Yatırım yapmaya başla!

Yeni Seralara 1.7 Milyar Lira Tutarında Kredi Sağlanacak

Seracılık Finansman Kredisi, son üç yılın seracılık kredilerini 3’e katladı. Ziraat Bankası tarafından kullandırılan kredilere 6905 üretici başvuru yaptı ve 1.7 milyar lira tutarında kredi kullandırdı. Detaylar aşağıda;
Yeni Seralara 1.7 Milyar Lira Tutarında Kredi Sağlanacak

Kış aylarında gıda fiyatlarının yükselmesine karşı başlatılan seracılığın desteklenmesi amacıyla uygulamaya konulan ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Seracılık Finansman Kredisi’ne 6905 üretici tarafından başvuru yapıldı.

Geçtiğimiz Şubat ayında devreye giren kredi paketine başvuran üreticilerin 500’ünü yeni yatırımcılar oluştururken, diğer başvurular ise seracılığa yatırım yapan üreticiler tarafından yapıldı.

Kredi paketinde kullandırılan kredilerde en fazla payın domatese ait olduğu belirlendi.

Kredilerde En Fazla Payın Domatese Ait Olduğu BelirlendiKış aylarında soğan, patates, biber, patlıcan ve domates fiyatlarında aşırı bir pahalılık yaşanmıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak seracılık alanındaki desteğin amacıyla ilgili olarak “Modern seracılık altyapısını tesis edecek, üretimi artıracak, kış aylarındaki gıda fiyatlarında yaşanan dalgalanmaların önüne geçeceğiz.” ifadelerini kaydetmişti.

Söz konusu paket kapsamında son üç yılın seracılık alanında kullandırılan kredi ortalamasının yaklaşık üç katı kadar kredi sağlandı. Bununla birlikte kredi onayı çıkan ve inceleme sürecindeki krediler toplamda 1.7 milyar lirayı buldu. Krediler kapsamında yatırımlar ve işletme finansmanı ile normal üretime 252 bin ton daha fazla domates üretimi katkısı sağlanmış olacak.

Kullanılan ve süreci devam eden kredilerin aktarıldığı seraların %50’sini domates seraları oluştururken, bu miktar seralarda üretilen domatesin yaklaşık %7’sine karşılık geliyor.

Bu Miktar Seralarda Üretilen Domatesin Yaklaşık %7'sine Karşılık GeliyorAyrıca, birinci sıradaki domatesi 60 bin tonla biber takip ederken, 40 bin ton muz ve 2500 ton salatalık üretimi için kredi olanağı çıkarılmış olacak. Bununla birlikte toplam 1.7 milyar lira tutarındaki kredinin 875 milyon liralık kısmı hesaplara yattı.

Kredi lideri olan domatesin Rusya’ya ihraç edilen miktarında artış gözlemlendiği önceki gün ortaya çıkmıştı. Bu yılın Ocak-Mayıs döneminde Türkiye’den Rusya’ya yapılan domates ihracatı 68 bin 414 ton olarak belirlenmişti.

Mevcut seraların modernizasyonu ve yeni sera yatırımlarına yönelik sağlanan kredilerin işletme için verilen kısmının, son üç yılda aynı dönemde verilen işletme kredisi ortalamasının dört katından daha fazla olduğu kaydedildi.

Yatırım için sağlanan krediler ise son üç yıl ortalamasının iki katının üzerinde seyrediyor. Seracılık liderliği ise Antalya’da.

Seracılık Liderliği Antalya'daKullandırılan ve süreci devam eden 875 milyon lira tutarındaki toplam kredinin %32’sinin Antalya’nın seracılık yatırımları için olduğu ortaya çıktı. Ayrıca yetkililer, seracılık faaliyetlerinin ülke geneline yayıldığına vurgu yaptılar. Önceki günlerde ise yeni seracılık amaçları doğrultusunda jeotermal kaynaklardan yararlanılacağı bildirilmişti.

Jeotermal alanın lideri konumundaki şehir olan Afyon’daki başvurular toplam başvuruların yaklaşık %10’unu meydana getirdi.

Jeotermal Alanın Lideri Konumunda Afyon BulunuyorAfyon’dan hemen sonraki şehir %12’lik pay ile Mersin olurken, %6 ile Adana, %5.6 ile Aydın ve %5.2’lik pay ile İzmir oldu. Güneydoğu Anadolu ve Orta Karadeniz’deki başvurulara bakıldığında ise seracılığın ülke genelinde yaygın olduğu kanısına varıldı.

Tüm bunlarla birlikte seracılık kredileri 2 yıla kadar ödemesiz ve 7 yıl vadeli olacak şekilde kullandırılıyor. Yeni sera yatırımları ve mevcut seraların modernizasyonunu kapsayan krediler yatırım miktarının %75’ine kadar, %8.25 oranında faizle sağlanıyor.

Bunlara ek olarak işletme kredileri de 14 ay vadeyle veriliyor. Ziraat Bankası yetkililerinden alınan bilgiye göre özellikle yılın 3. çeyrek ayları olan Eylül, Ekim ve Kasım’da başvuruların daha da artacağı öngörülüyor. Kredi paketi kapsamında herhangi bir sınırlama getirilmezken, toplamda kullandırılan kredi rakamının 2 milyar lirayı aşacağı bildiriliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum