Yatırım yapmaya başla!

2017 Yeni Lotus Exige Cup 430: Hafif Yapı ile 430 Hp Gücün Buluşması!

Evora GT 430'dan sonra hafiflikte zirve yapan ve Lotus'un en hızlı modeli olan Exige CUP 430 tanıtıldı. Lotus bu sefer çok hızlı! İşte detaylar...
2017 Yeni Lotus Exige Cup 430: Hafif Yapı ile 430 Hp Gücün Buluşması!

Lotus’un Çinli firmaya geçmesiyle birlikte ne oldu neler yaşandı bilmiyoruz ama büyük yatırımlar yapmaya başladı. Hafiflik ilkesinden ayrılmadan, olağan motor güçlerinden en iyi performans almaya çalışılıyor. Bunun en son örneği, ağırlık azaltılırak üretilen spor arabaların zirvesi olan Evora GT430 dur.

Lotus araba üretiminde biraz ters mantıkta hareket ederek, acayip güçler üretmektense karoserini hafifletiyor. Bu ağırlık tasarrufları tabi ki “al kenara koy” gibi olmuyor. Omurgadan bir bakla çıkartılacaksa eğer gidişin aksamamısı için sistem iyi ayarlanması gerekiyor. O zaman yeni Lotus Exige Cup 430‘un özellikleri nelermiş bakalım!

Lotus her modelinde olduğu gibi renk seçiminde yine canlı tonlar kullanmış.

lotus exige cup 430 ön görünüm

Lotus’un ön kısmına bir bütün olarak baktığımız zaman nedense sürekli bir Porsche rüzgarı yüzüme çarpıyor. Sanırım far yapısının çamurluk üzerindeki konumundan olabilir.

Exige Cup 430’un geniş hava kanallarına sahip tamponuna yine karbon fiber lip getirilmiş. Koyu yeşil üzerine kaputun karbon füme rengi ve kırmızı şerit inanılmaz yakışmış.

Yan kısımda küçük yapısına uygun güzel bir jant verildiğini görüyoruz.

lotus exige cup 430 profili

Bazı kişiler bu arabayı çok boş olarak görse de tam tersi; bence çok özel. Evora’da olduğu gibi 19 inç hafifletilmiş lastik grubu yeşil-siyah kombine uydurulmuş. Merak edilen konu olan ne kadar ağırlığa sahip olduğunu şimdi sizlere söyleyelim.

Evet Lotus’un sahip olduğu mühendislikle beraber Exige sadece 1.094 kg! Yani Evora GT430’un 1.300 kg civarlarında olan ağırlığına göre Exige 200 kg’ye yakın daha hafif. Bunun faydasını da biraz sonra neymiş göreceğiz.

Lotus Exige’de denge ve rüzgara karşı savunmalar daha iyi alınmış.

lotus exige cup 430 arka görünüm

Bunu nereden biliyoruz; Hethel pistinde yaptığı 1 dk 24 sn 8 saliselik tur zamanlamasından! Bu tur zamanlamasının Exige Cup 430’a hanesine yazılmasıyla en hızlı Lotus olarak not alındı. İşte hızlanma, viraj ve dengeli gidişleri sağlayarak bu kadar güzel sonuçlara en büyük katkı, arkasındaki büyük karbon rüzgarlık sağlamaktadır. Rejim Lotus’a yaramış!

Lotus’un motor kısmında Evora’da kullanılan 3.5L ünite aktarılmış.

Güç-ağırlık oranında harika değerler çıkartan Exige Cup 430, Toyota tabanlı motordan 430 hp güç ve 440 nm tork üretiyor. Maksimum 290 km/h hıza çıkan bu hafif spor araba 3.3 saniyede hızlanarak Evora’ya 0.5 sn fark atıyor. Aradaki küçük sayı bile ne kadar büyük bir olay değil mi?

Aslında Evora GT430’u gören Exige’den daha da farklı şeyler beklemiş olabilir ancak bir arabanın özellikle hız değerlerini ufak hareketlerle yukarı çekmek kolay değil. Tabi motoru 3.5L değil de 4.0L yapılırsa olabilir. Bize göre olabilir! Şirketin böyle bir çalışması baya bir milyon dolara mal olur. Exige Cup 430’un siparişleri alınmaya başlandı. Fiyat etiketine İngiltere için 127.500 Sterlin, Almanya’ya ise 128.600 Euro belirlendi.

Lotus CEO’su Jean Marc Glaes’in Exige için; “Bu, bir süredir sürekli hayata geçirmek istediğimiz bir otomobil ve Lotus meraklılarının memnun kalacağından eminim. Cup 430 gücünün yanı sıra, Exige’nin şasisinin sahip olduğu potansiyeli de temsil ediyor. Lotus DNA’sına özgü olarak geliştirilen bu modelin fiyat aralığında karşısına çıkabilecek bir rakibi yok. Buna inanabilirsiniz sözlerimde kesinlikle abartı yok.” dedi. Bence iddia büyük!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum