Yatırım yapmaya başla!

Yeni Mad Boxer: Subaru “WRX” Motoru Artık İki Tekerleği Döndürecek!

Yeni Zelendalı bir tasarımcı Subaru'nun WRX logolu araçları için geliştirdiği Boxer motoru, kendi el yapımı motosikletine nakletti. İşte ağızları açık bırakan "Mad Boxer"...
Yeni Mad Boxer: Subaru “WRX” Motoru Artık İki Tekerleği Döndürecek!

Bu kafa karıştırıcı motosiklete açık açık Subaru’nun yarış kısmına verilen WRX‘in sarsıntılı güçlere sahip motoru yerleştirilmiş. Şahsen, bir araba kaputu gözümün önüne geldi bir motosikletin ünite yuvası! Aslında bu şoku ilk defa yaşamıyoruz. Lazareth daha önce uçuk bir motorsiklet yapmıştı ve LM 847’ye Maserati motorunu yerleştirmişti.

Yani bu kadar basit bir şekilde “araba motoru motosiklete koyuldu” diyoruz ancak işin derinliğine indiğinizde karşınıza zeka dolu mühendislik çalışmaları çıkacaktır. Korkuyorum ki bir şirket çıkacak ve Chiron’un V16‘sını iki tekere koyacak! O günden sonra mühendisliğin her dalına saygıyla eğilirim.

Bu motor hayal edilmiş, zihinde oluşturulmuş ve parçalar kaynatılmaya başlanmış. Mad Boxer’ın mimarı, Marcel van Hooijdonk adında bir tasarımcıdır.

Mad Boxer için ayrılan sürenin yaklaşık 5 seneyi bulduğu söyleniyor. Gövdesinden yanlara ayrılan motorunu gördükten sonra “özel yapımın sınırları nelerdir?” sorusunu daha çok sormaya başladım.

Adının sonundaki “Boxer”dan belli olacağı gibi ünite, 2.5L turbo beslemeli bir Boxer WRX motordan oluşuyor.

Büyük motorun küçük yuvaya entegresi için gerçekten çok ter dökülmüş. Tabi bu işlemler yapılırken tasarımcının kendi geliştirdiği parçalar da kullanılmış.

Yanılmıyorsak dışarıdan alınan parçalar arasında Kawasaki’den istenen bir benzin deposu var.

Soğutması sistemi aynen nakledilip, lastik ve fren geliştirmesinde biraz daha ince işçilikler yapılmış.

Sizce böyle bir motorun yapımı bir iddia üzerine olabilir mi? O zaman tasarımcısı Hooijdonk’un “Aslında herşey Avustralya’lı arkadaşım Harry ile olan iddiamızla başladı. Sanal ortamda bir benzerini gördüğümüz projeyle alakalı yaptığı yorumun ardından bu projeyi hayata geçirmeye karar verdim.” demesiyle hırsın ve iddianın hangi boyutlara gelebileceğini görmüş olduk.

Güzel çekişmenin agresife dönüşmesinin ismi bu sefer “Mad Boxer” olmuş. Bir daha ki iddialaşmada yukarıda dediğimiz Chiron motorlu bir Mad Hippo‘yu Hooijdonk’tan bekliyoruz. Sanki çok basitmiş gibi!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum