Yatırım yapmaya başla!

Renault’un Twizy Tabanlı Otonom Araç Konsepti EZ-Pod

Renault, EZ Concept serisinin en mini kapsül hali olan Pod'u tanıttı...
Renault’un Twizy Tabanlı Otonom Araç Konsepti EZ-Pod

Renault, EZ Concept‘lerin en küçük yapı birimini gösterdi. Gelinen otonom çağına göre kendilerine yön veren otomobil üreticileri, iyice yakın gelecekte sürücülere ihtiyaç duyulmayacak araçların vurgusunu yapmaya başladılar. Hali hazırda ortaya çıkartılan bir elektrik konusu varken, üzerine özerk sürüşü de ekleyerek uzay çağı projeleri sırasıyla insanların karşısına çıkartılıyor.

EZ-Pod, yapısı ve şirketinin de dediği gibi kısa mesafeli insan taşımacılığında ön planda olacak. Bu küçük robotik micro araç, Twizy EV‘nin alt yapısından türetilmiş. Aslında Pod’un oluşumu için olağanüstü şeyler yapılmamış.

İşin zorluğu nedir diye düşündüğümüzde, Twizy’den tamamen kokpiti farklılaştırılmış bir kompakt araç düzeni çıkarmak.

Renault’un istediği insanların en pratik şekilde sürekliliği olan bir yapıyla, taşımacılık yapmak. Günümüzün tüm kısmında aktif olarak kullandığımız mobil telefonlarımız sayesinde EZ-Pod ve türevlerini ayağımıza çağırarak hayatımızı kolaylaştırmak.

Yinelersek; özellikle Fransız temsilci için bu saatten sonra bu gibi modüler yapıda konseptler üretmek zor olmayacak. Otonom ve elektrik girişiminde hangi kademelere gelindiğini net bir şekilde biliyoruz.

EZ-Pod’da önemli olan kısım iç mekanın ortam ferahlığı.

Twizy dediğimiz otomobil, iki kişilik bir yapıda olan, motosikletten dönüştürülmüş gibi bir hacim kaplayan otomobildir. Mühendisler, inşasında Pod’un kabin kısmını 3 metrekarede tutmaya çalışmışlar. Epey zor olmalı!

Dış yapı çizimlerinde EZ-Go konsepten ilham alınmış. Aynı zamanda onun modüler platformu. Aracın dar vücudu sayesinde dar alanlara park imkanı olurken, iç kısımda iki kişinin rahatça seyahat edebileceği ortam yapılmak istenmiş.

Sanırız sıra aracın pillerini yerleştirmeye gelindiğinde, mühendisler kafalarını kaşıyarak plan yaptılar.

Şehiriçi kısa mesafe aracı olarak lanse edilen EZ-Pod’un küçük şasiye sahip olmasından dolayı yerleştirilecek bataryalar da ona göre kompakt seçilmiş olmalı. Renault bizi şaşırtmadı ve aracın ne kadarlık bir menzile sahip olacağını açıklamadı.

Ulaşım için çağrılan mini EZ, bir takım karşılama sözlerinden sonra insanları içerisine konuk ederek, rahat koltuk ve güzel bir ambiyansa sahip ortamla birlikte hizmet verecek.

Küçük özerk kapsül, öndeki alanı taramak için bir kamera ve bir Lidar ile birlikte otomobilin parlak siyah ön ve arka süsleme kısımlarına yerleştirilmiş. Kısa ve uzun menzilli radarlarla donatılmıştır. EZ-Pod ayrıca gerçek zamanlı konum takibi ve bağlantı için iki anten ve tavanda bir GPS ile donatılmıştır.

Çıktığı zaman bu sevimli Renault, sizleri güzergahı belirlenmiş havaalanları, alış veriş merkezleri gibi yerlere en kısa yoldan ulaşımınızı gerçekleştirecek. Sevgili Paratic takipçileri önümüzdeki ilk 15 yıl içerisinde bu araçların aktif olarak hayatımıza gireceğini kesin olarak söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum