Yatırım yapmaya başla!

2019 Subaru Forester’ın Gelişmiş Özellikleri ile Son Nesli Tanıtıldı!

Subaru'nun sağlamlığı ve AWD yapısıyla nam salmış SUV'u Forester'ın 5. nesli tanıtıldı. İşte detaylar...
2019 Subaru Forester’ın Gelişmiş Özellikleri ile Son Nesli Tanıtıldı!

Yeni yapısı yavaş yavaş gösterilen modellerden birisi de Subaru’nun sağlam karakterli SUV’u Forester oldu. 5. jenerasyonu ile New York Otomobil Fuarı’nda sergilendi. Japon bir dergide gününden önce yayınlanan Forester‘ın podyumda da aynı olduğunu gördük. Yani sızdırılan resimlerle gerçek yapısı aynı. 21 senelik yaşamında, şu anda yeni kasasıyla gösterilen RAV4‘ün oluşturduğu yapıyı benimseyerek, sürekli başarı grafiği çizebilmiş 4X4’dür.

Değişimlerin ardından Subaru, Forester için özel diyebileceğimiz hazırlıklar yapmış. Motor ve donanım seviyelerinde güncellendirmeler de var. Eklemeye dayalı revize işlemlerinde Subaru markasının değişmeyenleri de listede yenilemeden nasibini almış.

Yeni neslin dış yapısından incelemeye başlayalım.

Belli sürelere kadar wagon tarzında ilerleyen ve benimsenen Subaru’ya, yaklaşık 10 sene önce yükseltilmiş kompakt duruşu verilmişti. Yeni nesil Forester’a baktığımızda eskisine nazaran biraz daha sadeleştirilmeye gidildiğini fark ediyoruz.

Far yapısının 4. nesle göre biraz daha büyütülüp, kıvrım tarafları çoğaltılmış.Yatay ızgara, yeni Forester’da aşağı kısımlara doğru genişletilmiş.

Toparlama işlemleri Forester’ın profilinde de devam ediyor.

Paketler dahilinde jant seçimini 18″ olarak yapacaksınız. Karoser duruşunun fazla değiştirilmeyerek, yine tavan rayları ve çamurluk koruyucularıyla ele alındığını görüyoruz.

Forester’ın arka kısımda, ön kısımdan daha hareketli çalışmaları farkediyoruz.

Çift çıkışlı egzozlarla alıştığımız SUV için şu anda tek çıkış olarak düşünülmüş. Sebebi de Sport versiyon olması. Bagaj kapağına 4. nesle göre biraz daha düz hatlar verilmiş. Geniş tutulan camın üzerine şık duran rüzgarlık verilmiş.

Bunların haricinde göze en çok çarpan değişim aydınlatma grubuna yapılmış. Yuvarlak stillere sahip stop farlar atılarak yerine iki bölmeli keskin hatlı olanlarla değiştirilmiş. Ayrıca bagaj kapağının elektrikli olduğunu belirtelim.

Boyutsal olarak da düzenlemeler olduğunu gördük.

Selefine göre hacim konusunda daha iyi rakamların olduğunu söylemek mümkün. Dingil mesafesi 5. nesilde yaklaşık 35 mm ile daha fazla sonuç çıkıyor.

Yükleme alanının düzleştirmelerle eşyaların daha rahat koyulabileceğini de söyleyebiliriz. Forester’ın içerisinde aks mesafesinin de artırılmasıyla iç mekanda daha ferah bir ortam oluşturulmuş.

Subaru, genel olarak yıllardır bırakmadığı iç mekan yapısının bir yansımasını da yeni yapısına uygulamış.

Konforu ve özellikleri artırılmış koltuklar, tasarımı değişmeyen direksiyon simidi ve orta konsolu görmek zor değil. Sınırlı ve farklı şiddetlerde ele alınan otomatik klimaya, 2 aşamadan 3’e çıkartılan koltuk ısıtmasını arka yolcu kısmına da verilmesini değişimler içerisine katabiliriz.

Subaru cüretkar şekilde Forester’ın güvenlik önlemi paketlerini ve kolay kullanım özelliklerini geniş tutmuş.

SI – Drive motor performans yönetimi, Subaru Connected Services ve aydınlatma açılarında değişimler söz konusu. Güvenlik tarafına baktığımızda; otomatik çarpışma önleyici, adaptif cruze kontrol, sway warning, şerit değiştirme yardımcısı ve ön araç takibi ile mesafe koruma asistanı standart donanımlarda sunuluyor.

Lastik basınç, kör nokta algılama ve arka çapraz trafik uyarıcı gibi de ekstra özellikler donanımlara dahil edilmiş. Yani geliştirilen EyeSight‘ın sürücülere yardımı olacağını düşünüyorum. Bazı ayarları (koltuk, direksiyon, klima) DriverFocus özelliği sayesinde otomatik olarak yapılabiliyor. Göz tanıma ile şifrelenen araca 5 kişi tanımlanabiliyor.

Motor ve akıllı sürüş sisteminde de revizeler yapılmış.

Subaru’nun akıllı sürüş sisteminin daha akıllı bir versiyonu 5. jenerasyon çin verilmiş. Aktarımlar direksiyon kontrolü de olan CVT otomatik şanzımanla yapılıyor. Şu anda tam olarak turbonun ismi geçmiyor ve gösterimde 2.5L Boxer motor 182 hp gücüyle sunuldu.

Değişimden çok makyaj geçiren Forester’ın ön kısmında biraz daha sade, arka kısımda ise farlar sayesinde biraz daha hareketli olduğunu gördük. Hacimleri biraz genişletilip, iç mekan yapısında daha rahat yolculukların yapılması sağlanmış.

EyeSight ile güvenlik ve kolay kullanım özelliklerinin bir hayli artırıldığı fark edilebiliyor. 2.5L motorla lansmanı yapılmasına karşı, turbo beslemeli ünitenin ne zaman çıkacağı ve hangi güçlerde olacağı ayrı bir merak konusu oldu. Akla gelen sorulardan birisi de Subaru hibrit teknolojisine mi geçiyor!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum