Beklentileri karşılar mı?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum