Yatırım yapmaya başla!

2020 McLaren Elva, İngiliz Markanın En Havalı Roadster’i Olmaya Geliyor!

McLaren'in yaz aylarında olacak dediği speedster modeli, Elva olarak gösterildi.
2020 McLaren Elva, İngiliz Markanın En Havalı Roadster’i Olmaya Geliyor!

Elva, McLaren’in Ulmitimate Series‘i olup roadster olarak Woking’den çıkan ilk açık kokpit yol otomobili ve en hafif yeni aracı oldu. Hiper kategori araçlarının hafiflik ilkesine göre McLaren’in aracını en hafif olması için iyi bir mühendislik yaptığına eminiz. İngiliz marka böyle bir araç modelinin haberini geçtiğimiz Temmuz ayında vermişti. Ve de biz bu haberin başlığını “kafa bulandırıcı” olarak atmıştık.

Geçmişte kazandığı tecrübeleri harmanlayarak marka dönüşümü sonrasında akıllıca kullanan McLaren, dünyanın son dönemlerdeki çıkış yapan en iyi spor araç markası olmasını sağladı. Ayrton Senna’yı anlam için çıkardığı Senna, hafifliği kadar aerodinamik yapısıyla da kendine hayran bırakmıştı. Sonrasında gelen Speedtail en yüksek hızı hedeflerken, daha hafifi şimdi Elva ile geldi. İşte detaylar;

Elva’nın yapısına hayran olmamak elde değil.

Genel McLaren yüz hatlarını taşıyor olsa da belirgin değişimler ve eklemeler görülüyor. Özel parça ve ayarlamaları ile Elva’ya monte edilen hava malzemelerinde, tamponun karbon alt ayıracı ileride anlatacağımız ilk defa denen bir durum için faydalı olacak.

İnce tasarım farlar, şişkin çamurlukla tampon arasında sıkıştırılmış vaziyette duruyor. McLaren, Elva’yı 1960’ların klasik M1A, M1B ve M1C spor otomobillerine dikkat çekmek için hazırladı. Özel hipercar araçlar için kalıplaşmış olan sınırlı üretim bu üstü açı için de geçerli. 399 adet dünyaya servis edilecek Elva’nın fiyatı 1.690.000 dolar olarak belirlenmiş. Epey pahalıymış!

Yen Elva üzerinde McLaren bazı yeni özellikleri kullanacağını doğruladı.

Yeni McLaren Elva özelliği olan Aktif Hava Yönetim Sistemi (AAMS), ilk defa bu araç da kullanılacak. Sistem, yolcuların önünde yüksek hızda ön kapaktan dışarı çıkmak için süratin burnundan hava gönderir ve daha sonra McLaren’ın çağırdığı gibi temelde bir tür sanal ön cam oluşturmak için kokpitte yukarı yönlendirilir.

399 müşteri de isterse kask takabilirler. Ancak speedster araçta bu gibi aksesuarlara gerek olmadığı söylendi. Tercihe göre de McLaren Elva’nın sabit ön camlı bir versiyon çeşitli olanı da sunacak.

Elva Roadster, kendini asfaltta tutmak için havayı kontrol edecek.

Arka uç, hava dengesini optimum düzeye getirmek ve hava freni işlevi sağlamak amaçlı, yükseklik ve açıları ayarlanabilir bir tam genişlikte aktif bir spoiler taşıyacak. McLaren Elva tamamen düz bir taban özelliğine sahipken, hava tahliye yolunu azaltmadan hava akışını yönlendirmek için dikey çitler içeren arka difüzör, arka kanatla birlikte çalışır.

Araç için, “McLaren Elva gerçek bir Ultimate roadster; otomobil, sürücü ve elemanlar arasındaki nihai bağlantıdan doğan büyüleyici ve sürükleyici bir deneyim sunmak için tamamen araba kullanmaktan zevk almak için yapıldı” denildi. Arkada nasıl bir motor olduğunu merak edenlere; yine 4.0L çift turbolu 804 ps ve 800 nm tork üreten güç merkezine yer verilmiş.

V8’in gücü tekerlere 7 ileri çift kavramalı şanzımanla yapılıyor. Hafiflik ve rüzgarla yapacağı dans sonrasında Elva, 3 saniyenin altında kalkış yapacak. Sadece altın da deniyor olsa da bizim tahminlerimiz 2.5 saniye!

1960’ların araba modellerini yeniden anmak için yapılan Elva, son çıkan bir çok hiperden daha yakışıklı ve aerodinamik açıdan en iyisi diyebiliriz. Bir de 1.690.000 dolar olamasa!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum