Yatırım yapmaya başla!

Igor Jankoviç 1960’ların Maserati Sebring’ini Günümüze Göre Tasarladı!

Maserati'nin İtalyan çizgilerinde 1960'lı yıllarda ürettiği Sebring, özel bir tasarım anlayışıyla yeniden canlandırıldı!
Igor Jankoviç 1960’ların Maserati Sebring’ini Günümüze Göre Tasarladı!

Geçmişin en güzel örneklerinden biri yine farklı bir bedende gösterildi. Tasarımcı Igor Jankoviç, 60’ların 2+2 en karizmatik spor arabası Maserati Sebring‘i markanın yeni hatlarıyla yeniden ortaya çıkardı. 1962-1969 yılları arasında, 3500 GTİS olarak da adlandırılan, Amerika pazarını hedef almış bir modeldir. Karoserinin o yıllarda Jaguar’ı andırmasıyla İngiliz göndermeleri yapılmış.

2 seri halinde çıkan Sebring, tok vücut hatlarını kaldıracak sağlam motorla üretilmiş. Özellikle geçilen ikinci aşamada klasik otomobil, Quattroporte‘nin modern çizgileriyle yol alınmış. Gelelim Maserati’ye fikir olabilecek bu tasarımda neler yapıldığına! İlk görüşte asi bir bakış altında, süper güçler besleyen bir otomobil olarak algıladım. Düşünce ve uygulanış tarzı kusursuz.

21. yy Meserati’lerinin tek yerde toplanışı diyebiliriz.

Dikkat çeken kısımların başında kaputu geliyor. Oval tutulan motor kaputu, kenarlardan burun kısmına doğru şişirilerek getirilmiş.

Ve orta hava girişinin tehditkar hava oluşturduğunu söylemeden geçmemek gerekir.

Yan kısma bakıldığında Ghibli’den alınanlar belli oluyor.

20 inç lastiklerle desteklenen profil, kapı önü hava girişleriyle daha pozitif hale getirilmiş. Tek sırıtan kısım benzin depo kapağı! Burun kısmının köpekbalığı sivri çıkışı etkileyici.

1960 modeli için de Jaguar benzetmesi yapmıştık şimdi de sanırım onu yapacağız.

Tasarım konusu hakkında eleştiri yapılacak bir kısım yok. Farların şekli, geniş gövdesinin duruşunun etkileme seviyesi yüksek.

Yalnız arka aydınlatmaların köşelerden ince formlu olarak, en lüks araç kategorisinde yer alan Jaguar XJ‘ye benziyor veya andırıyor demek istiyorum.

Kaput hava girişini ve egzozların duruşundan bir motor tahminimiz oldu.

Mesela yeni nesil Sebring için Levante Trofeo SUV’daki 3.8L twin turbo ünite olabilir. V8’in sesleri altında 577 beygir güçle 730 nm tork sağlanmış olur. Ve de bu güzel spor otomobili tahminimizden çok daha hızlı yapacaktır.

Genel olarak Maserati, uzun zamandır değiştirmediği GranTurismo‘nun yeni halini böyle düşünebilir. En azından Sebring ayrı bir model olarak sunulmayacaksa mantıklı olacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum