Yatırım yapmaya başla!

Lamborghini Raton, Yarış Araçlarının Bilim Kurgu Tarafını Temsil Edecek!

Lamborghini adına gelen Raton hipercar aracın tasarım ve teknoloji özellikleri yeni otomobil çağında bizleri neler karşılayacak onu anlatıyor.
Lamborghini Raton, Yarış Araçlarının Bilim Kurgu Tarafını Temsil Edecek!

Lambo’nun bu ilk bilim kurgu çalışması bu değil. Terzo Millennio adında birkaç sene önce hipercar tanrısıyla tanıştırılmıştık. İvmesini hep yukarı yönlü tutarak hafif ve güçlü araçlar çıkartan İtalyan temsilci için yarış araçlarının garip tarafı tasarlanmış. Raton adındaki araca verdiğimiz tepkinin aynısını dediğimiz gibi Terzo’da da vermiştik. MIT ile inşa edilen hipercarın, ağırlığı ultra hafiflikte tutulmuştu.

Temanın ana fikrinde aerodinamik ögelerin yerleşim ve konumlarının dengeleyici tarafı temsil ediliyordu.  Uçuk tasarım yarışına giren Raton, karmaşık bileşenlerin bir otomobil üzerindeki sistemik duruşuna işaret ediyor. Davide Pellicciari adındaki tasarımcı belkide 30 sene sonra sokaklarda gezecek otomobillerin nasıl olacağını söylüyor.

Raton’un şekli F1 araçlarının yasal dönüşümü gibi duruyor.

Yeni Lamborghini RatonAynı zamanda Raton, Terzo Millennio’nun üzerinden biraz daha yük alınmış şekli gibi! Sadece bakarak bile Raton’un 800 kg‘lık bir yapısı olduğu anlaşılabilir. Önde balina yüzgeci gibi duran karbon kanat, havayı dize getirmede kullanılacak.

Ultra direnç gücü sağlayan parçaların devamında Raton’a elektronik olarak yönetilebilecek bir düzen kurulmuş.

Yeni Lamborghini Raton TekerleklerO kısma yönelik; aktif aerodinamik unsurlar, sensörler kullanılarak otomobil tarafından otomatik olarak yönetiliyor. Arka uca kadar iletilen bu denge sisteminde aracın virajlarda yolla bir bütün olması sağlanıyor.

Şu anda her şey garip geliyor olabilir zira Raton’un ön görüyle çıkan dizayn ve parçaları uzay çağının bir başlangıcı!

Yeni Lamborghini Raton Işıklı GövdeKuvvetli bir şekilde aracın hafif şasisine bağlı lastikler, “elektrostatik ve manyetik yüklü bileşenlerin karışımı” özelliğine sahip. Açıkçası duymadığımız bir lastik grubu özelliği için yorum yapamayacağız.

Raton’un kafa karıştırıcı dizaynı dışında asıl şaşıracağınız noktaya geldik.

Yarış araçlarının belki 2050 yüzü olan Raton’un belirli kısımlarına ışıklar yerleştirilmiş. Herhangi bir durumda arıza meydana geldiği zaman muhtemel bir yapay zeka bunu fark ederek belirleyici ışıkları yakıyor. Kötü bir fikir değil. Yine Lamborghini’den çıkan teknolojide aracın hasar alması durumunda kendi kendini tamir etme olanağından bahsedilmişti.

Terzo ile Raton arasında bağlayıcı bir ortak yön olmasa da Davide Pellicciari zekasından çıkan çizimler ve özellikleri ileride kullanılabilecek cinsten. Gerçi biz yine bu kadar teknolojinin had safhada kullanan bir aracın F1 pistlerini süsleyeceğini düşünüyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum