Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2018 Yeni Nissan Pahtfinder İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Nissan'ın uzun yıllardır üretimde tuttuğu Pathfinder SUV'u makyaj operasyonu geçirdi ve özellikle güvenlik paketlerinde çok yol katetti. İşte detaylar...
2018 Yeni Nissan Pahtfinder İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
Son Güncelleme: 
Yorum

Nissan’ın heybetli SUV’u Pathfinder nihayet yenilendi. 2018 model yılı ile çıkışı beklenen Pathfinder’ın 1985’den günümüze kadar sağlam çizgisini bozmayan, akılcı yöntemlerin aracı diyebiliriz. Bu aracı 1985 yılında üretime alan Nissan, orta boy arazi araçları sınıfında yarıştıracaktı. 4 nesildir üretimde kalan Pathfinder, alt markası olan Infiniti’ de QX Serisi adında satışını yapmıştır.

Nissan Motors, Terrano ve Murono‘nun özellikle Amerika pazarında gösterdiği başarının üst segmenti olarak Pathfinder’ı piyasaya sürmüştür. Sınıf olarak baktığımızda kendisine yakın olan rakipleri arasında Toyota Land Cruiser Prado‘yu örnek verebiliriz. Nissan’ın bu aracıyla çıkış noktasını özellikle R51 3. jenerasyonuyla yaptı. Geniş ve Navara pick-up ile ortak yüz hattıyla, 7 koltuklu olarak bolca iç hacim isteyen ailelere de hitap ediyordu. Şimdi ise R52 koduyla 2013 yılında çıkış yapan Pathfinder, birazcık makyajlandı.

Nissan’ın son zamanlardaki sportif tasarımın aksine Pathfinder’ı daha ağır bir dilde yorumlamış.

Yüz gerdirme operasyonunda yoğunluklu tarz değiştirmeye gidildiğini görüyoruz. Ön hatlarına baktığımızda ilk dikkat çeken ızgarasının krom çerçevesi kalınlaştırılıp, panjur kısımlarına farklı desenler verilmiş.

Yapılan değişimler ızgaranın diğer taraflarında da devam ettirilmiş.

Eskisine göre daha modern havada olan farlar, köşelerden kavisli ve mercekli yapısı etrafına Led aydınlatmalar eklenmiş. Aslında herkes Murano tarzı gibi kaşları çatık bir far yapısı beklese de Nissan, Pathfinder’ın ağır havasını bozmak istememiş.

Şimdi ise değişimin profil kısmına bakıyoruz.

Yan görünümünü eski nesliyle karşılaştırdığımızda kupa olarak fazla değişime gidilmese de detaylarda değişiklik yapılmış. En başta jant stilleri ve boyutlarında oynamalar yapıldığını görüyoruz.

Standart ölçülerde jant istediğinizde 18″, Midnight Edition istediğinizde ise 20″ alaşımlı siyah jantla alacaksınız.

Pathfinder’ın arka kısmına dolandığımızda yine parça grafiklerinde modernleşmeye gidilmiş.

Normalde belki sizin ayırt etmeniz zor olabilir ancak stop farlarda yapılan değişiklikler bizim hemen dikkatimizi çekiyor. Eskisine göre büyüyen stop farlar, içeriğinde de Led aydınlatma besliyor.

Arka cam üstüne verilen entegre rüzgarlık aynı kalırken, tamponun özellikle difüzör kısımları farklı yorumlanmış. Gördüğümüz kadarıyla mümkün mertebe makyajsız yapısına sadık kalınmış.

Yeni Pathfinder’ın iç mekanına geçtiğimizde yüksek kalite hissiyatını aldık.

2013 model yılı ile şimdikinin kokpitini yan yana getirdiğimizde teknolojik unsurların yanında, unsurlara verilen şekiller de Nissan’ın yenilikçi tarafını vurgulamak istediğini anlayabiliyoruz. Aracın orta üst kısmında olan ekran, yenisinde daha derli toplu ve biraz daha aşağıya alınmış. Ekranın bilgi-eğlence kısmının dışında asıl değişim sesli komutun verilmesi olmuş.

Yolcular için düşünülen paketlerinde eskisinde olduğu gibi aynen devam edilmiş.

Koltuk yapılarının aynı kalarak, arka yolcu eğlence ekranlarının daha gelişmiş olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda hava koku sensörlü klima ve daha kaliteli Bose ses sistemi verilmiş. Ölçü rakamlarında da bir değişiklik yok.

Pathfinder, güvenlik seviyesini bir üst kademeye çıkartmış.

Makyajdan önceki versiyonuna göre güvenlik konusunda çok yol katedilmiş. Buna göre Top Safety Paket dahilinde; acil frenleme, kör nokta, arkadan çarpma alarmı, hareketli nesne algılama, hız sabitleme ve diğer aktif güvenlik sistemlerini kapsıyor.

Pathfinder’da yine güçlü seçenek motorlar mevcut.

Mercedes X-Classın alt yapı sorumlusu da olan Nissan, 3.5L benzinli motorundan gördüğümüz kadarıyla vazgeçmemiş. 284 hp ve 259 nm tork aktarımları geliştirilen CVT şanzımanla aktarımları yapılıyor.

Dizel seçenekler arasında 2.5L’lik olanı sanırım devam ettirilecek. Nissan’ın düşünceleri doğrultusunda bir de hibrit motorun getirileceği haberleri var.

Yeni Pathfinder’ın bir de fiyatları ne düzeyde ona bakalım.

Pathfinder’ın Avrupa satış fiyatı pakete göre değişerek, 30 bin $ ile 36 bin $ arasında. Nissan’ın büyük SUV’nun Türkiye gönderimleri pek yapılmasa da segmentine göre tahmini fiyat söyleyecek olursak, 350 bin TL ile 400 bin TL arasında olur.

Pathfinder yenilemesinin ağırlı olarak teknoloji üzerinden gidildiğini gördük. En yeni safety paketleri sınıfı gereğince de üst düzeyde diyebiliriz. Makyajlama kısmını ele aldığımızda, öyle bir radikal değişikliğin olmadığı göze çarpıyor.

Motor kısmında size bahsettiğimiz, genelinin Avrupa ve Amerika seçenekleri olduğunu söylemek isteriz. Tabi yeni Leaf ile gelen hibrit teknolojisi büyük ihtimal Pahtfinder’a uyarlanacak. Peki, bu güzel 7 kişilik SUV’un son hali hakkında yorumlarınız neler olur?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu