Yatırım yapmaya başla!

Pagani’nin Önden Motorlu Kupa Hayali Harika Duruyor!

Pagani'nin hipercar serisinden farklı olarak önden motorlu bir kupa tipi hayal edilmiş.
Pagani’nin Önden Motorlu Kupa Hayali Harika Duruyor!

İtalya, arabalarıyla ünlü bir ülkedir. Keza bu ülkenin hangi markaları içinde beslediğini herkes bilir. Lamborghini, Ferrari, Maserati… Bu markalara rağmen ismini dünyaya kazımış olan Pagani, süper spor kavramını atlayarak hiper otomobil sınıfına terfi etmiştir. Lambo’nun eski kompozit departman yönetici olan Horacio Pagani tarafından kurulan şirket, ulaşılması çok zor modeller üretiyor.

Hayal kurma çapı geniş olan otomobil dünyasında, birileri yine sağlam bir şeyleri kafasından geçirmiş. Bunu da yapan yine Rus tasarımcı İgor Krasnov olmuş. Düşünce tarzına gerçekten hayran kaldık. Pagani’nin orta motorlu hipercar şekillerinin daha şehir versiyonu hayali kurulmuş.

Tasarımın güzelliği; ilk bakışta onun bir Pagani olduğunu anlamak!

Kısa kaputlu, oval tavanlı ve uzun arka bölmeli bir Huayra‘dan farklı duruyor olsa da Krasnov genetik geçişlerini mükemmele yakın yapmış. Horacio Pagani yerinde olsak bunu değerlendirirdik!

Biraz daha daraltılan yapıda az da olsa marka çizgisi dışına çıkılmış.

Çizime dikkatli baktığımızda ön yüzde daha bir Ferrari 599 hissiyatını alıyoruz. Pagani’nin alıştığımız çift elips far tipi burada teke düşürülmüş.

Dijital ortamda yapılan süper spor aracın motoru bu sefer yer değiştirmiş.

Kaput kısmı biraz daha uzatılmış. Yine tampon ve kaput için karbon fiber parçalar düşünülmüş. Aynalar Huayra gibi geniş açılı tutulunca olmamış. Ancak gullwing kapılar göz alıcı durmuş.

Pagani’nin karoseri Rus tasarımcı tarafından tam tersi olarak çizilmiş.

Herhangi bir Pagani modeli ile bu aracı yan yana koyduğumuzda farkı görebilirsiniz. Alınabilir İtalyan araç çiziminde karoser, uzun burun yapısı ve kısa arka bölme olarak işlenmiş.

Aracın arka bölümünde bazı geleneksel şekillerden devam edilmiş.

Yuvarlak stop far tasarımında bu sefer biri küçük biri büyük olacak şekilde düşünülmüş. Çamurlukların uç kısmında bir rüzgarlık havası oluşturulduğu gözlerden kaçmıyor. Markayla bütünleşen dört çıkış egzoz hayali model için de harika olmuş diyebiliriz.

Sizce Pagani böyle bir araca nasıl bir motor yerleştirir?

Amaç hafiflik, güç ve hız olarak sıralandığı için İtalyan marka AMG ile ortak süreçte motor alış verişi yapıyor. Standart bir Huayra kupasının arka kısmına, orta monteli yerleştirilen 6.0L V12 ünite, sanırız bu tasarım aracına olmaz!

Kısaca Pagani önden motorlu bir otomobil tipi düşünse bile bundan ne kadar farklı olur bilemiyoruz tabiki. Krasnov’un akıl dolu tasarım dili bizim hoşumuza gitti.

Ancak İtalyan Pagani’nin çıkış amacı ve isteleri en hızlı hipercar olarak anılmak olduğundan bu fikir biraz uzak geliyor.

Gerçi onlarca yıldır en iyi spor araba markaları bile kendilerini aşarak dört kapılı SUV modeller yapıyor. Pagani’nin ulaşılabilir yol versiyonu modeli için sizin yorumlarınız nelerdir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum