Yatırım yapmaya başla!

Yeni Tesla Model X Otonom Sürüş Sırasında Karar Vermekte Zorlanıyor!Yayınladığımız bir önceki yazımızda Elon Musk’un Model 3’e getireceği yeni otonom yazılımından söz etmiştik. Milyon dolarlık yatırımlarla birlikte, son derece ince mühendislik ışığı altında hesaplanarak yol alınan özerk sürüş programlarının, henüz oturmamış olduğunu birçok yazımızda belirtmiştik.

Belirli mesafe ve yol şartlarında kusursuz çalışıyor gibi gözükse de araçların bir anlık hesap yanlışlıklarından kaynaklı kazalar yaşanmıştı. Haliyle otonom sürüşe Tesla öncülük ettiği için kötü haberlerin çoğunu bu şirketten almıştık.

Videomuzda 2018 Model X ile yapılan yolculuğu izliyoruz. Görüntülerin ilk dakikalarında dikkat ederseniz farklı yöne ayrılan yolda Model X ne yapacağına karar veremedi. İkisini de rotasına çiziyor ancak hangi yönde gideceğini kestiremeyerek afallama dönemini yaşıyor.

Bakıldığında yolun çizgi ve işaret düzeni olması gerektiği gibi. Sürücünün elleri tüm video boyunca direksiyondan uzakta. Manzara izlemek için oto pilota aldığını düşündüğümüz Model X kullanıcısı, olayın son dakikalarında, viraja giriyor ve saliselik yaşanan olayda Tesla çok geç karar veriyor.

Anında direksiyon tepkisini farklı yöne verse de bu sefer tepeye çarpmamak için de hızlı bir karar vermesi gerekiyordu. Ve kötü son olarak hızla toprağa gömülü taşlara çarparak araç yan yatıyor. Sorulması gereken; burada hatalı kim veya ne? Sürücü, aşağısı tehlikeli sayılabilecek bir yolda oto pilot sistemi devreye sokmamalı mıydı?

Veya Tesla Model X, barındırdığı en gelişmiş yazılıma göre orada daha hızlı tepki verip manevra mı yapmalıydı? Yine de bu hizmetin sunulduğu ve yolun kullanım için uygun olduğunu düşünürsek, Amerikalı elektrikli ve otonom araç firması hatalı gözüküyor! Sizce?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okurSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum