Yatırım yapmaya başla!

İngilizlerin Grand Tourer Kapışması: “McLaren GT Vs. Aston Martin DB11”

McLaren'in de giriş yaptığı Grand Tourer sınıfında kendisini bekleyen Aston Martin DB11 ile bir karşılaştırma yaptık. İşte detaylar...
İngilizlerin Grand Tourer Kapışması: “McLaren GT Vs. Aston Martin DB11”

McLaren yeni bir araç sınıfına dahil olmuştu ve Grand Tourers klasmanı için hiper ruhlu bir geniş tek kapılı çıkarma kararı almıştı. GT sınıfı, lüks ögeler barındıran, insanları çok hızlı bir otomobil içerisinde üst konforla seyahat etmesini hedefler. Ancak bu alanında bazı sahipleri elbette var. Akla gelen ilk isimlerinden birisi Bentley Continental GT olurken, diğer bir İngiliz Aston Martin’de DB11 ile kendini göstermekte.

McLaren tartışmasız evrenin hafif yapılı en hızlı hiper otomobillerini üreten firmalardan birisi. GT ile büyüyen gövde tipi için haliyle farklı ve planlı bir mühendislik gerekliydi. Marka CEO’sun en başta dediği “hızdan bir şey kaybedilmeyecek” sözlere model üzerindeki merakı artırmıştı. Şimdi iki Kraliyet Ailesi aracının aralarında neler geçecek ona bakalım!

Hangisi sorusuna karşı verilecek cevabın en zor olduğu seçim dememiz mümkün.

Büyük bir kütle içerisinde sonsuz konfor seçenekleri, en kaliteli malzemeler ve ibrelerin en sağda olduğu bir ortam! Bunların hepsine sahip olmanın tek yolu tek kapılı bir büyütülmüş spor araba gövdesidir. Dünyada rakamlarla en çok satılan spor araba firması olan McLaren, akıllı bir girişimde bulundu.

Seçim yapmak çok zor olsa da Aston Martin insanlara uzun süredir bu araç seçenekleriyle yaklaşmakta.

Karşılaştırmanın ilk adımında araç sınıfı için çıkış artısı olan boyutlarından başlamamız gerekiyor. McLaren GT 4.683 mm gövde uzunluğuna, 1.213 mm yüksekliğe ve 2.095 mm genişliğe ve 2.675 mm dingil açıklığına sahip. Aston Martin DB11 4.739 mm uzunluğa, 1.940 mm genişliğe, 1.279 mm yüksekliğe ve 2.805 mm dingil mesafesine sahip.

Modeller kendi dünyalarına kaslı, zarif ve agresif duygularla giriş yapmış olsa da görüldüğü gibi sunumlar bir yerde farklılaşıyor. Rakamlara göre DB11, McLaren GT’den gövde ve aks aralığında daha uzun. Haliyle iç mekandaki yolcu yaşantısı Aston’da daha iyi olabilir.

İki hiper GT aracında kabin kalitesine diyecek bir şeyler bulmak zor.

Aston Martin’in zarar edeceğini bilse de vazgeçmediği pahalı kokpit kalitesi, DB11 içinde biraz eski kalsa da alüminyumdan yapılan malzemeler o açığı kapatıyor. Bilgi eğlence sistemine McLaren biraz daha yatırım yapmış ve fonksiyonları daha modern bir bölümde kullandırıyor. Direksiyon DB11’de daha basit, GT’de daha kaliteli ve spor hissiyatında.

İki yer uçağının asıl kapışacağı kısım olan motor ünitelerinde acaba kim üstün?

Aston Martin DB11, çıkışı sırasında en büyük yeniliklerinden birisi AMG’den aldığı motoru. Almanların geliştirdiği 4.0L çitf turbolu, 503 ps ve 695 nm tork üreten hareket mekanizmasıyla 3.9 saniyede 0-100 aralığını kapatabilirsiniz. DB11 etrafa yaydığı sesleri daha tok yaymak isterseniz de V12 gibi bir seçenekle almanız mümkün. 5.2L V12 600 beygir güçle V8’den daha fazla ps üretiyor. Ortalama kalkış süresi aynı. 321 km/h’de DB11 içerisinde normal bir sürat rakamı.

Gerçek ve focuslarını hız üzerine kuran McLaren GT yine 4.0L çift turbolu V8 ile hareket ediyor. Markanın en hızlısı olan Speedtail‘inde kullandığı ünite, GT’yi 3.1 saniyede 0’dan 100 km’ye taşıyacak. Tepkileri kardeşleri gibi olurken son süratte McLaren 324 km/h ile finish çizgisini burun farklıyla geçecek.

Zenginlerin bu sınıflarda düşündüğü bir şey mi bilemiyoruz ancak araç tercihlerinde bizler satış rakamlarına bakarak, fiyat/performans konusunda mantıklı olan tarafa eğiliriz. İki hiper GT’de Amerika’da ortalama 210.000 dolar başlangıç fiyatında seyredecek. O yüzden buradaki kararsızlık bir nevi yok edilmiş olunuyor.

İngilizler dünyanın en zor seçim yapılacak modellerini üretmişler. Adını bu sınıfta lider olarak gösteren Aston, kalkış süreleri 3 saniyenin altında olan bir markaya karoser ve kalite yapısıyla cevap vermek durumda kalıyor. Zira McLaren GT halen daha hızlı. Grand Tourers sınıflarına yönelen ve arzu edenler tamamen dış görünüm ve kokpitte neler sunuluyor onlara bakarak tercih etmek zorunda kalacaklar. Siz olsanız hangi modele yönelirsiniz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum