Yatırım yapmaya başla!

Yeni Morris JE Elektrikli Olarak Gelse de Fiyatıyla Daha Fazla Konuşulacak!

1950'li yıllarda kompakt yapısıyla İngiltere'nin farklı alanlarında görev yapan Morrsi J Type, yeniden üretiliyor ancak bu sefer oldukça farklı!
Yeni Morris JE Elektrikli Olarak Gelse de Fiyatıyla Daha Fazla Konuşulacak!

İngiliz Morris’in J Type‘si 1957 yılında sevimli bir yapı ile üretildi. Eski zamanların çok amaçlı aracı olarak dünyaya kazandırılan J Type damperli kamyon, dondurma kamyoneti ve farklı ticari alanlarda İngiliz halkının hizmetinde bulundu. Söylenene göre de en çok postane aracı olarak görev yapmış. Sağdan direksiyonlu VAN, 1.4L hacimli BMC’nin B-Serisi motorlarıyla hareket ettirilmiş.

2013 yılında J-Type, restore açılarının ayarlanarak Avustralya ve Yeni Zelanda’ya gönderimleri yapılmış. Kendine has renkleriyle akılda kalan bu İngiliz Van aracın şimdi Morris JE olarak üretileceği söylendi. Modern aktarım organları verilen JE’nin retro şekli kadar fiyatı da konuşulacak. Gelin aracın detaylarına birlikte bakalım.

JE, 50’lerden gelen tasarımı altında 21. yüzyılın en yeni teknolojileri yatıyor.

Yeni Morris JE EVDönüşü retro tarzı sevenleri sevindirecektir. Eskinin J Type’sinin çok fazla değiştirilmeden günümüze taşınmış hali olan Morris JE, modüler bir şasi ve karbon fiber gövde yapısına sahip olacak. JE, Light Commercial Vehicle (hafif ticari araç) yapısını kendi kurmuş olsa da Çin’in finansa ettiği LEVC Company’den destek alacak.

Aracın şekli ortada ve böcek gözleri, uzunlamasına yerleştirilen krom ızgarası ve bütün duran tampon-çamurluklarıyla oldukça sevimli bir görünümde. Pillerin dolumu için fiş, ızgaranın üst kısmına gizlenmiş.

Morris JE, elektrikli bir araç olacak.

Yeni Morris JE EV TasarımıDediğimiz gibi JE’nin şekilleri 50’li yıllardan gelebilir ancak oluşumu için kullanılan malzemeler en hafifi olacak şekilde sağlam seçilmiş. O yüzden Morris JE çok hafifi olacak. Hatta LCV sınıfının en hafifi olacağı söylenmekte.

Firmaya göre aracının olağanüstü bir güç/ağırlık dengesinin olduğunu söylüyor. Yerleştirilen elektrik motorları, LEVC’den gelen piller besleyecek. Gidebileceği menzil rakamı da 322 km olarak verilmiş. Söylenmese de bataryanın 50 kWh’lık olduğunu düşünüyoruz.

Aracın kargo kapasitesi dıştan gözüktüğü gibi değil.

Yeni Morris JE EV Elektrik Motoru BataryaMorris JE’nin yapısı itibariyle yuvarlak hatları onun 5.5 metreküp ve 1 tonluk yükleme kapasitesine sahip olmasını sağlamış. Yanda sürgülü kapıya sahip Morris’in iki tam paleti içerisine yerleştirilebileceği söylenmekte. Hafifliği ile ön planda olan aracın elektrikli olması da ticariler arasında göz çarpan özelliklerinden biri olacaktır.

Buraya kadar her şey güzel giderken Morris Commercial, JE’nin fiyatının 60.000 Sterlin-77.000 dolar olduğunu söyleyince bir geri çekilme yaşandı. Birleşik Krallık aracının küçük boyutlarıyla elektrikli olması bir Tesla Model 3 Performante’den daha pahalı olması gerçeğini değiştirir mi?

Morris Commercial, retro tarzı elektrikli minibüsün “bireysellik isteyen küçük butik işletmeleri ve daha büyük şirket filolarını” hedefleyeceğini söyledi. Örneğin, lüks, yaşam tarzı markaları ve işletmeleri JE’yi diğer şirketlerden ayırmak için kullanabilir. Yine de, bunun 77.000 dolarlık bir fiyat etiketini haklı çıkarabileceğinden hala emin değiliz.

Şirketin JE ile butik işletme yapacaklar ve kendini özel göstermek isteyenler için biçilmiş kaftan demesine katılıyoruz. Sempatik havası gerçekten dikkat çekecektir. Spesifik araç üretim üzerine kurulu bir proje olması, gövdesinin pahalı malzemelerden oluşturulması ve elektrikli oluşu aslında fiyat etiketinin böyle olması için iyi nedenler! Siz aracı nasıl buldunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum