Yatırım yapmaya başla!

Ticarette Yeni Teknoloji: Her İhracatçı Firmaya Bir Dijital Kimlik

Ticaret Bakanlığı’nın geliştireceği yeni ürün sayesinde ihracat yapan her firma, dijital bir kimliğe sahip olacak. Bununla birlikte şirketlere özel çözümler getirilecek.
Ticarette Yeni Teknoloji: Her İhracatçı Firmaya Bir Dijital Kimlik

İhracatın artırılması, ihracatçının önündeki engellerin aşılması ve işlerin basitleştirilmesi adına Kolay İhracat Platformu oluşturulduğu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından açıklandı. Bakan Pekcan bu açıklamalarına, platform sayesinde değişik kaynaklardan sunulan, firmaların sahip olduğu özellikleri anlamadan önerilerde bulunan pek çok sistemi ortadan kaldırmayı amaçladıklarını ekledi.

Ticaret Bakanlığı’nca ihracat alanındaki dijital dönüşümde yeni bir sayfa açtıklarını vurgulayan Pekcan, “Geliştirdiğimiz yapay zeka destekli ‘Akıllı İhracat Platformu’ ile küresel pazarlar artık ihracatçımızın ofisine gelecek. Bu yeni sistemle ihracat yapan her firma için dijital bir kimlik oluşturup, firmamızı tanıyarak, onlara özel danışmanlık hizmeti sunacağız.” İfadelerini kullandı.

Pekcan, kurulacak bu yeni sistemle “terzi usulü” firma özelinde çözümler getirileceğini ve bununla birlikte pazar, destek, metodoloji gibi önerilerde bulunulacağını belirtti.

Pekcan Önerilerde Bulunulacağını BelirttiRuhsar Pekcan ayrıca, firmaların ürün ihraç edeceği ülkelerle ilgili çok sayıda danışmanlık hizmeti aldığını da dile getirdi. Pekcan, yeni sistemle birlikte firmaların bakanlığın büyük data havuzundan faydalanarak, ihracat yapabileceği ülkeler ile ürün gruplarına, o ülkenin vergi oranlarına ve iş yapma kolaylığına kadar akla takılan her türlü soruya bilgisayarlarının başından ücretsiz cevap bulabileceklerini ifade etti.

Açıklamasının devamında sisteme dair bilgiler veren Ticaret Bakanı, “Örneğin bir firma yurt dışına makine satıyor. Sistem önce sizi tanıyacak. ‘Firmanız nerede, kaç kişisiniz, üretim kapasiteniz ne kadar’ gibi sorularla önce firmanın dijital kimliği oluşturulacak. Sonra arka planda özel olarak hazırlanan yapay zeka temelli algoritmalar devreye girecek.” dedi.

Sistemde; firmanın ürününü dünyada en çok ithal eden ülkeler, ithalatında hızlı artış görülen ülkeler, ürünün vergi oranının ülkeye göre değişimi gibi kriterlerin işleneceği öğrenildi.

Sistemde Firmanın Ürününü En Çok İthal Eden Ülkeler Gibi Kriterlerin İşleneceği ÖğrenildiBahsedilen kriterlerin yanında, o ülkenin nerede olduğu, ülkedeki iş yapma kolaylığı ve firmanın sattığı ürünlerle birlikte satılan ürünlerin neler olduğu gibi bilgilere ulaşmanın mümkün olduğu da biliniyor. Diğer yandan önceki gün, Bakan Pekcan tarafından yeni bir dönemin başladığı bildirilmiş, karekodlu bono ve elektronik çek-bono uygulamasının ticarette yeni bir dönemi başlatacağını müjdelemişti. Bu sistemin ise kısa süre içinde faaliyete geçmesi bekleniyor.

Ruhsar Pekcan, yeni sistemin tasarım sürecinin bittiğinin ve yazılım aşamasına geçildiğinin haberini verdi. Bununla birlikte platformun en yakın zamanda hayata geçirilmesi için çabaladıklarını ekledi. Bakan ayrıca sistemin önerilerinin oldukça kolay anlaşılır olacağını söylerken, kolay görseller ve grafiklerle ihracatçıya sunulacağını bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum