Yatırım yapmaya başla!

Mazda C Segmentini Yeni 3 Serisi ile Sallamaya Geliyor!

Mazda'nın c segment temsilcisi 3 serisini yeniledi. Kodo tasarım diliyle hareket eden Japon temsilci güzel bir işe imza atmış!
Mazda C Segmentini Yeni 3 Serisi ile Sallamaya Geliyor!

Yenilenen Mazda 3’ün 6 ay öncesinde LA Auto Show‘da sergileneceğini söylemiştik. Japon şirketin yeni tip yapı kavramı altında oluşturulan 3 serisi, bu zamana kadar Kai olarak bizlere aktarılmıştı. Mazda’nın “Kodo” tasarım yorumunun çıkış noktasına gittiğimizde geçen sene tanıştırıldığımız Vision Coupe‘yi işaret ediyor.

Net olan parça stillerine sahip Vision’un bedeni gerçek dünyada 3 ile buluşturulmuş oldu. Mazda rakiplerinin işi şimdi biraz daha zorlaşacak. C segmentinin temellerini sarsacak bu yapı, tam kıvamında olmuş!

Ekim ayında gösterilen patent görselleri çıkış karoserini doğruluyor.

Evleştirilemeyen bir dağ kurdu edasında duran Mazda 3’ün üstünde çok çalışılmış bir model olduğunu ekstra söylememize gerek duymuyoruz. Kai ile gelen tablonun, çoğu noktasının değiştirileceğini düşünmüştük. Ancak yanıldık.

Far ve ızgara çizgisi, kaputtan gelen o yüksek duruşla birleştirilmiş.

Sinirli duran Mazda 3’ün mercekli farları, ince bir Ledle detaylandırılmış. Izgara olabildiğince geniş tutulmuş ve farlarla arasında bir şey yokmuş gibi efekt verilmiş.

Mazda 3 Kodo dilini benimseyen 6 serisi ile genel karoser duruşunu gelecek nesillere aktaracak.

Şimdilik sedan ve hatchbackle gelecek Mazda 3, yine iyi gözüken bir arka bölüme sahip. Hafif karartılmış stoplar, girintili bir şekle sahip. Sportif duran difüzöre çift çıkış egzoz verilmiş.

Yeni nesil Mazda 3’ün kokpitinin neredeyse Kai konseptten bir farkı bulunmuyor.

Sade bir yapı üzerine, parçalar ince bir çizgi halinde yerleştirilmiş. Boş gibi gözükse de gizli kalan klima düğmelerinin açığını 8.8 inç ekran kapatmış. Vites ve çevresi de değişimden nasibini almış ve yönetim butonu koyulmuş.

Mazda net hareketler yapmış. Alt konumlu oturma pozisyonu Mazda 3’ün sportif sürüş karekterini ortaya koyuyor.

Mazda’nın eksik bırakmayacağı güvenlik paketleri de tam teşekküllü şekilde yeni nesilde kullanılmış.

Japon marka çok bir detaya girmese de ikincil çarpışma önleme asistanı, kör nokta, adaptif cruze, şeritte tutma gibi günümüz güvenlik önlemlerinin olacağı söylendi.

Mazda 3’ün hafif melez hibrit motorla gelmesi planlanıyor.

Kaput altında gelecek ünitelerin benzinli ayağında 1.5L Sky Active motordan bahsedildi. Daha yüksek hacimli motorlar sunulacak olsa da ülkemize gönderilmeyecek. Diğer taraftan hibrit varlığından söz edildi. Muhtemelen bu 1.5L ile kombin edilecek.

LA Auto Show’a gelen Mazda 3’ün özelliklerinden sizlere bahsetmeye çalıştık. Tam olarak donanımları hakkında konuşulmasa da yeterli bilgileri almış olduk. İlerleyen günlerde Mazda 3 hakkında bilgilere daha net sahip olacağız…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum