Yatırım yapmaya başla!

Yeni TCMB Başkanı ile İlk Toplantıdan Neler Bekleniyor?

Yeni TCMB Başkanı ile İlk Toplantıdan Neler Bekleniyor?

Bilindiği üzere bu işlem haftasında yurt içinde oldukça önemli bir gelişme yaşandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Başkanı Erdem Başçı’dan boşalan koltuğa Murat Çetinkaya atandı. Bu atamanın ardından bilindiği üzere önümüzdeki hafta TCMB toplantısı gerçekleşecek. Çetinkaya’nın gerçekleşecek olan ilk toplantıda faizlerle ilgili hangi yönde adım atacağı ise merak konusu olmuş durumda. Uzmanlar yeni toplantıda Çetinkaya ve yönetiminin üst bantta indirimlere devam edeceğini öngörüyorlar. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz ay gerçekleşen TCMB toplantısında üst bantta 25 baz puanlık faiz indirimine gidilmişti. Saxo Capital Menkul Değerler Genel Müdürü Savaş Divanlıoğlu ve HSBC Portföy Yönetim Stratejisti İbrahim Aksoy, önümüzdeki ay gerçekleşecek TCMB toplantısı öncesi beklentilerini açıkladılar. Divanlıoğlu ve Aksoy’un açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Çetinkaya beklentiler dahilinde adım atacaktır!”

Önümüzdeki hafta gerçekleşecek TCMB toplantısıyla ilgili beklentilerini aktaran Divanlıoğlu, piyasalarda toplantı öncesi kuvvetli derece faiz indirimi beklentisinin oluştuğunu söyledi. Yurt içinde 25 baz puan indirim bekleyen ve 50 baz puan indirim bekleyen kesimlerin bulunduğunu belirten Divanlıoğlu, Çetinkaya’nın beklentiler dahilinde adım atacağını dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Divanlıoğlu, Çetinkaya ve yönetiminin beklentilerin aksine bir adım atmasının oldukça riskli olduğunu belirterek; beklentilerin karşılanmasının kuvvetle muhtemel olduğunu ifade etti.

“50 baz puan civarında bir indirim gelebilir…”

Aksoy ise TCMB toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, piyasaların faiz indirim beklentisinin her geçen gün arttığını belirterek gelişmekte olan piyasalara fon girişlerinin Türk Lirası’nı desteklemesinin Merkez Bankası’na Mart’ta gecelik borç verme faizinde indirim yapma fırsatı verdiğini söyledi. Merkez Bankası’nın önümüzdeki dönemde de faiz indirimlerine devam etme olanağının bulunduğunu belirten Aksoy, Swap piyasasının gecelik borç verme faizinde 50 baz puan civarında indirim fiyatladığının görüldüğünü dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Aksoy, Türk lirasının önümüzdeki günlerde de mevcut seviyesini koruması halinde PPK’nin gecelik borç verme faizinde 50 baz puan civarında indirim yapabileceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum