Yatırım yapmaya başla!

Nissan ve Mitsubishi Kei Araçları Yeni Dayz ve eK-X’i Yarı Otonom Sürüşle Getiriyor

Mitsubishi ve Nissan "mikro Dayz ve eK-X" modellerine yarı otonom sürüş özelliğini getirdi!
Nissan ve Mitsubishi Kei Araçları Yeni Dayz ve eK-X’i Yarı Otonom Sürüşle Getiriyor

İki Japon devi 4 yeni kei araç üretimi için güçlerini birleştirdi. Kei; Uzak Doğu halkının ülkelerinde daha rahat kullanacakları ve fazla yer kaplamayan mini araçlara verdikleri genel isimdir. Normal bir sedan veya MPV araçlara göre boyutlar mikro seviyede kabul edilir. Sevimli yapılarıyla Japonya içerisinde satılan keiler için Nissan ve Mitsubishi ortak üretim sürecini oluşturdular.

Geçtiğimiz aylarda Nissan’ın mikro Dayz model prototipinin sokaklarda test yaparken yakalamıştık. Kurashiki Mitsubishi Mizushima Fabrikası’nı kullanacak modeller içerisinde Dayz, Dayz Highway Star, Mitsubishi eK Wagon, eK-X. 2013 yılında bu tip imalat için anlaşan şirketler ilk meyve kokteyli için 2019 yılını seçmişler. İşte detaylar…

Dayz ve eK-X araçları Japonya’da bir ilki gerçekleştirecekler.

Aynı şasi üzerine konumlandırılan iki arabanın tasarımları dar ve mikro MPV araç tipinde. Dayz, ön yüzünü geniş hacimli üst modellerinden almış. Tokyo Auto Show’a gelen Street Sport’tan yansıtılan stil benzerliğine buradan bakabilirsiniz. Nissan’ın eK-X’i de aynı doğrultuda far ve panjur kısımlarıyla V-Motion ızgara ile Leaf ve Altima sedandan gelen belirgin parçalarla tamamlanmış.

Lansmanları daha olmasa da özerk sürüşlerin en küçük araç yapılarında kullanımları söz konusu. Japonya’nın bazı otobanları tek şeridini otonom sürüşlü araçlara ayırıyor. Dayz ve eK-X, yarı otonom sürüş teknolojisinin kazandırılmasıyla bu yollarda giden ilk araçlar olacak.

Kutu tasarımları genetik ikizleri yol koşullarında en iyiler arasına alıyor.

Ülke dışına şimdilik satışları olmasa da Nissan Dayz İspanya’da müşterilere sunulabilir. Şirketler, “yeni modellerin yükseltilmiş platformları, motorları ve şanzımanları sayesinde “belirgin şekilde geliştirilmiş performans” sunuyorlar.” dedi. Kei otomobil yasasına göre uzunluk 3.490 mm ve genişlik 1.490 mm ile sınırlandırılmıştır.

Motor konusundaki yasalara göre hacimlenen aktarım organı, 0.66 litre ve 64 beygirlik güç sunmak zorundadır. Boyutlarına aldanılmayacak olan bu ikili AWD dört tekerlek çekiş sistemine de sunacak. Araçlar hakkındaki detaylar şimdilik bu kadar. Tanıtımları gününde sizlere tüm teknik veriyle beraber donanım özelliklerinden de bahsedeceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum