Yatırım yapmaya başla!

Mercedes-AMG M139 Kodlu En Güçlü 2.0L Motora Hazırlanıyor!

Motor konularının ustalarından Mercedes-AMG ekibi normal bir hacimli motordan en yüksek gücü almaya başardı.
Mercedes-AMG M139 Kodlu En Güçlü 2.0L Motora Hazırlanıyor!

Kaput altında sınırsız güçleri hedefleyen Almanlar, 2.0L üzerinden en sağlam beygirleri almak için hazırlıklarını tamamlıyor. AMG, bildiğimiz üzere Mercedes’in standart modellerine yaptığı katkıların yanı sıra süper spor arabalardaki hız konularında da kendini uzun zamandır ispatlamış bir firmadır.

Hacimlerin sorun olduğu bu dönemlerde düşük hacim motor/yüksek güç prensipleri uygulanıyor. Öyle ki ummadığımız 1.3T’ler bile kendisini taşıyan gövdeyi yüksek hızlara çıkartabiliyor. Konumuz AMG’nin yeni teknolojilerle harmanladığı 2.0 cc motorundan ne kadarlık bir güç oranına ulaştığı? Gelin hep beraber buna bakalım!

Mercedes-AMG’nin yeni ünitesi 45 rozetli modellerine koyulacak.

Kod adı M139 olan yüksek beygirli ünite, önceki M133 kodlu motora göre daha iyi derecelerde çalışıyor. Kilogram başına düşen güç sayılarına bakılacak olursa da iyi bir iş yaptıkları açıkça belli oluyor.

AMG mühendislerinin yoğunlaştığı 2.0L ünite 420 ps‘i garantiliyor. Ardından açığa çıkacak 500 nm tork ise sanırız iyi bir ikili olmak için yeterli. Yeni AMG 45 motor, bulunduğu çerçeve içerisinde de açıları değiştirilmiş. Kaynaklara göre M133’e göre 180 derecelik bir farklı açı yerleşimi söz konusu.

Yeni sistemli ve önü açık duran motor 2 farklı tipte geliyor.

Atlamadan geçmek istemediğimiz nokta ise, AMG’nin düşük sayılabilecek ünite içerisine sıkıştırdığı 420 ps’ten aslında daha fazlasının alınabileceği söylendi. Mercedes ürün gamındaki 45 serilerine hizmet edecek M139, Standart & S Versiyon araçlara nakledilecek.

Standartta 385 beygir ve 480 nm tork açığa çıkartırken, S takısında 420 ps ve 500 nm torkun çekişini sürücülere hissettirecek. Konunun devamını incelerken AMG bir 3. seçenekten söz ediyor. Sanırız M139’un daha fazla güç alınabileceği söylemi, işte bu 420 ps’ten de fazla gelebilecek seçenekten bahsedilmiş olmalı.

Turbo destekli bu yeni motor sistemi makaralı yataklara sahiptir. Turboşarj ve egzoz manifoldu farklı bir açı ve mantıkta konumları belirlendi. Her bir silindirin çalışma sırasındaki olumsuzlukları yok etme adına 45’ler OW20 cinsi yağla beslenecek. İşin sonuna bakıldığında yağ ve egzoz manifoldu bakımları 20.000 mil yani 32.000 km’de bir yapılacak.

Farklı yağ ve parça kullanımlarının tek sebebi AMG’nin ortaya çıkardığı motordan çok fazla güç alma isteği.

Turbo destekli 4 silindirli motor 420 ps’lere kadar çıkarılmadan önce onu kaldırabilecek özel yağ ve su soğutma sistemleri dışında pistonlar da dövme alüminyumdan imal edilmiş. Ayrıca karter grubu için ultra güçlü tanımı yapılıyor.

Mercedes- AMG motor geliştirme başkanı Ralph Illenberger,“Daha fazla kisi gelecek. Her zaman iyileştirme için yer var. Fakat 421 PS, özellikle de sokak yasal olduğu zaman oldukça yüksek bir rakam. Sorun buydu. Geleceğin ne getireceğini göreceğiz.” dedi. Kısaca Mercedes-AMG 2000’li yılların Ferrari 360 Modena’sının 395 ps’inden zaten fazlasına ulaşmış durumda.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum