Yatırım yapmaya başla!

Yeni Rekor: Dolar/TL 3,06’yı Gördü!

Yeni Rekor: Dolar/TL 3,06’yı Gördü!

FED’in yapacağı faiz artırımı sebebiyle güçlenen dolar karşısında Türk Lirası değer kaybetmeye devam ediyor. Ülkede yaşanan siyasi belirsizlik, iç karışıklık ve terör olaylarının verdiği huzursuzluk da Türk Lirası’na darbe vuruyor. Senenin başında 2,3280 seviyesinden başlayan kur, bu sabah itibariyle 3,06’ya kadar yükseldi.

Dolar/TL’nin akıbeti hakkında fikir yürüten uzmanların yorumlarına yer verecek olursak; Ebury Partners ve Tokyo-Mitsubishi döviz stratejisti Lee Hardman kurun bu yıl 3,10 seviyesine çıkacağını öngörüyor.

Analistler doların sadece Türk Lirası karşısında değil, gelişen tüm para birimleri karşısında da yükseleceğini düşünüyor. Londra’daki hedge fonu SLJ Macro Partners LLP’nin kurucularından olan Stephen Jen; “ABD ekonomisinin büyümeye devam ettiği; ancak finansal satış riskinin arttığı garip bir durum mevcut ve bu, aslında dolar için pozitif bir ortam sağlıyor. Dolar birkaç senaryoda desteklenecektir,” şeklinde değerlendirme yaptı.

Dolar, emtia üreticileri ve gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısında 11 Ağustos tarihinden bu yana yükseliş gösterdi. Bu süreçte ise dünyanın ikinci büyük ekonomisine sahip olan Çin para birimini devalüe etti. Bu büyük ekonomideki yaşanan sıkıntılar küresel piyasaları da olumsuz etkiledi ve sert düşüşler görüldü.

Singapur’da Barclays Plc Asya Pasifik para birimleri stratejisti Mitul Kotecha; “Piyasa FED’in faiz artıracağı beklentilerini sadece öteler; ancak masadan kaldıramaz. Asya para birimlerinde fazla bir rahatlama görmüyoruz. Baskılar sadece Çin kaynaklı değil; ancak sermaye çıkışları ve ekonomik büyümenin yavaşlaması baskı oluşturuyor,” şeklinde görüşlerini sundu.

Deutsche Bank’a göre dolardaki yükselişin sebebi ABD’de ekonomisindeki güçlenme ile ilgili değil, gelişen piyasalardaki zayıflıkla ilgili. Deutsche Bank araştırmacılarının bu konu ile ilgili yaptığı değerlendirmeler şu şekilde oldu; “FED’in faiz artırımına yönelik beklentiler, Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) parasal genişlemesine (QE) yönelik beklentilerden daha fazla düzeltme gördü. Piyasalar FED’in faiz artırımını erteleyebileceğini gördü; ancak AMB ve BOJ’un parasal genişlemeyi artıracağını fiyatlamadı.”

Goldman Sachs’tan gelen yorum da dolardaki yükselişin diğer paritelerdeki zayıflıktan kaynaklandığı yönünde oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum