Yatırım yapmaya başla!

Seat ilk Elektrikli Otomobili “El-Born”u Cenevre’ye Getiriyor!

Seat, El-Born adında ilk tamamı elektrikli otomobili gösterdi. VW grubunun da ikinci full EV aracı oldu.
Seat ilk Elektrikli Otomobili “El-Born”u Cenevre’ye Getiriyor!

Seat, VW’nin elektirkli MEB platformunu kullanmak üzere yeni bir elektrikli araç üreteceğini duyurdu. Cenevre’ye gelmesi beklenen tamamı elektrikli İspanyolun, ID Hatchback ile yan yana üretilmesi gündemde. Grubun aynı zamanda full elektrikli otomobil konusunda da Seat, ikinci şirket oluyor. Bazı teaser görüntülerinden sonra ilk dijital resimler de elimize ulaştı.

Fuara sayılı günler kala projesinden bahseden Seat, keskin karoser anlayışıyla, markanın agresif tarafının vurgulanacağını aktarıyor. Başkan Luca de Meo, “Bu konsept otomobil Seat için bir tutku projesidir” diyerek önemini vurguladı. İspanyol ekibin mobilite çalışmalarının detaylarında neler varmış hep birlikte bakalım!

Seat’ın EV hatchback modeli yapısal olarak VW ID’ye benziyor.

Yeni bir yakıt türü ile çıkacak olmasıyla geleneksel olan bazı parçalardan da vazgeçilmiş. LED teknolojili farlarının yaydığı hissiyat güzel. Ön kısmında artık ihtiyaç duyulmayacak ızgara iptal edilmiş. Kompakt duruşunun panel kısımlarında Tesla Model 3‘e göndermelerde bulunulmuş.

El-Born isminin verildiği çevre dostu modelin A ve C kolon arası VW ID ile karşılaştırıldığında farkların yalnızca dış parça şekillerinden olduğu anlaşılıyor. Seat’ın EV alanına giriş bileti olan El-Born, bundan sonraki projelerinde ilk yüzü olacak. Genel yapı itibariyle de düzgün ve çekici duran bir otomobil görmekteyiz.

El-Born’ün görsellerdeki şeklinde bir farklılık olmazsa, arka kısımda da iddialı duracak.

C sütunda verilen siyah parçalar farklı duruyor. Arka kısım, sert hatlara sahip stop farların, bagajda birleştirilme şekilleri dikkat çekici.

El-Born’nun içinde teknolojik ama minimalist bir düzen hakim.

Altı düz direksiyon simidi 3 kollu biçimde sportif duruyor. Üst kısma yerleştirilen ve çeşitli bağlantı özelliklerini destekleyen 10 inç ekran ve gösterge panelinin dijital olduğunu görüyoruz. Orta kısımda vites iptal edilerek değişimler direksiyonun sağ arka tarafına yerleştirilen sistemle sağlanacak.

WLTP standartları ve EPA testlerinde menzil rakamı günümüze göre normal seviyede.

VW ID Hatch’de söylenen 550 km‘lik menzil rakamı 170 ps ve 111 kWh’lık pillerle sağlanıyor. Aracın gidebileceği menzil ise WLTP ve EPA testlerinde 483 km olarak belirlenmiş. Denilene göre farklı versiyonlardan 204 ps’e kadar güç alınabilecek. Kalkış süresi de 7.5 sn olarak aktarıldı.

Pil dolumu için 100 kW DC hızlı şarja uyumlu. Buna karşılık El-Born’un pilleri 47 dakikada %80 doluluğa çıkabiliyor.

Modelde 2. seviye otonom sürüş kullanılacak. Ayrıca akıllı parka özelliği ve çeşitli sürücü destek sistemlerine sahip olacak. Konsept, 5-17 Mart tarihleri arasında 2019 Cenevre Otomobil Fuarı‘nda gösterilecek. Seat’ın tamamı elektrikli ilk otomobilini El-Born hakkında daha fazla bilgi almak için bizi takip edin!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum